Tegnap a tíz évvel ezelőtti Fenyő-gyilkosság elevenedett meg Budapesten, amikor – tudomásunk szerint a főváros legbefolyásosabb pénzváltóját – B. Tarsát megölték. Lapunk tudósítója a bűncselekmény idején a helyszínen dolgozott: már szállingóztak a gyermekek a XVI. kerületi Szentgyörgyi Albert Általános Iskolába, amikor egy eddig ismeretlen személyazonosságú férfi tegnap reggel fegyvert rántott a közeli Rózsa utca és Csömöri út sarkán. A támadó azonnal tüzet nyitott a piros lámpánál a kocsisorban várakozó fekete Mercedesre, s többször fejbe lőtte annak sofőrjét. A férfi, aki feltehetőleg menekülni próbált kocsijával, a helyszínen belehalt sérüléseibe. Teste kicsavarodva, keresztben feküdt a két első ülésen, keze az úttestre lógott. Percekkel a támadás után golyóálló mellényt viselő rendőrök zárták le a kereszteződést, s fentebb a Rózsa utcát; a járdán bámészkodók jelentek meg.
*
A környéken lakók állítják, a támadás olyan gyorsan történt, hogy mire kinéztek az ablakon, már nem láttak semmit, csak az út közepén féloldalasan álló, nyitott ajtajú Mercedest. A hivatalos közlés szerint a merénylő, miután végzett áldozatával, benyúlt a járműbe és kivett onnan egy táskát. Meg nem erősített hírek szerint a szír állampolgárságú férfi pénzt szállított, nemegyszer több tíz millió forintot tartott magánál. Mire a bűnügyi technikusok a helyszínre érkeztek, az arab állam követségéről is többen megjelentek, ám az áldozatról, a támadás esetleges indítékairól nem nyilatkoztak. A kerület útjain még kora délután is járőröztek a rendőrök.
Nem volt ismeretlen a rendőrség előtt a tegnap agyonlőtt szír származású üzletember – tudta meg lapunk Tafferner Évától, a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől. A férfi húsz éve élt Magyarországon kettős állampolgárként. Hazánkban diplomázott, állatorvosi képesítést szerzett, de nem gyakorolta hivatását. Főleg pénzváltásból élt, de voltak egyéb – néhol homályos – üzleti kapcsolatai is. Tevékenységei miatt nem először került a célkeresztbe: 1997-ben a tegnapihoz hasonló körülmények között támadták meg az utcán autójában, de akkor nem esett bántódása. Négy évvel ezelőtt a rendőrség önbíráskodás miatt társaival együtt eljárást indított ellene. Úgy tudjuk, a tegnapi áldozat, B. Tarsa és egy arabokból álló csoport önhatalmúlag akart pontot tenni egy üzleti vita végére. Tafferner Éva lapunknak nem számolt be arról, hogy a négy évvel ezelőtti ügynek lett-e folytatása a bíróságon. A BRFK szerint elszámolási vita áll a tegnapi gyilkosság hátterében is. A nyomozók álláspontja, hogy a támadó ezért vitte el az áldozat táskáját a Mercedesből.
Fontos részlete lehet a bűncselekménynek, hogy a rendőrség tegnap megerősítette a Magyar Nemzetnek: a lelőtt szír férfi az elhíresült brókerbotrány, a Kulcsár-ügy egyik tanúja volt, akit többször is meghallgattak a hatóságok. Lapunk úgy tudja: egyike volt azoknak, akiknek beszámolói alapján a nyomozók el tudtak indulni a szervezet feltérképezésében. Tafferner Éva nem számolt be a tegnap meggyilkolt férfi szerepéről a Kulcsár-ügyben. A Fővárosi Ítélőtábla várhatóan év végén dönt a Fellebbviteli Főügyészség javaslatáról, amelyben a vádhatóság az egész eljárást szeretné megismételni, mert az elsőfokú döntést számos ponton megalapozatlannak, és több helyütt hibásnak tartja. B. Tarsának kulcsszerepe lehetett az ügyben, ha vallomásaira támaszkodva sikerült feltárni a szövevényes érdekviszonyok egy részét. A Kulcsár-perrel párhuzamosan vádlott lett az Országos Rendőr-főkapitányság két nyomozója, Bacsi János és Molnár Csaba. Utóbbi azért került képbe, mert – állítása szerint jelentéktelen – ajándékokat kapott pénzváltóktól, akiket aztán a korábbi gyanú szerint jogtalan előnyökhöz juttatott. Molnárt egy éve jogerősen felmentette a bíróság az ügyben. Lapunk értesülései szerint az említett ajándékok átadásában a tegnap meggyilkolt B. Tarsa is közreműködött.
Arab forrásunk megerősítette, hogy B. Tarsát nem a nála lévő pénz, hanem a brókerbotrányban betöltött szerepe miatt gyilkolták meg.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést