Milliárdokat vesz el az APEH?

Az APEH hibásan kialakított bevalláskitöltő programja miatt milliárdoktól esnek el évente a polgárok – véli a szakértő, aki úgy látja: a hivatal szándékosan nem segíti a magánszemélyeket abban, hogy a lehető legtöbb adójóváírást érvényesítsék. A hatóság nem kommentálta e felvetést.

Jakubász Tamás
2010. 03. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén is szakmai vita folyik az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) bevalláskitöltő programjáról. Egészen pontosan annak egyik rubrikájáról, méghozzá arról, amelyben a polgárok az érvényesíthető adójóváírás összegét tüntethetik fel. Köztudott, hogy az adójóváírás csökkenti a fizetendő adó összegét, vagyis minél több jóváírás illet meg minket, annál kevesebb adót kell lerónunk. Azaz korántsem mindegy, hogy ezen a címen mekkora tétel szerepel a bevallásban.
Angyal József is így látja a helyzetet, éppen ezért tartja felháborítónak az APEH eljárását. Az okleveles adószakértő azzal kezdte: a törvény alapján pontosan megállapítható, hogy valakit mekkora adójóváírás illet meg. Így tehát a hivatal bevalláskitöltő programja, ahogy más értékeket is, úgy ezt is automatikusan kiszámolhatná. Ehhez képest a hatóság szoftvere csupán azt közli, hogy a szóban forgó személynek legfeljebb mennyi jóváírás járhat, de a konkrét szám beírását már az adózóra hagyja. Így előfordulhat – állítja Angyal –, hogy a bevallásával bajlódó polgár ennél kisebb vagy nagyobb értéket tüntet fel. Előbbi esetben a kelleténél több adót fizetünk, utóbbiban kevesebbet. A szakember ezen a ponton fontos tényezőre hívja fel a figyelmet: ha a lehetségesnél nagyobb összegű adójóváírást igénylünk, az APEH programja hibát jelez. Azt viszont szó nélkül hagyja, ha a törvény szerint nekünk járó jóváírásnál kevesebbet érvényesítünk, s így az előírtnál több adót fizetünk.
Angyal hangsúlyozta, hogy a jóváírás kiszámításának módját a jogszabály egyértelműen, pontosan meghatározza. Emiatt igencsak furcsállja, hogy a hivatal a bevallási útmutatóban azt írja: a rendelkezésektől az adózók bátran eltérhetnek. S ha így tesznek, a hivatal később egyeztetésre hívja be őket az adójóváírás összegét illetően. Angyal József nonszensznek minősítette, hogy az adóhatóság a törvény figyelmen kívül hagyására biztat, majd a későbbiekben erről egyeztetni is szeretne. A szakember végül ismertette számításait; ezek szerint az adóhatóság évente több milliárd forintot vesz el ezzel a módszerrel az adófizetőktől. Megkerestük az APEH-et, ahol mindössze azt közölték, ez a felvetés annyira képtelen, hogy kommentálni sem kívánják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.