Még jó, hogy a Bajnokok Ligáját átkeresztelték Euroligára, mert a BL rövidítés akár a Balkán-liga képzetét is kelthetné. Hiszen a legjobb nyolc között a montenegrói trió mellett ott a Partizan Beograd, joggal tartunk tőle, hogy – a Vasas testén át – ott lesz a Jug Dubrovnik is, a tavalyi négyes döntőbe a végső győztes Primorac Kotoron túl két horvát gárda, a Jug Dubrovnik és a Mladost Zagreb is befért. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a 2005-ös világbajnokságot Szerbia és Montenegró, a 2007-est Horvátország, a tavalyit Szerbia nyerte, az Eb-aranyat 2001-ben és 2003-ban a szerbek és montenegróiak közösen, a 2006-ost előbbiek, a 2008-ast utóbbiak már egyedül söpörték be, akkor éles határvonalakkal rajzolódik ki a trend. Amely alól – szerencsénkre – csupán az olimpia a kivétel, de nem ártana végre klubszinten is maradandót alkotni.
Persze nem negatív előjellel, ugyanis a jelenlegi versenyforma bevezetése óta idén először eshetne meg a szégyen, hogy egyetlen csapatunk sem jut tovább a csoportkörből sem. A Honvéd 2002 és 2005 között négyszer finálét vívott, 2004-ben nyert is, 2006-ban és 2007-ben még a Honvéd és a Vasas is legalább a negyeddöntőig hatolt, sőt a piros-kékek 2008-ban bronzéremig vitték, de tavaly már újra horgonyt vetettek a legjobb nyolc között.
Idén még korábbi lehet a búcsú, amit csak a mai dubrovniki győzelem halaszthat el. A Jug pedig a kontinens egyik legjobbja, az öt mérkőzés után a B csoportban két győzelemmel és három vereséggel álló Vasas egyetlen bravúrja az idei sorozatban éppen a dalmátok feletti, hazai 11-8-as nyitány volt. Ma elég lenne egyetlen gólocska is, a döntetlen ellenben már kevés.
Csakúgy, mint a D kvartettben az Egernek, amely a Szintez Kazany együttesét fogadja. Az oroszok az első körben 8-6-ra verték a hevesieket, de most bármilyen arányú magyar siker pontelőnyt eredményezne, így a minimális különbség is maximális hozadékkal járna.
A C jelű négyesben a Honvéd tét nélkül látogat Athénba, az Olimpiakoszhoz, mert már mindkét együttes kiesett. A néhány öreg pólós rókát és több tinédzsert felvonultató, ám a középgenerációt szinte teljes egészében nélkülöző Domino kapcsán általában a „jövő csapata” formula bukkan elő, de bizton csak annyit állíthatunk: nem a jelené.
Ha a Vasas és az Eger is továbblépne, a hármas montenegrói mellett nagyon jól mutatna a kettes magyar kontingens, annál is inkább, mert a Pro Recco és a CNA Barceloneta révén az olaszoknak és a spanyoloknak is csupán egy-egy kvótájuk maradt. Hiába, e két, közelmúltbeli sportági nagyhatalom is már csak egy él-klubra való anyagi és szakmai bázist képes működtetni, miközben a három és fél éve önálló, 14 ezer négyzetkilométer területű, 670 ezres lélekszámú Montenegró vígan eltartja és legalább az Euroliga egyenes kieséses szakaszáig röpíti a Kotor mellett a Jadran Herceg Novit és a Budvanska Rivijerát is. Ha csak az agglomerációval 23 ezres lakosságú Kotor városának három magyar légiósa – Kiss Gergely és Steinmetz Ádám a Primoraccal Euroliga-címvédő, Varga Tamás a Cattaróval éppen a LEN-kupa fináléjába igyekszik – hirtelen hazaigazolna a Vasashoz vagy Egerbe, azonnal új atomcsapat robbanna be a nemzetközi porondra.
Így pedig azért szorítunk, hogy legalább egy árva negyeddöntősünk legyen.

Mohács, Berlin, Szent István – Évszámok, amiket illene tudni