Az 1957–58-as színházi évad az ’56-os forradalom és szabadságharc után érdekesen alakult hazánkban. A fővárosi Vígszínházban vagy – ahogy akkoriban nevezték – a Magyar Néphadsereg Színházában 1957 őszén mutatták be Kazán István rendezésében a Teaház az augusztusi holdhoz című előadást, amelynek eredetije John Patrick Vernon J. Sneider regényéből készült amerikai színdarabja volt. Ráadásul a kötet és a színházi előadás sikerén felbuzdulva 1956-ban hollywoodi film is készült a Teaházból. Ennek főszerepét Marlon Brando játszotta.
A kötet, a darab és a film egy máig aktuális és örök témát dolgoz fel, meglehetősen humoros formában. Sneider regénye azt fejtegette, mi történik akkor, ha a megszállók a saját politikai rendszerüket, kultúrájukat és társadalmi berendezkedésüket szeretnék adaptálni a háború után a legyőzöttekre? Nyilván ez különösen „pikáns” és aktuális kérdés volt a forradalom bukása után Magyarországon is. A magyar közönségnek elég tapasztalata volt ebben a témában, csakhogy a darab csetlő-botló amerikai katonatisztjei végül is mulatságos helyzeteken keresztül ismerik fel: jobb krumplipálinkát készíteni Okinaván, mint az ott élőkre erőltetni a demokráciát.
Krumplipálinka meg egy gésa
A Teaház az augusztusi holdhoz ugyanis a japáni szigeten játszódik: egy amerikai kapitányt elküldenek az ott található, Tobiki nevű faluba. Fisby kapitánynak kellene megvalósítania az amerikai álmot, mégpedig ezredese parancsára, aki természetesen tábornok szeretne lenni, hogy a feleségének imponáljon. Fisby Szakini személyében a nyakába kap egy hihetetlen életbölcsességekkel megáldott bennszülött japán tolmácsot, aki kommentálja az amerikai tisztek hétköznapjait is. Fisby legfőbb feladata egy Pentagon-formájú iskola építése lenne, miközben persze gondoskodnia kellene az új demokratikus rendszer alapjairól is. Rendőrfőnököt is kell választani, és „demokratikus nőszövetséget” is létrehoz Fisby. Ám minden a feje tetejére áll, végül csak a krumplipálinka, no meg egy gésa segíthet. Az amerikai katonák nem gonoszok, csak furcsák a helybélieknek, így igazi vígjáték kerekedik a sztoriból.