„Orbán a megoldás!”

Orbán Viktort politikai képességei Angela Merkellel, Nicolas Sarkozyvel és Silvio Berlusconival emelik egy szintre az európai porondon – mondta lapunknak adott interjújában Joseph Daul. Az Európai Néppárt francia frakcióvezetője szerint a Fidesz elnöke ezért képes lesz megoldani a szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatos magyar–szlovák ellentéteket.

Balogh Roland
2010. 03. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lisszaboni szerződés életbelépésével új dimenzióba lépett az Európai Unió. Úgy tűnik azonban, hogy az új tagállamoknak nem sok babér termett a stratégiai posztok elnyerésében. Jelentheti-e ez azt, hogy emiatt két részre szakad az EU?
– Nem hiszem, hogy ez lehetséges. Egyrészt, mert nagyon nagy erőfeszítéseket tettünk azért, hogy a mi pártcsoportunkhoz tartozó lengyel Jerzy Buzek legyen az Európai Parlament elnöke. Vita is volt a csoporton belül, mert sokan az olasz jelöltet támogatták, ám én végig kiálltam Buzek mellett. Másrészt ez azért sem lehetséges, mert ha stratégiai posztokról beszélünk – mint például az EP költségvetési posztja – nem számít, hogy ki kapja meg, mert elsősorban konszenzusra kell törekedni. Így az ilyen posztokat elnyerő tagoknak nagyon nehéz a nemzeti érdekeket előtérbe helyezni és megvédeni saját államát. Míg egy kevésbé kulcsfontosságú poszton sokkal jobban lehet érvényesíteni a nemzeti akaratot. Amit ön mond, az egy kifejezetten nacionalista szemlélet, amely azzal számol, hogy nekem megvan-e egy adott poszt, lehetőség, helyzet, vagy sem. Hogy lássa mégis, milyen nehéz ez a helyzet, említhetném Görögország példáját, ahol Angela Merkel került stratégiai helyzetbe, mert gyakorlatilag neki kell a görög euró válságát orvosolni. Nehéz helyzetét pedig mi sem példázza jobban, mint hogy olyan döntéseket kell hoznia, amellyel saját szavazóinak 80 százaléka nem ért egyet…
– Akkor miért lehetséges az, hogy a 2004-ben csatlakozott közép-európai államok többségében az emberek gyarmatként tekintenek magukra, és úgy érzik, kívül esnek az unió verőerén?
– Azt hiszem, Jerzy Buzek kinevezése csökkenti és eloszlathatja ezeket a kételyeket, félelmeket.
– Ha már kételyekről beszélünk. Sokan gondolják úgy, hogy a lisszaboni szerződés következtében létrehozott két új posztra – az uniós elnöki és a külügyi főmegbízotti – jobb jelölteket is találhattak volna, mint Herman Van Rompuy vagy Catherine Ashton. Ez különösen a brit baloldali Ashton kinevezésére igaz. Nem gondolja, hogy egy rutinosabb karrierdiplomata, mondjuk Radoslaw Sikorski lengyel vagy Carl Bildt svéd külügyminiszter alkalmasabb lett volna a külügyi csúcstisztség betöltésére?
– Ez a kérdés ennél komolyabb politikai konszenzust követelt. A külügyi megbízott esetében valóban egy stratégiai posztról van szó. Ám mivel új tisztségről beszélünk, várjuk meg, hogyan is működik ez a gyakorlatban. Magát Catherine Asthont nem ismerem, így róla, munkásságáról nyilatkozni nem tudok, de úgy gondolom, a belga Van Rompuy okozhat még kellemes meglepetéseket Európának. Egy roppant jó munkabírású politikus, aki állam- és kormányfőkkel tárgyal majd, és nagyon jó konszenzuskeresésben. Tudom, hogy a sajtó és a fiatalok egy jóvágású, kellemes megjelenésű arcra vágytak. Azt azonban meg kell érteniük, hogy nem olyan emberekre van szükségünk, mint mondjuk a brit munkáspárti Tony Blair, aki érdemi munka nélkül csak megjelenni szeret, megmutatni magát, hogy itt vagyok, hanem olyan kemény munkabírású politikusra, aki egységet teremt, összefogja az európai kormány- és államfőket.
– Mit szól akkor ahhoz, hogy az Európai Parlamentben a minap Nigel Farage brit képviselő egy felmosórongyhoz hasonlította Van Rompuy elnököt? Megengedhető-e ez a stílus az EP-ben?
– Nem. Semmiképpen sem. Azt hiszem Buzek EP-elnök helyes döntést hozott, amikor 3 ezer euróra büntette Farage képviselőt. A britek egyébként Hans-Gert Pöttering egykori EP-elnököt is lenácizták már. Akkor is felálltam, és tiltakoztam az ilyen beszéd ellen.
– Visszakanyarodva kicsit még Catherine Ashtonra. Az a szóbeszéd járja, hogy a bárónő brit diplomatákkal próbálja meg feltölteni új adminisztrációját, amit történetesen az ön hazája, Franciaország, illetve Németország is ellenez. Nem gondolja, hogy az effajta adminisztrációépítésnél szabályozni kellene, hogy egy-egy tagállamból hány személyt válasszanak ki a tisztségekre?
– Ezen jelenleg is dolgozunk, külön néppárti munkacsoportot hoztunk létre, és a héten beszélünk erről José Manuel Barroso bizottsági elnökkel is. Hogy nagyon finoman fogalmazzak, eddig csak zajokat hallottunk a folyosókon, de az új külügyi szolgálatba még egyetlen személyt sem neveztek ki. Csak neveket és számokat rebesgettek, a konkrétumok azonban 3-4 héten belül látszanak majd. Azt ugyanakkor le kell szögeznem, az EP csak a – 700-750 főből álló – teljes szolgálatot, annak költségvetését ellenezheti, vagy támogathatja. Nem emelhetünk ki, nem kifogásolhatunk konkrét személyeket, ezt csak a bizottság teheti meg.
– A Fidesz néppárti szerepéről szólva Orbán Viktor többször hangsúlyozta, hogy a csoport egyetlen tagja sem szerzett soha akkora támogatottságot EP-választáson, mint tette azt pártja legutóbb. Ennek fényében miként nőtt a súlya a Fidesznek a Néppárton belül?
– Azt hiszem, ezt jól tükrözi egy Schmitt Pál EP-alelnöké és Orbán Viktor újbóli néppárti alelnökké történt kinevezése, amiből láthatja, mi tiszteljük a győzteseket.
– Ez ugyanakkor jelenthet-e előnyt az érdekérvényesítés kapcsán olyan kényes esetekben, mint mondjuk a szlovák nyelvtörvény?
– Ha diszkrimináció éri az uniós állampolgárokat, ott fel kell lépnünk ez ellen. Ezért működik a strasbourgi emberjogi bíróság. Ám a közösségi érdekek mellett vannak tagállami érdekek is, a nemzeti törvénykezésbe pedig nem nyúlhatunk bele. Ezért jobban örülnénk, ha ezt a kormányfők oldanák meg. De nézze, Orbán Viktor – annak ellenére, hogy 8 éve már nem kormányfő – folyamatos kapcsolatot tartott velünk, mérhetetlen munkabírása és állandó aktivitása olyan politikusokkal van egy szinten, mint Angela Merkel, Nicolas Sarkozy, Silvio Berlusconi, Jean-Claude Junker. Így azt gondolom, Orbán Viktor kormányfővé választását követően képes lesz megoldani ezt a problémát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.