Úgy tudjuk, hogy több szolgáltató vezetője is telefont kapott tegnap a gazdasági tárcától. Főként arról próbálták meggyőzni őket, hogy a növekvő beszerzési ár ellenére is tartsák szinten a tarifát. E szándék mögül, mutatott rá egy forrásunk, kiviláglik a kettős politikai haszonszerzés célja.
A szocialistáknak kényelmesebb úgy nekifutni a választásnak, hogy a hírek nem a gázáremelésről szólnak, s ha most elodázzák a döntést, a júliusi gázár-felülvizsgálat idején az akkorra prognosztizált háromszázalékos újabb drágulás helyett már 18-20 százalékos áremelés igényével lesz kénytelen szembenézni az új kabinet.
*
Ez pedig politikailag nyilván kényelmetlen helyzet. Úgy tudjuk, a kormányzat már akkor is elégedett lenne, ha sikerülne megosztania a gázszolgáltatókat.
A szolgáltatók a beszerzési források drágulása és a dollárhoz mért forintgyengülés miatt 10-15 százalékos emelést tartanak szükségesnek a következő negyedévben, de mivel megszűnik a gázár-támogatási rendszer, a legrászorultabbak 40 százalékos drágulással is szembesülhetnek. A hírre rögtön beindult a politikai kommunikáció gépezete, de a téma körüli izgatottságot jól érzékeli, hogy a kormány és az MSZP nyilatkozatai között van némi eltérés. Amíg a kormányszóvivő elismerte, hogy a kőolaj ára (kilenchavi átlagolás mellett ehhez kötik a földgáz tarifáját is) öt százalékkal emelkedett, de cáfolta, hogy döntöttek a gázáremelésről, a szocialisták azt közölték, hogy szakértőik szerint nincs szükség gázáremelésre. Hogy az MSZP-nek milyen szakértői vannak gázügyben, az rejtély, de ha vannak is, a kérdésben nem ők, hanem a Magyar Energia Hivatal illetékesei döntenek, ha már megkapták az ár-felülvizsgálati kérelmeket. Ez március közepén történhet meg.
A Fidesz szerint a kormány kezéből kicsúszott az irányítás, a kabinet alkalmatlan az ország vezetésére, a problémák megoldására; ezt mutatja az is, hogy áprilisban „pofátlanul” nagy mértékű gázáremelés lehet. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője sajtótájékoztatóján kijelentette: megint a legszegényebbekre teszik a legnagyobb terhet. A közelmúltbeli távhőáfa-csökkentésre utalva úgy fogalmazott: 1,5-2 év, valamint egy kampány közeledte kellett a szocialistáknak, hogy végre elfogadják a Fidesz javaslatát, és csökkentsék a távhő áfáját. Ezzel 17 milliárd forintot hagytak az embereknél, a gázáremeléssel viszont most 55 milliárd forintot vesznek el tőlük, a gázár-támogatási rendszer elvétele miatt.