Csaknem húszmilliárd forint tűnt el nyomtalanul a 2008-as és 2009-es szén-dioxid-kvóta-értékesítési ügyletekből – jelentette ki tegnap Felsmann Balázs a Heti Válasz által szervezett konferencián. A korábbi energiaügyi államtitkár emlékeztetett, 2008-ban Belgiumnak és Spanyolországnak értékesített hazánk károsanyag-kibocsátási egységeket, amelyekből a büdzsének 28,2 milliárdos bevétele keletkezett. Ugyanakkor a tranzakciókat bonyolító Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) tavaly ombudsmani kérdésre elismerte, az elmúlt évben további nyolcmilliárd forint értékben adott el kvótákat, ám mint Felsmann rámutatott: ennek részleteiről semmilyen információ nem áll rendelkezésre. Az összeget egyébként – hazánk vállalása alapján – mérhető károsanyag-kibocsátás-csökkentési beruházásra kell fordítsuk. E célból írta ki a KvVM tavaly a Klímabarát otthon nevű programot, amelyben panelépületek pályázhattak energiatakarékossági fejlesztésekre. Felsmann elmondta, a tárca közlése szerint tavaly 15,2 milliárd forintot kötöttek le a pályázók, miközben idén a Klímabarát otthon új kiírásában összesen kétmilliárd forint áll rendelkezésre – immár a hagyományos technológiával készült épületek számára. A volt államtitkár aláhúzta, a maradék mintegy 19 milliárd forintról nem tudni semmit. Kardos Péter, az Energiaklub munkatársa kifejtette, a zöldtárca által létrehozott pályázati rendszer teljesen zavaros. Hozzátette, nem látni például, hogy a minisztériumon belül konkrétan ki a gazdája a programnak. S nem tudni azt sem, hogy pontosan mennyi szén-dioxid kibocsátását kívánja megtakarítani a támogatással a KvVM, s hogy ezzel közben hány munkahelyet akar teremteni.
Pálinkás József, az eseménynek helyt adó Magyar Tudományos Akadémia elnöke arról beszélt, hogy az energiarendszer akkor működne igazán jól, ha a termelői és az elosztói rendszerek nemzeti tulajdonban lennének.
Hazai gáztartalékok. Vannak még lehetőségek a magyarországi földgázkitermelésben – mondták a szakértők tegnap a GasCon 2010 konferencián. Székely Árpád, Magyarország volt moszkvai nagykövete emlékeztetett arra, hogy az amerikaiak megelőzték az oroszokat a földgázkitermelésben. Holoda Attila, a Mol kutatás-termelési igazgatója arról szólt, hogy van technológiájuk a kitermelés fokozására a hazai gázmezőkön. (MTI)
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját