Női kajakban egy-egy érdes nyilatkozat szélviharként söpör végig, de a lényeget tekintve helyreállt a béke: egyéniben és a csapathajókban is egyértelmű és igazságos az egységek kijelölése, ennek jeleként a magyar négyes a tavalyi világbajnokságon Kozák, Kovács, Janics (edző: Csipes Ferenc), Benedek (Fábiánné Rozsnyói Katalin) összetételben legyőzte a németet. A férfiaknál az ötszáz méteres futamok kikerültek az olimpiai programból, s mivel a kétszáz méter egyrészt bizonytalan, másrészt itt a mieink eredményei folyamatosan romlanak, aki teheti, ezer méterre készül. Kenu egyesben ember legyen a „térdén”, aki Vajda Attilát idehaza megszorongatja, de kettesben a Sáfrán testvérek is legalább egy hajóval a mezőny előtt haladnak.
Kajakban annál nagyobb a tülekedés. Jelen állás szerint durván húszan pályáznak hét helyre. Ami lehet, hogy csak négy. Az egyes és a kettes döntőjét ugyanis nem a négyesével egy napon rendezik, ezért nincs tiltva, sőt nagyon is valószínű a duplázás. Az elmúlt évek eredményei alapján Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor kísérelheti meg, hogy két hajóba is beüljön. Az elmúlt idényt gyakorlatilag kihagyta, de ugyanez még Vereckei Ákosra érvényes. Tavaly éppen azért tért vissza Sári Nándor csoportjába, mert egy megfelelő negyedik emberrel ők, hárman idehaza szinte verhetetlen és a világbajnoki éremre esélyes kvartettet alkothatnak.
Vereckei maradt a Honvéd versenyzője, ráadásul önálló edzésterv alapján, igaz, Sári irányítása mellett készül. A kissé ingatag megállapodást egy másik kajakos, Dobos András borította fel kis híján. Honvédos létére ő is Sárihoz kívánkozott. Az ügy néhány viharos hónap után rendeződött – a kajakos félmillió forintért Sári klubjába, a Kőbányába igazolt –, de nem sérelem nélkül. A vezetőedző visszaszúrt. Levelet küldött Horváth Gábornak, amelyben kifejtette, mennyit kér Vereckei felkészítéséért. Az edző ezt szóban így indokolta nekünk:
– Kétszer is voltunk úgymond egyesületi edzőtáborban, ahová a Honvéd befizette Vereckeit, de a közös költségekhez – hajók szállítása, üzemanyag és a többi – nem járult hozzá. És akkor arról még nem is szóltam, hogy Ákosnak mindennap külön vezetek edzést, a többiekkel csak utána kezdjük meg a munkát, s ha idén elér valamilyen eredményt, ahhoz azért csak lesz valami közöm.
Horváth Gábor más álláspontot képvisel:
– Nem én kértem meg Sári Nándort, hogy dolgozzon Vereckeivel, ő kereste meg a versenyzőt. Nem azért fizetünk edzőt, Kis Istvánt, hogy a kajakosaink szanaszét dolgozzanak. Ákossal kivételt tettem, mert kétszeres olimpiai bajnok, s remélem, tudja, hogy mit csinál. Az ő költségeit ésszerű határon belül meg is térítjük. Ám Sári Nándorral nincs megállapodásunk, így sem szakmailag, sem anyagilag nem lehet beleszólásunk abba, hogyan tervezi a munkát. Sári Nándor február végén kelt levele pedig egészen meghökkentő. Havi százezer forintot kér Vereckei felkészítéséért, továbbá eredményességi prémiumot, világbajnoki éremért például másfél millió forintot. Ezt azért sem tudom mire vélni, mert a szövetségi edzőtáborokban Sári Nándornak, aki a válogatott egyik kiemelt edzője, kötelessége bármelyik kajakossal foglalkozni, ha erre megkérik.
A vita – amelynek, ne tagadjuk, személyes vetülete is van, 2006-ban, még versenyzőként, Horváth szakított Sárival – odáig fajult, hogy a sevillai edzőtábort megelőző egy hétben Vereckei nem látogatta régi-új mestere edzéseit. Sevillában újra vele dolgozott, s hazatérve sem szakadt meg a kapcsolat, ami azonban felettébb labilis. Egyrészt nincs szerződés, ezért az edző bármikor ajtót mutathat a versenyzőnek, másrészt már a közös remények sem szárnyalnak, inkább a realitás talaján botladoznak. Az edző és tanítványa is megerősítette, az ősszel még dédelgetett álom, miszerint Kammerer és Vereckei alkosson kettest, ma már csak egy lehetőség a sok közül.
– Mindenki elsősorban a saját érdekeit nézi, azt kell mondjam, mára ez így természetes. Én sem vagyok kivétel. Szakmailag, úgy érzem, a jelenlegi felállás a legkedvezőbb a számomra, de tisztában vagyok azzal, igazából csak magamra számíthatok. Így is készülök – jegyezte meg Vereckei.
Reméljük, a parton csak helyezkednek a kajakosok, a verseny a vízen dől el.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását