A román nyomozó hatóságok birtokában lévő információk szerint alaposan feltételezhető, hogy a magyar kormányig vezetnek a napokban leleplezett csempészhálózat szálai.
A román főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni főosztálya (DIICOT) a múlt pénteken helyezte vizsgálati fogságba egy parfüm- és cigarettacsempészetre szakosodott bűnbanda tizennégy tagját, köztük két vámtisztviselőt. A bukaresti törvényszék a hét végén tizenkét gyanúsított esetében hagyta jóvá a 29 napos letartóztatási parancs kibocsátását, és közöttük szerepel a csempészhálózat vélhető vezére, Vurgun Vedat is.
*
Az ügyészség letartóztatási kérelme jóváhagyásának indoklásában a törvényszék arra hivatkozik, hogy a török nemzetiségű holland állampolgár egy telefonbeszélgetésben közölte: egy lefoglalt szállítmány ügyében felvette a kapcsolatot a magyar közlekedési miniszter vejével. A titkosszolgálatok által lehallgatott párbeszéd közben Vedat egyértelmű utalást tesz az általa meg nem nevezett budapesti tárcavezető, Hónig Péter hozzátartozójával ápolt kapcsolatára. Elmondja: a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter vejének van annyi befolyása, hogy ne vessék vámvizsgálat alá a csempészáruval megrakott teherautót. Hónig Péter az Indexszel közölte, hogy nincs veje.
A gyanúsítottak őrizetbe vételét megelőzően a román nyomozó hatóságok több mint harminc házkutatást végeztek az erdélyi Nagyváradon és Nagyszebenben, illetve a dél-romániai Calarasiban és Bukarestben. A nyomozás kiderítette, hogy a Vedat, a török állampolgárságú Kutlu Metin és a román Mihai Lambadarie által irányított nemzetközi bűnszövetkezet ázsiai országokból Románián keresztül csempészett hamisított luxusparfümöket és dohányárut Nyugat-Európába. A hálózat hamis papírokkal igazolta az áruk eredetét a vámhatóságnál, a termékeket ezután a romániai és európai piacon értékesítették. A román hatóságok szerint a 2009 augusztusa és 2010 márciusa között piacra dobott parfümök és cigaretták értéke meghaladja a nyolcmillió eurót.
A bukaresti törvényszék bírája a gyanúsítottak által jelentett közveszélyen, a súlyos bűncselekmény végrehajtása érdekében működtetett bűnszervezet létrehozásán túl feltárja azt is, hogy a csempészek rendkívüli tájékozottságról tettek tanúbizonyságot. Valóságos „kémelhárítási” tevékenységet folytattak, és többek között köztisztviselőktől szerezték információikat. Kiderült az is, hogy a nemzetközi hálózat tucatnyi állam területén fejtette ki tevékenységét.