Még 2005-ben történt, hogy az akkor Bajnai Gordon vezette Wallis Zrt. közel 2,5 milliárd forintos bankhitellel megvett egy informatikai céget, a Dataplex Kft.-t, hogy három hónappal később, ciprusi vállalkozásokon keresztül 5,1 milliárd forintért értékesítse a Magyar Telekomnak. A Magyar Nemzet már többször is beszámolt róla, hogy a külföldi társaságok adásvételbe történt bevonásának valójában az volt a célja, hogy a Dataplex-ügyletben részt vevők kivonják magukat a magyar adószabályok hatálya alól. A gyanú a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársaiban is felmerült, ugyanis – miként az egy 2010. februári dokumentumból kiderült – a rendőrség jogsegélykérelemmel fordult a ciprusi társszervekhez, hogy kiderüljön, kik állnak azon cégek mögött, amelyek részt vettek a tranzakciókban, és hogy a számláikon átfolyt pénzek után bármilyen jogcímen teljesítették-e ciprusi adózási kötelezettségeiket az érintettek.
A tranzakcióban három ciprusi cég vett részt a Wallis tulajdonszerzése után. A Dataplexben tulajdonosként megjelent a Fleminghouse Investments Ltd., amelynek igazgatói között felbukkant Bajnai is a kérdéses időszakban, illetve a Corbeil Holdings Ltd. (ez a vállalkozás Lepp Gyuláé, Kóka János volt SZDSZ-es gazdasági miniszter sógoráé) 49-49 százalékos részesedéssel, továbbá az ismeretlen hátterű Romnio Investments Ltd. kétszázalékos tulajdonrésszel. A Corbeil és Kóka rokonának szerepéről nem tudni biztosat, de az tény, hogy a Kóka János vezette gazdasági tárca közvetett vagy közvetlen felügyelete alatt álló állami cégek megrendelésekkel keresték meg a szerverhotelt működtető vállalkozást. Ennek köze lehetett ahhoz, hogy rövid idő alatt gyakorlatilag a duplájára nőtt a Dataplex értéke.
A ciprusi hatóságok az év elején többek között azt közölték az NNI-vel – a hatóság egyébként a válaszok megérkezéséig felfüggesztette az ügyben indított nyomozást –, hogy sem a Fleminghouse, sem a Corbeil nem nyújtott be adóbevallást Cipruson. A múlt héten megkerestük Bartha Lászlót, az NNI szóvivőjét, aki érdeklődésünkre közölte: „a nyomozás feletti fokozott ügyészi felügyeletet gyakorló ügyészségtől a nyomozás továbbfolytatására, elvégzendő nyomozási cselekményekre vonatkozóan utasítást, állásfoglalást még nem kaptunk”.
A rendőrség és az ügyészség között már korábban is volt véleménykülönbség a Dataplex-ügy miatt, hiszen korábban Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője azt nyilatkozta, hogy az NNI önállóan nyomoz, nincs szüksége ügyészségi állásfoglalásra.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése