Egyházüldözés a Kádár-korszakban

2010. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyházüldözés és egyházüldözők a Kádár-korszakban a címe annak a kétnapos konferenciának, amely tegnap kezdődött a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán, ám a felszólalók, kutatók az egész posztszovjet tábor múltját vizsgálják. Erdő Péter bíboros köszöntőjében leszögezte: az egyháztörténet legfőbb célkitűzése, hogy Krisztustól kapott küldetését miként tudja teljesíteni a különböző korokban, akár üldöztetés, elnyomatás idején. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke utalt rá, hogy bár nem központi kérdés, ki és milyen módon próbált nyomást gyakorolni a papságra a kommunista érában, ám mindez hozzátartozik az egyház küzdelmeihez és ahhoz, milyen nehéz volt ellátni a fő feladatokat a megpróbáltatások időszakaiban.
Bogárdi Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke kiemelte: Magyarországon látszólag evidens igazságokat is szükséges hangsúlyozni. Ilyen például, hogy nálunk bizony egyházüldözés folyt az előző rendszerben, s ezt az egyházak anyagi és szellemi értelemben is megszenvedték. Az üldözés ugyanis szellemi természetű is volt, ami nem párolog el oly hamar – idegrendszerünkben sokáig ott munkál. Felhívta a figyelmet: múltfeltárásra van szükség, mert sokszor nem akarunk se az áldozatok, se a tettesek szemébe nézni, elfelejtkezünk azokról, akik nem hódoltak be a diktatúrának, s inkább a börtönt, a halált is vállalták. Pröhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője emlékeztetett: ők már tíz éve zsinati határozatot hoztak egyházuk állambiztonsági érintettségének feltárására. Szerinte a Kádár-rendszer tudatosan szelektált a dokumentumok között, meghamisítva azok tartalmát, így a múltfeltárás nehezebb, mint a volt keleti blokk más államaiban.
A tanácskozás visszatérő gondolata annak tudatosítása, hogy az egyházak nem csupán a papokat jelentik, hanem a hívők sokmilliós közösségét. A kommunista diktatúra ezzel tökéletesen tisztában volt, ezért is törekedett – mint Szabó Csaba, a Magyar Országos Levéltár főigazgató-helyettese kifejtette – egész közösségek diszkriminációjára. A történész szerint azonban legalább olyan kártékony volt a hatalom részéről a kedvezményekkel való manipulálás a nyílt diktatúrát követően. Harmath Károly szabadkai teológiatanár Tito jugoszláv pártvezért idézte, aki az ötszáz pap legyilkolásával járó időszakot azzal zárta le 1953-ban: a fizikai leszámolásnál hathatósabb eszközök is vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.