Retró a mélybenmélyben

Korhű menetjegyek nyomtatásával, koncertekkel emlékeztek a napokban a moszkvai metró első vonalának háromnegyed évszázaddal ezelőtti megnyitására. Moszkva azóta elképzelhetetlen a metró nélkül, amely napi kilencmilliónyi utasával Tokió után a világ második legsűrűbben használt földalatti-hálózata. A metró nemcsak a több mint tízmilliós megapolisz legfőbb közlekedési eszköze, hanem idegenforgalmi látványosság is. Hét és fél évtized történelmi lenyomata, szovjet empire stílusával a szocialista realizmus élő múzeuma.

Stier Gábor
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világelsőként 1863-ban Londonban nyílt lehetőség a közlekedésre föld alatti vasúton. Oroszországban csupán két évvel korábban törölték el a jobbágyságot, az ország fővárosa sem Moszkva, hanem Szentpétervár volt. Az utcákon konflisok jártak, kocsisok füttyögettek, metróról pedig még csak nem is álmodtak. Aztán 1868-ban megnyílt a földalatti New Yorkban, Európában másodikként pedig 1896-ban Budapesten. A kor szokásai szerint bal oldali közlekedésű millenniumi kéregvasút a Sugárút, a mai Andrássy út alatt haladt, s a belvárost kötötte össze a Városligettel. Ezt követően 1900-ban kezdődött a föld alatti közlekedés Párizsban, rá két évre Berlinben, 1913-ban Buenos Airesben, 1927-ben pedig Tokióban.
Moszkva városi dumájában először Pjotr Balinszkij terjesztette elő 1902-ben, hogy föld alatti vasutat kellene építeni a nagyváros melletti Petrovszko-Razumovszkoje falutól a központig, a Vaszilij Blazsennij-székesegyházig, onnan pedig két leágazást a Bolsaja Ordinkáig és a Szerpuhovszkajáig. A városi előkelőségek érdeklődését azonban nem keltette fel az elképzelés. Nem erősítette a terv iránti bizalmat az sem, hogy néhány házat le kellett volna bontani, az egyházi vezetés pedig a Kazany-székesegyház miatt aggódott, s idegenkedett attól is, hogy a templomok szomszédságában épültek volna a lejáratok. Pontosan egy évtized múlva került elő ismét a földalatti terve. Egy, a Szmolenszkajától a Kalancsevszkajáig, a Tverszkajától pedig a Pokrovszkajáig húzódó vonal megépítése merült fel, az első világháború azonban közbeszólt.
Az 1917-es forradalom után Moszkva lett a főváros, a lakosság száma pedig meghaladta a kétmilliót, így egyre határozottabban kezdtek foglalkozni a metró gondolatával. Külön irodát nyitottak a városi vasúttársaságnál, s elkezdték gyűjteni az információkat a tervezéshez. Egy évvel később a lánglelkű Majakovszkij már meg is verselte a „metroska” megnyitását, pedig a párt központi bizottsága csak 1931 júniusában hozott határozatot a moszkvai metró építéséről. Ez év végén már meg is ásták az első aknát a Ruszakov utcánál, az építkezés azonban csak két év múlva gyorsult fel. A leendő földalatti felemésztette a város költségvetésének ötödét, mintegy 75 ezer munkás pedig két év alatt 16 kilométernyi alagutat fúrt. Ez átlagosan napi 22 métert jelent. A dolog érdekessége, hogy az akkori metróépítők a technika elmaradottsága ellenére is jóval hatékonyabbak voltak a maiaknál. A legutolsó, a minap átadott vonal fúrásakor ugyanis naponta átlagosan csupán 50 centimétert haladtak.
Borzongással teli félelemmel várták a moszkvaiak a láthatatlan, a villamosnál másfélszer gyorsabb föld alatti vasút megindulását. Különösen az addig nem látott automatikus ajtókkal szemben viseltettek ellenérzésekkel. Éppen ezért 1934 októberében a Komszomolszkaja–Szokolnyiki közti vonal próbajáratának első utasai között Lazar Kaganovics közlekedési népbiztos elsősorban az ajtókat tesztelte. Saját bőrén kívánta megtapasztalni, milyen is az, ha a becsukódó ajtó szárnyai közé szorul a lába. Nem volt jó érzés, de kibírta. Jó fél év múlva, 1935 májusának közepén megnyílt az egész, a Park Kulturitól a Szokolnyikiig húzódó vonal mind a 13 állomása, amelyek nem is titkolt ideológiai töltéssel épültek. Az első napon 370 ezren próbálták ki a metrót, s egyetlen csikket vagy papírgalacsint sem dobtak el. Elvarázsolta őket a föld alatti templom.
A moszkvai metró 75 év lenyomata. Mindenki palotája, igazi demokratikus intézmény, a sztálini modernizáció szimbóluma. Aki járt már a moszkvai metróállomásokon, úgy érzi, külön világba csöppent. Első gondolata nem is az, hogy közlekedik, hanem sokkal inkább arra gondol, hogy egy föld alatti városba érkezett. Viktor Pelevin orosz író felhívja a figyelmet arra, hogy nem közlekedési eszközt láttak a metróban azok, akik döntöttek a létrehozásáról. Azt szerették volna elérni általa, hogy az emberek a hétköznapok egyhangú és sivár világából az ideológia szférájába jussanak. Ehhez számos vallási motívumot is felhasználtak. Ezért is képzelheti az utazó azt, hogy antik szentélybe vagy római katakombába csöppent. Azzal a különbséggel, hogy a falakról a forradalom hősei és a munka héroszai tekintenek le rá, a geometriai jellegű díszítmények közül pedig a szovjet korszak szimbólumai emelkednek ki. Építésekor fontos szempont volt, hogy demonstrálja a szocializmus felsőbbrendűségét a kapitalizmussal szemben, ezért az első állomásokat, költséget nem kímélve, a kor legjelesebb művészeinek alkotásaival díszítették, hogy mintegy utazás közben, munkába menet, munkából jövet is nevelje a dolgozó népet, tárja elé a majdani kommunizmus minden remélt szépségét. Nem spóroltak, mindenhez a legdrágább anyagokat használták fel. Van állomás, amelynek falait ólomüveg panelek borítják, másutt a munkásosztály és a parasztság dolgos, alkotó hétköznapjait ábrázolják a márvány domborművek, megint másutt sok az aranyozás, némelyik állomás egy-egy szovjet köztársaságot mutat be művészi mozaikokban vagy mázas csempéken, s van olyan, ahol minden oszlop mellett vöröskatonák szobrai állnak. Az elsőként megépült állomások – a Komszomolszkaja, a Belorusszkaja vagy a Majakovszkaja – egyben építészettörténeti emlékek. Extravagánsak, néhol kifejezetten elegánsak, másutt egyenesen túldíszítettek. Rabok soha nem dolgoztak az építésén, a Kropotkinszkaja állomáshoz pedig felhasználták a felrobbantott Megváltó Krisztus-székesegyház köveit. Sztálin halála után látványosan visszafogták az addigi derűlátást sugárzó fényességet, a Hruscsov és Brezsnyev idején épült állomások olyan unalmasak, mint maga a kor volt, a maiak pedig teljesen egyszerűek.
Még két vonal épült meg a háborúig, Moszkva ostroma után tovább folytatódott a fúrás, s 1945-ig több szakaszt is átadtak. A háború után készült el a körgyűrű. Nagyon sok korai állomás nagyon mélyen van, anynyira, hogy a mozgólépcsők aljáról szinte nem is látni a tetejét. Ennek oka, hogy tervezői óvóhelynek is szánták, és a második világháborúban fel is használták ilyen célra. Egyre újabb vonalak épültek, többszintes kereszteződések alakultak ki, a járatrendszerek némelyik helyen akár nagyon sok kijárattal rendelkező, két vagy több állomást is összekötnek.
A metró a legtöbb moszkvai számára az egyetlen lehetséges közlekedési megoldás. A buszok és trolik – továbbá a személyautók – ugyanis az utóbbi években többnyire dugókban vesztegelnek, villamos pedig alig van. Ennek megfelelően gyors tempóban fejlesztik a metrót, s az 1990-es évek stagnálása után, Putyin alatt tovább folytatódott a bővítés. A hálózat hossza jelenleg mintegy 300 kilométer, tavaly 180 állomása volt, de évente több új is nyílik. Ötszáz szerelvényben összesen 4500 vagon közlekedik, a szerelvények 90 másodperces időközökben követik egymást a 12 vonalon átlagosan mintegy 41,5 kilométeres sebességgel. Egy átlagos hétköznapon kilencmillióan utaznak rajta, évente majdnem hárommilliárd ember használja. A metró máig a moszkvaiak büszkesége, határozottan jól működő létesítmény. Az utóbbi időben kimondottan tisztább lett, nem utolsósorban annak köszönhetően, hogy kiszorították a hajléktalanokat. Saját rendőrsége van, technikai szempontból modernebb, mint a budapesti. Előre váltott mágneskártyával lehet igénybe venni, s ezek az elektronikus jegyek egy, tíz, húsz vagy hatvan utazásra alkalmasak. Napijegy nem létezik, van viszont három hónapos és éves jegy. A metrót 35 ezer alkalmazott működteti, s egy vonatvezető fizetése 32–48 ezer rubel (1 rubel 7 forint), a munkaerőpiacon jónak számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.