Víz és olaj

Pethő Tibor
2010. 05. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvennégyes év, a hetvennégyes átkozott, legeslegrosszabb év, nem jön, remélem, több ilyen – énekelte Cseh Tamás valamikor az országos pangás időszakában. Hetvennégy ősze azonban nem csak szellemi értelemben lehetett a „legeslegrosszabb” az országban. Különösen rideg, nyirkos október volt, hetekig esett az eső, mindent és mindenkit megbénított az ötven éve nem látott, erre a hónapra egyébként nem jellemző időjárás.
Egyre több volt a belvíz – összesen hatvannégyezer hektárnyi területet vont uralma alá –, északon az átlagos mennyiségű víz háromszorosa árasztotta el a földeket. Csehszlovákiából szintén megduzzadt folyók hömpölyögtek át szürkén, szeméttel tele a határon. Október végén már kritikus volt a helyzet, főleg a Sajó, a Bodrog, a Bódva és a Zagyva mentén. A mindenütt támadó víz elől honvédségi helikopterrel kellett kimenteni jó néhány kazincbarcikai ház lakóját, északabbra is majd tízezer embert költöztettek ki.
Az egyik legnagyobb veszélyt a Bodrog rekordot döntő megduzzadása jelentette. A folyó jobb oldalát a Zempléni-hegység határolja, arra nem találhatott utat a víz, így kétszeres erővel próbált áttörni a bal part nem túl erős védőgátján, hogy elárassza az egész Bodrogközt. A korabeli sajtóbeszámolók szerint a háromnapos, éjszakánként fáklyafény mellett folyó munkában többen szemhunyásnyi alvás nélkül vettek részt, egy homokzsákokat fuvarozó teherautó-sofőr például három napon át volt szolgálatban. A speciális vízvédelmi alakulatok bevetésével végül sikerült elhárítani a legnagyobb veszélyt, a Bodrogköz megmenekült.
Többen felvetették az illetékesek felelősségét, ugyanis számos helyen ki sem volt építve az árvízvédelmi töltés. Pedig tanulhattak volna a négy évvel korábbi pusztító felső-tiszai vízözönből: akkor több mint negyvenezer embert, helyieket, katonákat, munkásőröket, állami gondozottakat kellett munkára vezényelni. (1974-ben csak tizenkétezret.) Közben kiáradt a Szinva, Miskolc utcáin hömpölygött a víz, körülfogta a városi vízmű épületét, mintha szándékosan ment volna épp oda.
Betört az ár a visontai szénbányába is. A francia kommunista pártvezetőről, Maurice Thorez-ről elnevezett külszíni fejtéses bányaszakaszba kétszázezer köbméter víz ömlött a mellette folyó Bene-patakból. Történt ez annak ellenére, hogy speciálisan kialakított úgynevezett övcsatornarendszer védte a területet és a több százmilliós munkagépeket. A kisebb katasztrófa miatt néhány napra szinte teljesen leállt a Gagarin (ma: Mátrai) Hőerőmű, mert nem kapott szenet. (A hatvanas években egyébként azt tervezték a bánya fejlesztése érdekében, hogy felszámolják Visonta községet, a lakókat kitelepítik. Az ötlet ugyan nem valósult meg, de mintegy tíz éven át semmit nem fejlesztettek, a házépítést is megtiltották, így a település sokáig csak vegetált.)
„Halló, Kunság, halló, Kunság! Rohamcsónak indul a sodronyanyaggal, és indítom a vontatót is!” – mondta be egymás után vagy háromszor az URH-ba a védelem vezetője. A térségbe vezényelt Kunság nevű tanyahajót hívta, amely egy előre nem látható környezetikatasztrófa-veszély miatt tűnt föl a szintén áradó Tiszán. Csehszlovákiában ugyanis az áradat lendülete és a hordaléktömeg kettétört egy olajvezetéket. Ennek következtében mintegy ezerötszáz tonnányi olaj ömlött a Sajóba, s nagy sebességgel haladt Miskolc irányából a Tisza felé. A Kiskörei-víztároló felett uszályokkal akarták felfogni a szennyezést, az úszó olajat merülőfalakkal próbálták bekeríteni. A nyolc-tíz kilométeres sebességű sodrás és a hordalékok miatt sokáig képtelenségnek tűnt a fal víz alatti kifeszítése. A Kapitány névre hallgató, felsőbb szakaszon állomásozó kis hajó már jelentette az első olajfoltok megjelenését, amikor végre munkába állhattak a merülőfalak, s megmenekülhetett Szolnok ivóvízellátása. (Azokban a napokban az áradással szinte természetszerűleg együtt járó vízszennyezés miatt számos észak-magyarországi városban lajtból mérték a vizet.)
A majdnem egy hétig zúduló ár hamar apadni kezdett (ebben nyilván a naposra forduló idő is segített), de feltehetően milliárdos kárt hagyott maga után. A vízállás azóta sem volt olyan magas a Sajón és a Bódván: 400, illetve 286 centiméterrel tetőzött. Ám most mindkét folyón megdőlt a rekord: május közepén 402, illetve 291 centimétert mértek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.