A házigazda mellett két világbajnok is

A június 11-én kezdődő labdarúgó-világbajnokságot felvezető sorozatunk következő fejezeteiben a csoportbeosztás alapján bemutatjuk a részt vevő harminckét csapatot. Az A jelű kvartett tagja az 1998-as aranyérmes, legutóbb döntős, de most csak Henry kezezésének köszönhetően részt vevő Franciaország, a házigazdaság mellett másban aligha bízó Dél-afrikai Köztársaság, a minden idők legtöbb vb-vereségét felmutató Mexikó, valamint a hajdan kétszeres világbajnok Uruguay. A nyolcból ez az egyetlen kvartett, amelyben két egykori aranyérmes is helyet kapott.

Deák Zsigmond
2010. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha e négyesből kerülne ki a 19. labdarúgó-világbajnokság győztese, az a fogadóirodákban komoly pénzt érne. E megállapításnak már a tavaly decemberi csoportbeosztás szisztémája megágyazott, hiszen az első kalapból a FIFA ranglistájának legjobbjai helyett a házigazda Dél-afrikai Köztársaság érkezett, amely jelenleg csak a 83. a sorban, az utolsó a vb-résztvevők között. Igaz, sosem volt erős, még saját földrészén se, persze ebben az is közrejátszott, hogy az apartheid- rendszer idején évtizedekre kiesett a sportági körforgásból. Aztán, miután 1994-ben visszakerült, 1996-ban megnyerte a kontinensviadalt, 1998-ban és 2002-ben pedig vb-részvételt vívott ki. Ám mindkét alkalommal a csoportban ragadt, a 2006-os németországi seregszemlét pedig újra távolról szemlélte. A fő gond, hogy a legnevesebb játékosok – például a mindkét eddigi vb-szereplésen gólt szerzett Benni McCarthy – már túljutottak pályafutásuk delelőjén, a fiatalok viszont még nem elég jók. A legnagyobb ász a kispadon ül a brazil szövetségi kapitány, Carlos Alberto Parreira személyében, aki négy válogatottat vezetett már világbajnokságon, hazájáét 1994-ben a végső győzelemig. Most nem ez a reális cél, hanem a sporttörténelmi tett elkerülése, az eddigi 18 vb házigazdája ugyanis még sosem esett ki a csoportból.
A rendezőként először duplázó Mexikó sem 1970-ben és 1986-ban, bár a negyeddöntő mindkétszer megálljt jelentett. Kapuslegendájuk, Antonio Carbajal 1950 és 1966 között ötszörös világbajnoki résztvevővé nemesedett (őt követte Lothar Matthaus 1998-ban), egyéb sikerélmény nélkül. A közép-amerikaiak a vb-történet legtöbb vereségét szenvedték el (22), ám előbb 2009-ben megnyerték a CONCACAF-zóna kontinensviadalának számító Arany-kupát, majd huszáros hajrával, az Egyesült Államok mögött csoportmásodikként kivívták a dél-afrikai indulási jogot. Szakvezetőjük az egykori 59-szeres válogatott csatár, Javier Aguirre (előtte a helyi legenda, Hugo Sánchez, valamint a svéd Sven-Göran Eriksson is megbukott), soraikban ismert játékosnak mondható Marquez (Barcelona), Osorio (Stuttgart), vagy a 37 éves veterán támadó, Blanco (Veracruz).
A kétszeres olimpiai (1924, 1928) és világbajnok Uruguay diadalait (1930, 1950) követően csak azért nem tűnt el a süllyesztőben, mert a dél-amerikai selejtezők során ez szinte lehetetlen. Legutóbb is odaért legalább a pótkvalifikációt érő ötödik pozícióba, majd Costa Rica összesített 2-1-es felülmúlásával megváltotta az afrikai repülőjegyet. Az uruguayiak 14 kontinens-, azaz Copa América-diadalt, valamint két világklasszis csatárt, Diego Forlánt (Atlético Madrid) és Luis Suárezt (Ajax) tudnak felmutatni. Előbbi nemrég a Fulham elleni Európa-liga finálét döntötte el duplájával, utóbbi pedig a legtöbb gólt (35) rúgta az európai Aranycipőért folyó versenyben, azért lett csak ötödik, mert a holland bajnokság szorzója az elitligákkal ellentétben nem kettes, hanem másfeles. A kapuban Muslera (Lazio) is egyre jobb megoldásnak tűnik fiatal kora ellenére, a védelemben és a középpályán viszont komoly gondokkal küzd Oscar Tabarez szövetségi kapitány.
Francia kollégájának, Raymond Domenechnek papíron könnyebb a dolga, mert sokkal nagyobb a merítési lehetősége, ehhez és a négy évvel ezelőtti ezüstéremhez képest a hazai közvélemény-kutatások alapján a francia lakosságnak csak alig több mint a negyede bízik abban, hogy a gárda továbblép a csoportból, mindössze 7,4 százalék szerint sikerülhet újra finálét játszani, Domenech „tetszési indexe” pedig alig több mint húszszázalékos. Mindez vélhetőleg a vb-kvalifikációra vezethető vissza, amely során a gallok a szerbek mögött végeztek az európai 7. csoportban, a pótselejtezőn pedig csupán Henry kezének és a játékvezető (vaksi) szemének köszönhetően gyűrték le az íreket. A 9. helyen állnak a világranglistán, mégsem bíznak bennük, persze a jelenlegi UEFA-elnök Michel Platini vezette nyolcvanas évekbeli tündöklés (Eb-arannyal, vb-elődöntőkkel), majd a Zinedine Zidane fémjelezte 1998-as vb- és 2000-es Eb-diadal, vagy éppen Just Fontaine 1958-as vb-gólkirálysága bronzzal megspékelve magasra tette a mércét. A 2006-os ezüst bravúrnak számított a javából, azóta többen – például a „fejelős” Zidane – befejezték vagy kiöregedtek, esetleg – mint Trézéguet-t – Domenech nem szereti őket. Ennek ellenére nehezen érthető az össznépi pesszimizmus, mert a Lyon és a Bordeaux BL-menetelése megmutatta a francia klubfutball erejét, a sztárgárdák tele vannak gallokkal. A válogatottban Ribéry vállát nyomja az irányítás súlya, a kapuban a lyoni Lloris állhat, a védelemben Gallas vagy Abidal biztos pont, középen Gourcuff kiváló, elöl Henry és Anelka kipróbált kettős. Akkor mi a gond? Majd meglátjuk. Egynek azonban egységesen örül a francia közvélemény: Domenech a vb után távozik a kispadról. Kérdés, milyen váltóbotot ad át Laurent Blanc-nak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.