A múlt árnyéka a gazdaságon

Szakítani kell azzal a romantikus képpel, hogy az országot néhány hét alatt talpra lehet állítani, hiszen egy lefelé tartó gazdaságot örököltünk, az idén tehát az első feladat a romlás megállítása – jelentette ki tegnap Matolcsy György, aki szerint a magyar gazdaság az idén még stagnálás közeli állapotban lesz, az EU legmagasabb inflációjával. Fellegi Tamás arra figyelmeztetett, hogy a vártnál jóval kevesebb szabadon elkölthető uniós forrást hagytak hátra az új kormánynak, így a lehető leghamarabb meg kell kezdeni az ötletelések leállítását.

Szabó Anna
2010. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyes időket kell még átélnünk az előttünk álló két-három évben, mert a múlt és a korábbi kalandor pénzügypolitika árnyéka vetül a gazdaságra – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válasz tegnapi konferenciáján. Matolcsy szerint a magyar romantika helyett a valóság csúnya, de igaz képével kell szembesülnünk, és le kell számolnunk azzal az illúzióval, hogy néhány hét alatt felszámolható az elmúlt nyolc év hibás gazdaságpolitikájának következménye. Hangsúlyozta: olyan helyzetet örököltek, amelyben „egytől egyig minden makrogazdasági mutató rosszul áll”, az unió legmagasabb inflációjától kezdve az utóbbi két esztendőben felére zsugorodó beruházásokig. – Csak egy sikeres pénzügyi stabilizációval lehet a költségvetés ötszázalékos hiányát az elvárt 3,8 százalékra lefaragni, és elkerülni a még nagyobb bajt – fogalmazott a tárcavezető, aki szerint az idei cél a zuhanás lefékezése és a gazdaság stabilizálása. Matolcsy kiemelte: idén a magas infláció mellett a stagnáló gazdasági teljesítmény a reális előrejelzés. A tárcavezető Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászt idézve kifejtette: a korábbi évek helytelen irányú, megszorító gazdasági politikáját a magyar gazdaság csak öt-tíz év alatt tudja kiheverni. Kiemelte: az idén azért nem lehet nagyobb a hiány a bruttó hazai össztermék 3,8 százalékánál, mert a korábbi kormányok 2005-ben és 2006-ban is csaltak, így az ország jelenleg kétszeresen is túlzott deficiteljárás alatt áll, vagyis ránk sokkal szigorúbb elvárások érvényesek, mint az unió más országaira.
A felszólaló Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerint a vártnál jóval kevesebb, 1200–1300 milliárd forintnyi szabadon elkölthető uniós forrást hagytak hátra az új kormánynak, így a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a presztízsberuházások és ötletelések leállítását, az uniós szabályok betartása mellett. – Akár Brüsszelig is elmegyünk annak érdekében, hogy a hazai vállalkozásokhoz minél több felzárkózási pénz juthasson el – fogalmazott a miniszter, aki szerint a jelenleg érvényes fejlesztési tervben a kiosztott forrásokból mindössze tízszázaléknyi támogatás került a kis- és középvállalatokhoz, ezt az arányt az átcsoportosítások révén megpróbálják 40-50 százalékra feltornázni. A közbeszerzési rend átalakításával kapcsolatban elmondta, hogy nyáron meghozzák a szükséges intézkedéseket az eljárások gyorsítása és egyszerűsítése érdekében, a közbeszerzési törvény átfogó módosítása pedig jövő év elején várható.
A költségvetésben lévő csontvázak közül a Malévra és a MÁV-ra fordítandó, több tíz milliárdos nagyságrendű pluszkiadásokra hívta fel a figyelmet, egyúttal a probléma megoldása érdekében a közösségi közlekedés új rendszerének kidolgozását ígérte.
A konferencián felszólalt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter is, aki a bürokrácia jelentős csökkentését, tisztakezű közéletet, valamint a naprakész állami földnyilvántartás létrehozatalát ígérte. Közölte azt is, hogy két héten belül elkészül az a rendelet, amellyel szigorítják az élelmiszer-biztonsági előírásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.