Baja Ferenc a gyurcsányi felelősségről

A második Gyurcsány-kormányt a sodródás és összeviszszaság jellemezte, az MSZP szocialista platformja szerint elsősorban ez és a párt már Őszöd előtt bekövetkezett hitelességi válsága okozta súlyos választási vereségét. A Baja Ferenc volt miniszterelnökségi államtitkár vezette szerveződés elemzésében javasolja, hogy hozzák nyilvánosságra azt a titkosszolgálati jelentést, amely az őszödi beszéd kiszivárogtatása miatt készült.

Török László
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincoldalas elemzést írt az MSZP szocialista platformja a 2010-es választási vereség okairól. Ebben kifejtik, hogy a párt bukását nem az utolsó nyolc (Gyurcsány Ferenc a 2001–2002-es időszakra is vissza tudja vezetni, miért kaptak ki), hanem mindenekelőtt az utolsó négy év politikája okozta. Hangsúlyozzák, hogy a szocialisták már az őszödi beszéd nyilvánosságra jutása előtt súlyos hitelességi válságba kerültek, megjegyezve, a 2006-os kampányban Gyurcsány riogatásnak nevezte, hogy megszorításokra készülnének, majd mégis ez következett. A hitelesség elvesztése és visszaszerzésének lehetséges útjai című tanulmány (amelyet várhatóan a hét végi kongresszuson is megvitatnak majd) szerint tehát nem kizárólag az őszödi beszédből eredeztethető a vereség, bár az hozzájárult a pártból való választói kiábrándultság stabilizálódásához. A szerzők szerint Őszöd járulékos következménye volt a szélsőjobboldal megerősödése, a Fidesz és az MSZP közötti viszony végső elmérgesedése is, ami jelzi, hogy a beszéd hatása sok tekintetben jóvátehetetlennek bizonyult. A szocialista platform ezzel kapcsolatban egyébként javasolja, hogy hozzák nyilvánosságra az őszödi beszéd kiszivárgásáról készült titkosszolgálati jelentést, a párt körül álló „erkölcsi kordon” lebontása miatt.
Gyurcsány Ferenc kormánypolitikájáról sincs nagy véleménye a platformnak. – Kormányzása inkább az ad hoc megszülető, majd elvetett reformötletek, a sodródás, az összevisszaság, és nem a hosszú távú, előrelátó építkezés időszakaként maradt emlékezetes – írták megjegyezve, hogy a politikust szokatlanul hamar elhasználta a politika. Az elemzésben szó van arról is, hogy Gyurcsány távozása szükséges, bár alighanem megkésett volt, és a lemondás a párt vezetőit is váratlanul érte, az előkészítetlen, minden koreográfiát nélkülöző döntés volt. A szocialista platform – amelynek tagja többek közt Tóbiás József frakcióigazgató és Juhász Ferenc MSZP-alelnök is – szerint szervezeti szinten ellenzéki, nem pedig MSZP-s alakulatokat hoznának létre (a Jobbik példáját követve), amelyeket csak a választások közeledtével csatlakoztatnának intézményesen a párt köré.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.