Baka András szilenciumot rendelt el

A brókerügy is szerepelt az Országos Igazságszolgáltatási Tanács legutóbbi ülésének napirendjén. Döntöttek továbbá arról, hogy Cserni János egyelőre nem lesz a Fővárosi Bíróság elnökhelyettese. Baka András főbíró szilenciumot rendelt el a Legfelsőbb Bíróságon.

Kulcsár Anna
2010. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondott egy bíró. Lemondott az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsban betöltött tagságáról Orosz Árpád, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke, akinek helyére a soron következő ülésen, júliusban választanak új tagot a jelenlegi póttagok közül. A testület további hat tagja közt szerepelt az eddigi igazságügyi és rendészeti miniszter. A jelenlegi kormányzati struktúra alapján Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztert illeti meg ez a poszt, de az MTI kormányzati forrásból úgy tudja, hogy őt Répássy Róbert államtitkár fogja képviselni a testületben. (MTI)


Egyelőre nem lesz a Fővárosi Bíróság (FB) elnökhelyettese Cserni János bíró, mert az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) a héten érvénytelennek nyilvánította a tisztségre kiírt pályázatot.
Cserni mellett a jelenlegi elnökhelyettes, Szebeni László is versenybe szállt a posztért. A budapesti bírók előzetesen Csernit támogatták nagyobb arányban, véleményük azonban csak tájékoztató jellegű volt. Kollégái között a balliberális elkötelezettségű bíróként számon tartott Cserni azzal tett szert népszerűségre, hogy új, alternatív bírói egyesületet szervezett. Az OIT a budapesti elnökhelyettesi pozícióra új pályázatot ír ki.
A Fővárosi Bíróság tevékenységéről a brókerügy kapcsán is szó esett az OIT-ban. Mint emlékezetes, a Fővárosi Ítélőtábla különféle hibák miatt részben hatályon kívül helyezte az FB hatéves eljárás végén kihirdetett elsőfokú ítéletét. Szűcs Péter, a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az OIT szóvivője lapunknak elmondta: Baka András főbíró kezdeményezésére a LB kollégiumvezetőitől szakmai javaslatot várnak, miképpen kellene az eljárási törvényt módosítani, hogy az ítélkezés gyorsabb legyen. A megyei bíróságok és az ítélőtáblák pedig arról nyilatkozhatnak, milyen igazgatási intézkedéseket terveznek az eljárások szakszerű lebonyolításáért. Információnk szerint az OIT még ebben a hónapban véglegesíti, milyen javaslatokkal fordul a kormányhoz és a törvényhozáshoz.
Az OIT és az LB elnöke már eddig is több korábbi határozatát felülvizsgálta. Egy hónapja Baka utasítást adott ki; eszerint a Legfelsőbb Bíróság tevékenységéről csak az elnök, az elnökhelyettes és a szóvivő nyilatkozhat. A bírák kizárólag Baka engedélyével vagy utasítására vállalhatnak közszereplést a sajtóban: az ítélkezés általános jellemzőiről sem beszélhetnek. Többek szerint az elnök kiterjesztően értelmezi a törvényt, mert a jogszabály csak azt írja elő, hogy az ítélkező szakemberek konkrét ügyeket nem ismertethetnek. Ráadásul a fővárosi és a megyei bíróságok bírái, valamint az ítélőtáblák munkatársai jelenleg szinte korlátlanul vállalhatnak közszereplést a sajtóban. Szűcs Péter kérdésünkre úgy reagált: a tilalmat kiterjesztik más bíróságokra is, az OIT erről szóló szabályzatának szövegét most véglegesítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.