Diszkrimináció miatt perlik a Texasi Egyetemet

Három, nem spanyol anyanyelvű női professzor diszkriminációra hivatkozva indított pert a Rio Grande-völgyi Texasi Egyetem ellen. A diszkrimináció vádja szerint az egyetem csak spanyolul beszélő oktatókat támogat, így az afrikai és ázsiai származású tanárok hátrányba kerültek.

2025. 05. 23. 17:02
Illusztráció
Illusztráció Fotó: David Pike Forrás: Facebook/UTRGV - The University of Texas Rio Grande Valley
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három nem spanyol anyanyelvű női professzor pert indított a Rio Grande-völgyi Texasi Egyetem (UTRGV) ellen, diszkriminációra hivatkozva. A keresetet a texasi McAllen szövetségi bíróságán nyújtották be, és azt állítják, hogy faji és nyelvi alapon hátrányosan megkülönböztették őket.

Diszkrimináció miatt perlik a texasi egyetemet, mert spanyol nyelvtudás nélkül nem kaptak előléptetést.
Diszkrimináció miatt perlik a texasi egyetemet, mert spanyol nyelvtudás nélkül nem kaptak előléptetést
(Forrás: Facebook/UTRGV - The University of Texas Rio Grande Valley)

A professzorok – Aje-Ori Agbese, Minhee Eom és Wa-Lin Chang – szerint annak ellenére nem kaptak előléptetést és támogatást, hogy mindhárman elismert akadémiai pályával és több szakmai díjjal rendelkeznek. Egyikük Nigériából, másikuk Dél-Koreából, harmadikuk pedig Tajvanról származik. A panasz szerint az egyetem vezetése, különösen Luis Zayas rektorhelyettes, kizárólag a spanyolul beszélő oktatókat részesítette előnyben.

A diszkrimináció a spanyol nyelvű oktatásra hivatkozva történt

A keresetben idézett belső dokumentumok és nyilvános megszólalások alapján Zayas célja, hogy az UTRGV hitelesen kétnyelvű, kétkultúrájú és kétnyelvűen írni-olvasni tudó intézménnyé váljon. 

A professzorok szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nem spanyol ajkú oktatókat kiszorítják, és hátrányba hozzák őket az előléptetéseknél.

A kereset szerint az intézmény olyan programokat tervez, amelyekben a tantárgyak részben vagy egészben spanyol nyelven zajlanának, és egy spanyol nyelvű újságíróképzést is beindítanának. Mivel egyikük sem beszél spanyolul, a felperesek álláspontja szerint ez nyílt hátrányos megkülönböztetést jelent, amely ellentétes az amerikai diszkriminációellenes jogszabályokkal.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Facebook/UTRGV - The University of Texas Rio Grande Valley)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.