Nehéz eldönteni, ki visz kit. Mert annak, aki még gondolat sem volt, amikor a Szabad Európából már dőlt a beat, legfeljebb a kamaszként hallgatott bakelitgyűjtemény lehet a híd a trapézgatyás, bőrdzsekis időkhöz. Aki pedig az Ifiparkba járt , azóta aligha gondolt fesztiválra. Terveket teljesített, aztán termelte a GDP-t.
Egymást visszük, s már a pénztárnál kiderül: több ezren vannak ezzel így. A Stargardenről látatlanban is lehetett sejteni, sikerre van ítélve. Évek óta várt egy neki szóló fesztiválra a hatvanas–hetvenes években szocializálódott réteg, amelybe beleégett a rock and roll. A legendák fesztiváljaként beharangozott új Sziget-rendezvény nekik szól, jól eltalált hangsúlyokkal és a fizetőképes keresletté nemesült lázadókra igazított szolgáltatásokkal.
Mire Eric Burdon és a The Animals belecsap A felkelő Nap házába, kényelmesen megtelik a nagyszínpad előtti tér. Burdon felidézi azokat az időket, amikor (1965-ben) szó szerint kiátkozta őket az országból a hatalom. Mindegy, itt vagyunk, mondja. Győzött a rock and roll! A szobrok mereven nyújtózkodnak a semmibe, ki a nejébe karol, más a sörébe, vagy a gyereke (unokája) kezébe kapaszkodik. Dőlnek a sztorik. Házibulikról, amelyek egy árokba dőlt Trabantban végződtek. Klubokról, ahol aranyélete volt minden éjszakai huszárnak, akinél volt legalább egy üres gitártok. Havannabarna Wartburgokról, a szabadság ízéről, a vasfüggöny súlyáról, a lét elviselhetetlen könnyűségéről. – Ha ez a gyep mesélni tudna! – fakad ki két refrén között az öreg, miközben az Animals hősiesen dacol az idővel. Burdon ősz, a rock örök, ráadásul köztudottan, s most már bizonyítottan hidratál is.
Deák Bill pénteken például úgy döngeti a kőbányai szimfóniákat a SYMA Csarnokban, a Beatrice pedig olyan kőkemény jelen idejű punkot pörget odakint, mintha beléjük nem harapott volna az idő. A Bikini szombati kűrjére előkerülnek a fiatalok; meglepően sokan jönnek össze D. Nagy Lajosék kedvéért olyanok, akik épp csak megszülethettek, amikor a Bikini már túl volt néhány lemezen. Kórusban fújják azt is, hogy „nyolc óra munka …”, a szülők magukból kivetkőzve csápolnak Ferónak, másnap aztán, a gyerek kedvéért, Ákosnak.
Összességében ugyan nagyjából annyira fékevesztett a hangulat, mint egy Balaton-parti SZOT-üdülő nyárzáró estjén, a csúcspontnak várt Deep Purple-ből pedig a gigantikus látvány, az őserő ellenére talán csak a lélek hiányzik, a Stargarden hosszú, kellemes utóízt hagy, s némi időzavart. Alkonyodik, s az öreg, akár egykor a Simsonon, hazafelé újra a felkelő Napról dúdol. Csak azt a negyven elszelelt évet nem tudja sehogy sem elhinni.
A fesztiválon a belépőjegyekből felajánlott ezer forintból, a fellépők és a látogatók adakozásából több mint 40 millió forint gyűlt össze az árvízkárosultak megsegítésére. Többek között elárverezték a Deep Purple gitárját, amiért 3 millió forintot fizetett egy licitáló.

Több forrás jut jövőre a nemzetbiztonsági szolgálatokra