Drámai harc az árral

Az ország több pontján drámai helyzet alakult ki tegnap a folytatódó esőzések és a folyók egyre intenzívebb áradása miatt. A Bódva, a Hernád és a Sajó soha nem látott mennyiségű vizet hoz magával, a tetőzéseket mára, illetve vasárnapra várják a szakemberek. Ócsanálos lakosságát kitelepítették, Edelényben pedig a Bódva csütörtökről péntekre virradóra lesodorta a töltésmagasítást. Orbán Viktor miniszterelnök – aki napközben a helyszínen járt – este bejelentette: összesen 9500 főt vezényelnek a Hernád mentére. Újabb megyékre hirdettek ki veszélyhelyzetet.

Mizsei Bernadett
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétezer embert rendelt Orbán Viktor a Hernád mentére az árvíz elleni védekezésre részben a büntetés-végrehajtástól, részben a rendőrségtől, részben pedig a katonaságtól. A miniszterelnök ezt a kormány tegnap esti rendkívüli ülése után jelentette be, hozzátéve: további 2500 embert vezényel az érintett területre a hátralévő 24 órában.
Orbán Viktor elmondta: Észak-Magyarországra az előrejelzések szerint minden korábbi vízállást a vártnál is nagyobb mértékben meghaladó árhullám érkezik, amely a Felvidéken már rendkívül súlyos károkat okozott. – A korábban mért legmagasabb vízálláshoz képest 70 centiméterrel magasabb vízállások is elképzelhetők, az ott munkában álló, ott bevetett erők pedig nem képesek arra, hogy ezt az óriási árhullámot elhárítsák, ezért rendkívüli intézkedésekre volt szükség. A kormány vészhelyzetet hirdetett ki Borsod-Abaúj-Zemplénen túl további öt megyére, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, valamint Nógrád megyére.
Nincs tartalékos állomány
A most kivezényelt, összesen 9500 ember a folyónak azt a 60 kilométeres szakaszát erősíti majd, amelyet a jelenlegi védelmi kapacitásokkal nem tudnak megtartani. „Biztosítanom kellett, hogy le tudjuk váltani a most gáton dolgozókat, elmehessenek aludni, aztán majd ismét, egy újabb váltásban visszatérhessenek a védvonalakhoz” – indokolta a döntést. A víz tetőzését a kormányfő tegnap este az azt követő 16–24 óra közötti időtartamra prognosztizálta.
Mint mondta, tizenegy település van közvetlen veszélyben, ez mintegy négyezer lakóépületet fenyeget, és csaknem tízezer embert érint. „Nagyon remélem, hogy a következő másfél napban képesek leszünk a tetőző árhullámot megtartani” – mondta.
Orbán Viktor Pintér Sándor belügyminiszterre bízta a munkálatok koordinálását. A belügyminiszter elrendelte a polgárőrség mozgósítását. A büntetés-végrehajtásnál azokat az embereket keresték meg, akik kisebb súlyú bűncselekmények miatt töltenek szabadságvesztést. Ha kell, a katonák létszámát is képesek növelni.
– Néhány gyengesége az országnak megmutatkozott ez alatt a néhány óra alatt is: nincs tartalékos állománya a magyar haderőnek, sőt nyilvántartás sincs arról, hogy a háború esetén hadköteles korba eső férfiak hol vannak, hogy érhetők el, hogyan lehet őket vészhelyzet esetén mozgósítani – közölte. Ezt a problémát a kormány a következő két-három hónapban meg kívánja oldani. – Most az a legfontosabb, hogy emberélet elvesztése nélkül legyünk túl ezen a katasztrófán, erre jó esélyeink vannak – jelentette ki Orbán Viktor.
Előzőleg, a nap folyamán a kormányfő és a belügyminiszter Edelényben járt. Orbán itt azt mondta: sem pénzben, sem a védekezéshez szükséges eszközökben, sem az emberi erőforrásban nincs hiány, a baj az, hogy akármennyi mindennel is rendelkeznek, óriási ez a víztömeg. Leszögezte, a károk elhárítására tervet készítenek, amely által megújulhat a régió.
A Borsod megyei Edelénynél csütörtökről péntekre virradóra lesodorta a töltésmagasítást a Bódva, így a város tegnap reggelre megközelíthetetlenné vált. Délután a helikopteres védekezés ellenére a folyó újból megbontotta a töltésmagasítást. Csak Borsodban másfél ezer embernek kellett elhagynia otthonát az ár- és a belvíz miatt. Több településre nem lehetett bejutni személyautóval, számos út járhatatlan.
Kitelepítés Ócsanáloson
A Bódva az Edelényhez közeli Szendrőben, Szalonnán és Boldván is komoly károkat okozott. Öt borsodi településre nem lehet bejutni péntek dél óta a Hernádon levonuló árhullám miatt. Halmaj, Kiskinizs, Nagykinizs, Hernádkércs, Felsődobsza megközelíthetetlen személyautóval. Szendrőlád – ahol több mint félezer embernek kell elhagynia otthonát –, azonnali segítséget kért. Sajóecsegen a Sajó vette körbe a falut, Ócsanálos lakóit pedig kitelepítették a Hernád és a Vadász patak áradása miatt. Vízátfolyás miatt mindkét irányból megközelíthetetlenné vált Szendrő. A Bódva, a Sajó és a Hernád tetőzését mára, illetve vasárnapra várják a szakemberek, akik elhúzódó védekezésre rendezkedtek be. Abaújszántón nyolcvan, Tolcsván százötven ember kitelepítése vált indokolttá tegnap, miután a Szerencs, illetve a Tolcsva patak kilépett medréből. A térségben Felsődobsza, Hernádkér és Nagykinizs is veszélybe került, hiszen egyik települést sem védi kiépített gát. A Nógrád megyei Mátrakeresztesen homokzsákokkal védik a házakat, mert partfalszakadás miatt eltömődött, és kiöntéssel fenyeget a Kövicses patak. Ipolytarnócon nyolc lakóház napok óta vízben áll. Napközben tíz házat öntött el a víz Honton. Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóosztályának vezetője lapunknak elmondta, nem a gát szakadt át, hanem egy vasúti töltést mosott alá az Ipoly, azon keresztül tört át a folyó. A kora délutáni órákban öt főt kellett ideiglenes szálláshelyen elhelyezni. Lapzártánkig nem rendelték el, de kilátásba helyezték a kilakoltatást.
Békés megyében a belvízzel elöntött területek nagysága egy nap alatt 280 hektárral, 13 170 hektárra növekedett, amelyből 6160 hektár a vetés. Az igazgatósághoz tartozó tíz belvízvédelmi szakaszon készültség van érvényben, a legmagasabb szinten a Dögös-Kákafoki területen védekeznek. A Jászságban, Szolnoknál 950 centiméter felett tetőző árhullám kialakulása várható. A Balaton vízmagassága nem csökkent, de a Sió-zsilipnél visszafogják a víz leeresztésének mértékét a Sió Tolna megyei szakaszának vízszintcsökkentése érdekében.
Tegnap a fővárosban is megkezdték a védekezést. A rakpartok lezárása délután kezdődött. A Fővárosi Csatornázási Művek azon dolgozik, hogy a hétfőre várható nyolcméteres árvízszinttől megvédjék a várost. A társaság a Margitszigeten is megkezdte az árvízvédelmi munka előkészületeit, Szentendrén pedig első fokú készültséget rendelt el. Tegnap reggelre víz alá került a győri rakpart. A szakemberek azt jósolták, péntek éjjel másodfokú árvízvédelmi készültséget kell bevezeti Győrnél, ahol vasárnapról hétfőre virradóra tetőzhet a Mosoni-Duna.
„Egy centiméter védvonalat
sem adunk fel”
A heves esőzések és árvizek miatt lapzártánkig csaknem nyolcvan útszakaszt zártak le, ebből tizenkettő főút. Emellett számos más út nehezen járható, az átfolyó víz miatt több helyütt a burkolat is megsüllyedt. Czomba Sándor (Fidesz) bejelentette, a kormány az ár- és belvízi helyzet miatt egyszerűsített, meghívásos pályázati felhívást ír ki napokon belül egy közmunkaprogram keretében. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára közölte, a program kedvezményezettje a Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság lesz. A projekt a jövő héten már indulhat, várhatóan 1500– 2000 főt vonnak be az árvízzel összefüggő munkálatokba.
– Egyetlen centiméter védvonalat sem adunk fel az árvízi védekezésnél – jelentette ki Kóthay László. A Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyi szakállamtitkára közlése szerint a folyókon jelenleg 2418 kilométeres szakaszon van védelmi készültség, ebből rendkívüli készültség összesen 350 kilométeren.
Az árvíz tegnapra már nemcsak az érintett települések lakosságának okozott súlyos nehézségeket, hanem számos közszolgáltatás ellátásában is éreztette a hatását. Észak-Magyarországon az árvíz sújtotta területeken akadozott a postai szolgáltatás. Romlott a helyzet a vasúti közlekedésben is, a MÁV tájékoztatása szerint valamennyi vasútvonalon csökkenteni kellett a sebességet, a szerelvények átlagosan 20-25 perc késéssel közlekedtek. A honvédségnél kiképzéseket, gyakorlatokat függesztettek fel, és szabadságon lévő katonákat rendeltek be, hogy segíthessék az árvíz elleni védekezést. Hende Csaba honvédelmi miniszter utasítására a mintegy száz technikai eszközhöz csatlakozott ma reggel két Mi–17-es helikopter, több mint ezer katona vesz részt az élet- és vagyonmentésben.
Érkeznek a segélycsomagok
Számos civil szervezet kezdeményezett adakozást az árvízkárosultak megsegítésére. Lévai Anikó, Orbán Viktor miniszterelnök felesége a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagyköveteként segélycsomagokat adott át Bőnyön. Tartós élelmiszerrel, pénzzel és homokkal segíti a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei árvízi védekezőket Hajdú-Bihar megyei Vöröskereszt. A telefonos segélyhívásokkal eddig összegyűjtött 120 ezer forintot pedig átutalták a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vöröskereszt számlájára. A Magyar Úszószövetség tegnap bejelentette, az augusztus 4–15. között esedékes, 30. úszó Európa-bajnokság jegybevételének ötven százalékát az árvízkárosultak javára ajánlja fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.