„Én paraszt? én?”

Kő András
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„»Hé, paraszt! melyik út megyen itt Budára?« / Kérdi Laczfi hetykén, csak amúgy félvállra” – olvashatjuk a Toldi első énekében, amikor a lovon ülő nádorispán megszólítja Miklóst. Lekezelő a „paraszt” megjelölés, merthogy nemcsak mezőgazdasági munkával foglalkozó embert értettek rajta, hanem a becsmérlő szavak sorába is lépett. Példákat szolgáltatnak erre a közmondások is, jóllehet azt is kinyilvánítják, hogy „ha paraszt nem volna, kenyerünk sem volna”.
A parasztság szokásai, életmódja és kultúrája révén összetartozó társadalmi osztály. Kialakulása az ókorba nyúlik vissza, elkülönülő és meghatározó jelentőségű réteggé a feudalizmus idején vált. De tisztában vagyunk-e a paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulásával, jól használjuk-e a fogalmakat attól függően, hogy mely történelmi szakaszról beszélünk? Most itt egy könyv, amely a hűbéri, a kapitalista, a szocialista és az újkapitalista korszakon keresztül kíséri végig a parasztság sorsát Magyarországon.
Az agrártörténelem mindmáig legnagyobb sorsfordulója a jobbágyfelszabadítás volt, amely nálunk 1848–49-hez fűződik. Érdekesség, hogy gróf Batthyány Lajos miniszterelnök még arról is gondoskodott, hogy küldöttek járják be a megyéket, és értesítsék az érintetteket arról, hogy megszűntek a hűbéri (nemes–jobbágy) viszonyok. A legdinamikusabb fejlődés a XIX. század második felére, az 1860–1880-as évekre esett, amikor a lakosság 80-90 százaléka mezőgazdaságból élt!
Vajon tudjuk-e, hogy a kapitalizmusban a nagy- és középbirtok hány holdat ölelt fel? Előbbi ezer hold felett lévő területet jelentett (a főnemesek, arisztokraták, főurak, hercegek, grófok, bárók kezében), utóbbi száztól ezer holdig terjedőt (köznemesi kézben). Tisztában vagyunk-e azzal, hogy kiket neveztek gazdag, közép-, kis- és szegényparasztoknak? (Sorrendben: az ötven–száz, a tizenöt–huszonöt, az öt–tizenöt, illetve az egy–öt hold birtokosait.) Kik voltak a mezőgazdasági bérmunkások, a gazdasági cselédek, napszámosok és summások? Erre is részletes választ kapunk a könyvben.
Jelentős teret szentel a kötet a parasztkutatás fénykorának, az 1930-as éveknek és a népi íróknak (Illyés Gyula, Szabó Dezső, Féja Géza stb.), akik a szociográfia eszközeivel tudósítottak a paraszti létformáról. Az 1945-ös földreform felszámolta a középbirtokot, ezzel megszakadt a polgárosodás folyamata. A politikai fordulat kötelezővé tette a beszolgáltatást, létrehozta a parasztellenes politika eszközei közül az egyik legméltánytalanabbat, a kuláklistát (a szó orosz eredetű) és a szovjet típusú kényszer-kollektivizálást (szövetkezetszervezést). A könyv írója kimondja, hogy ez utóbbival megszűnt Magyarországon a hagyományos vagy történelmi parasztság, illetve új tartalmat nyert. Ennek ellenére a szocializmusban még ezután is létezett egy utóparasztságnak nevezett társadalmi réteg, amely az 1970–80-as években felölelte a falusi társadalom többségét.
A rendszerváltáskor ismét megváltozott a helyzet. Hazánkban 2000-ben a termőföldterületek közel felén – új fogalomként – egyéni gazdák, a másik felén (nagy, családi és megélhetést segítő) társaságok gazdálkodtak. A mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulása árulkodó: 1935-ben négymillió, 1950-ben kétmillió, 1990-ben 640 ezer, 2007-ben pedig 183 ezer ember élt a mezőgazdaságból.
Összességében világos, könnyen áttekinthető, az eddigi kutatásokat ötvöző, egy társadalmi osztály kihalását (átalakulását) jól érzékeltető könyv született, amely a fogalmak pontos kalauza is egyben. Megértük, hogy a „paraszt” szóhasználat már csak az elbeszélő költeményben vetődik fel – „Én paraszt? én?” –, vagy a sértések mezején.
(Kovács Teréz: A paraszti gazdálkodás és társadalom átalakulása. L’Harmattan Kiadó, Párizs–Torino, 2010. Ára: 2500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.