Fradi-legenda lett, százszoros válogatott nem

Futball-világbajnoki sorozatunkat olyan klasszissal készült interjúval folytatjuk, aki ugyan egyetlen vb-n sem vett részt, viszont megélte mindet, s ha 1950-ben nem törik el a lába, ezzel pedig kerékbe a pályafutása, akkor vélhetőleg őt tisztelhettük volna az Aranycsapat jobbhátvédjeként. Arra azért így is maradt ideje és ereje, hogy a Ferencváros legendájává váljék. Rudas Ferenc július 6-án tölti majd be nyolcvankilencedik életévét, mégis tökéletes szellemi, testi frissességnek örvend.

Deák Zsigmond
2010. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tényleg azért tudtunk most találkozni, mert a kocsiját még szerelik a szervizben, így nem kell érte mennie?
– Hogyne, bár nem sokat vezetem a Suzukit, egyéves, és még csak ötezer-ötszáz kilométer van benne.
– Ennyit hajtani sem kevés, közel 89 évesen. E majd’ kilenc évtizedből mennyit töltött labdarúgással?
– Az egészet. Szinte a futballpályán születtem, hiszen a nagyapám volt a gondnoka a kőbányai petróleumtelepnek, amely közvetlenül a ceglédi úti KTC-pálya mellett feküdt. Édesapám, Ruck Ferenc szintén focizott, az ő unokatestvére volt Iványi Iváncsics Mihály, a híres játékvezető, aki az 1934-es vb-n is működhetett.
– Ön komoly szinten mikor kezdte rúgni a labdát?
– Az 1933–34-es kölyökbajnokságban a Kőbányai TC színeiben, majd átmentem a Törekvéshez. Aztán a Mester utcai Szent István kereskedelmi iskolában kezdtem tanulni, amelynek megállapodása volt a Ferencvárossal, hogy a legtehetségesebb gyerekeket oda irányítják. Így kerültem 1938-ban a klubhoz.
– Ebben az évben a magyar válogatott ezüstérmes lett a világbajnokságon. Ifjú focistaként hogyan élte ezt meg?
– Akkoriban azért még nem volt akkora nyilvánosság, mint mostanában, hiányzott a tévé, a rádió is visszafogottan tudósított, maradtak az újságok. Áttétellel azokból tudtunk tájékozódni. Kis népként természetesen mindenki, így én is nagyon szorítottam Sárosinak, Toldinak, Lázárnak, Korányinak és a többieknek.
– Sőt nemsokára többükkel egy csapatba került a Ferencvárosban. Milyen játékosnak, embernek ismerte meg őket?
– Minden relatív, csak az nem, amit órával vagy centivel le tudunk mérni. Szerintem Sárosiék a maguk idejében ugyanolyan klasszis futballisták voltak, mint később Puskásék vagy a mai legjobbak. Emberként sokat segítettek nekünk, fiataloknak, de megvolt a kellő tisztelet közöttük. 1941 őszén játszottam először a Ferencváros nagycsapatában, s a negyedik vagy az ötödik meccs után, a fürdőben egyszer csak azt mondta nekem Sárosi: „Na, öcsi, most már tegezhetsz!”
– Az ezt követő szűk évtizedben gyakorlatilag kirobbanthatatlannak számított a Fradi, majd a válogatott védelmének jobb oldaláról. Hogyan dolgozta fel, hogy pályafutása legszebb éveit a második világháború árnyékolta be, így két vb eleve elmaradt?
– S nemcsak vb-k maradtak el, hanem sokkal kevesebb válogatott mérkőzést játszottak. Én az 1943-as szófiai első és az 1949-es újpesti, Svédország elleni utolsó fellépésemmel együtt összesen huszonháromszor húzhattam fel a címeres mezt, de nem is volt több alkalom, míg manapság szinte egy év alatt játszanak ennyi meccset.
– Magát a háborút hogyan élte át, élte túl?
– Nagy szerencsével. 1944 májusában katonaként egy parancsot vittem motorral Lőrincre, fordultam vissza, ám egyszer csak elém vágott egy nagy kocsi, átrepültem rajta, ráestem a karomra, a szeméremcsontomat súlyosan megsebesítette a kuplung. Elláttak, megúsztam, bekötött kézzel sétálgattam a legnehezebb időkben is. A végén, amikor bejöttek az oroszok, engem is el akartak kapni, mondták, hogy sztoj! Nem értettem, de sejtettem, mit akarnak, inkább elfutottam, hiába adtak le utánam sorozatlövést.
– Mai fejjel hihetetlen, hogy azonnal folytatódott a futballélet, szinte a romokon.
– Kimentünk a Fradi-pályára, és sírtunk örömünkben, mert hál’ istennek elég sokan megmaradtunk. A sorsnak köszönhetően én lőhettem a háború utáni első válogatott gólt, 1945 augusztusában az osztrákoknak tizenegyesből.
– Magyar Kupa-győzelem 1942-ben, ’43-ban, ’44-ben, Az év labdarúgója cím 1946-ban, bajnoki arany 1949-ben, további hat más színű érem, válogatott diadalok. Csodás pályafutás, mégis csonka maradt.
– Mert jött 1950. március 19., a Postás elleni meccs, ahol ütköztem saját kapusunkkal, Henni Gézával. Kiszámolták, hogy az ő súlya és az én sebességem következtében 340 kiló zúdult a bokacsontomra. Aztán nem mozgatták ki a sportkórházban, s már soha nem lett a régi. Pedig visszatérésem után, 1950 őszén még azt mondta a szövetségi kapitány: ha a Rudas ilyen jó, akkor beválogatom. Amikor eltört a lábam, Bozsik Cucu még csak 19-szeres válogatott volt, ebből és a biztos helyemből kiindulva én lehettem volna az első százszoros. Még hatvan év elteltével is sokat álmodom erről, ám a sors ezt írta meg nekem. Érdekes, hogy édesapám is pontosan 29 évesen sérült meg súlyosan.
– Akkoriban, gondolom, keveset törődött azzal, hogy a nemzeti csapat nem vett részt az 1950-es vb-n Brazíliában.
– Mások se sokat. Én sérült voltam, a Ferencváros pedig közellenséggé vált, Marosán György például mindig ezt hajtogatta: fradista, fasiszta, kapitalista! Ebben a közegben politikai okok is közrejátszottak a mieink mellőzésében, vagy hatalmi szóval eligazolták őket, Kocsist, Czibort és a többieket.
– Akik aztán az 1954-es világbajnokság toronymagas esélyesének számító Aranycsapat tagjai lehettek. Nem volt féltékeny rájuk?
– Az egész ország felfokozott győzelmi mámorban volt, nekem sportemberként és személyesen is fájdalmat okozott egyrészt a kudarc, másrészt, hogy nem lehettem ott. De ne gondolja, hogy rosszban voltunk, szoros baráti viszonyt ápoltam Puskással és a többiekkel, s bár a Ferencváros igazi családias közösséget alkotott, a válogatott túrákon nem fradistával, hanem például Szuszával költöztem egy szobába.
– A vb-döntőt miként élte meg?
– Tévé még akkor sem volt, s ki tudja, a rádióközvetítésnek vagy az újságcikknek mennyi a valóságtartalma? Természetesen szomorkodtam a vereség miatt, Grosicsnak azért egymás között tréfásan mindig mondogatom, hogy két vb ment el rajta…
– Az idei világbajnokságot követni fogja?
– Megnézem a meccseket, ha tehetem. Az olaszok és főleg a spanyolok támadójátéka tetszik a legjobban. Annak idején hasonló volt a magyar futball is, csak technikásabb…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.