Harcok és arcok: közel Capához

Klementisz Réka
2010. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jobban minősíti a díjaknál a művészt, ha az utókor legendákat gyárt köré, az meg egyenesen zsenialitásra vall, hogy Robert Capa a mítoszokra már életében rá is játszott. Itt van mindjárt a név. Friedmann Endre Ernő (a pesti haveroknak csak Cápa) először kedvtelésből nyúlt a géphez, némi kattintgatás passzolt a bohém életvitelhez. A zseni (vagy a nő, aki mögötte van) Párizsban aztán rájön, hogy némi ügyességgel ebből meg is lehetne élni. Nevet változtat, és fejest ugrik egyenesen a sűrűjébe.
Robert Capa tucatnyi arca közül csak egy a haditudósító-fotóriporter, aki öt háború sűrűjét járta meg a gépével, lencsevégre kapta a halálba roskadó milicistát, a normandiai partraszállást, míg az utolsó flash el nem kattant Indokínában, egy taposóaknán.
Az életmű naposabb oldalán arcok vannak. Híresek és gazdagok, barátok és alanyok, akiket Capa két közelharc között megörökített.
A Magyar Nemzeti Múzeum két éve közel ezer felvételt vásárolt meg a New York-i International Center of Photography gyűjteményéből, amelyeket most a Békés Megyei Munkácsy Múzeum rendezett össze, hogy a napokban nyílt (H) Arcok című kiállításon bemutassa minden idők egyik legjelentősebb fotós életművének szűk keresztmetszetét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.