Haza akarta hozni a magyarságát

Valakinek holnap át kell írni a régi meséket – énekli erős amerikai akcentussal az egykori amerikai–magyar cserkészcsapat egy kaliforniai erdő mélyén, kaliforniai sziklákon ugrálva Pigniczky Réka Inkubátor című dokumentumfilmjében. A filmet a napokban kezdték vetítetni a magyar mozik.

Varga Klára
2010. 06. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában az emigráns magyarok gyermekeként felnőtt rendező és cserkésztársai huszonöt év után újra találkoznak, és előadják az István, a királyt. Mi történt az első előadás óta a ma már negyvenes fiúkkal, lányokkal? Mikor, hány évesen kezdtek beilleszkedni az amerikai társadalomba, s mi maradt meg a magyar neveltetésből? Pigniczky Réka a filmmel saját identitására is igyekezett rákérdezni: kicsoda ő? Magyar? Amerikai? S hogyan lehetne az ő amerikai magyarságát beleilleszteni a közös magyarságtudatba?
Emlékszem, amikor a filmszemlén vetítették a filmet: sírtunk, nevettünk. Persze nem mindenki ugyanazon, volt, aki azt súgta a mellette ülőnek: Nézd már, magyarkodnak!
A rendező – mint mondta – nem tud mit kezdeni az ilyen kifejezéssel, hogy „magyarkodni”, bár arról többször biztosít, ne gondoljam, hogy ő jobbikos. Nem tartja politikai állásfoglalásnak, ha valaki egy idegen országban is őrzi az anyanyelvét és a kultúráját, míg itthon átélte, hogy mindez egy réteg számára nem természetes. Igaz, egy vajdasági férfi személyében olyan is akadt, aki a vetítés után azt kifogásolta, hogyan mondhatja magáról Pigniczky Réka, hogy kettős identitású, magyar és amerikai, amikor ő maga sosem mondana olyat, hogy magyar és szerb.
Felvetem, hogy azok találnak a legkönnyebben utat a filmjéhez, akik maguk is egy másik Magyarországot hordoztak magukban sokáig, mint ami létezett, mert valaki – szülő, nagyszülő – rájuk hagyta azt a belső hazát, és ők őrizték, amíg csak kellett. Rögtön „megrendez”: azt mondja, hogy ezt majd írjam bele a cikkbe. Megjegyzi, hogy Erdélyben is szeretne vetítéseket a fenti okokból, és tovább ömlik belőle a szó. Azt mondja, segíteni jött haza, és látja, hogy nekünk, itthoniaknak sem könnyű megfogalmaznunk a magyarságunkat. Azzal is találkozott, hogy a kintiekről torz kép alakult ki idehaza: van, aki azt gondolja, hogy ők a szabadságban és a jólétben elfeledkeztek az itthoniakról, mások nem értik, miért „magyarkodik”, aki Amerikában élhet, és azt sem vette mindenki jó néven, hogy úgy érezte a filmből, egy amerikai magyar akarja őt nemzeti identitástudatra oktatni.
A rendező egyébként épp most érkezett haza egy tizennégy állomásból álló amerikai körútról: kinti magyar kolóniáknak mutatták be az Inkubátor című filmet. Először mindenki azt kérdezte, mit szóltak a filmhez az anyaországi magyarok. Ennyire fontos nekik az óhaza? Vannak kint olyanok, diplomás emberek, kutatók, akik azért élnek a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes évek óta Amerikában, mert a hazájukban nem találtak igazi lehetőségeket. Szomorú látni az agyelszívást, de sokuknak Amerikában lett fontos a nemzeti identitása. – Ugyanolyanok, amilyenek mi voltunk cserkészkoromban – mondja a rendező. – A kinti magyarok máshol nevetnek a filmen, mint az itthoniak, mert közös érzelmek, tapasztalatok, a közös sors köti össze őket. Általánosságban a film tengerentúli fogadtatására jellemző: az idősebbek úgy érzik, a film igazolja sok évtizedes erőfeszítésüket, hogy saját és gyermekeik kötődését az óhazához megőrizzék. Azt remélik, talán megérteti az anyaországiakkal, mi a kettős identitás.
Emlékszem, a filmszemlén, az Uránia vetítőtermében, amikor már elhalt a film végén az énekszó, többen mondogatták félhangosan: Ez biztosan díjat kap. (Az előző, a rendező ’56-os témájú Hazatérés című alkotása több díjat is nyert a két évvel korábbi szemlén.) Az Inkubátor, meglepetésre, díj nélkül maradt. A szemle után hallottam egy szakmai véleményt: Közönségfilm – mondta rá valaki, és lebigygyesztette az ajkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.