Inflációs vészjelzés

A vártnál jóval magasabb lesz az infláció az idén, a jegybank legfrissebb előrejelzése szerint az egész éves átlag majdnem öt százalék lesz, vagyis nem bizonyult átmenetinek a tavalyi adóemelések hatása. A központi bank monetáris tanácsa tegnap nem mert újabb kamatcsökkentésbe vágni, így 5,25 százalék maradt az alapkamat. Varga Mihály szerint az elmúlt évek gazdaságpolitikai hibáihoz a tanács is hozzájárult.

Szabó Anna
2010. 06. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz hónap után megszakadt a kamatcsökkentési hullám: az inflációs veszélyek és az euróövezettel kapcsolatos nemzetközi befektetői környezet romlása miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa tegnap 5,25 százalékos szinten hagyta az alapkamatot, amely a régióban a legmagasabbnak számít. Simor András jegybankelnök a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta: a legfrissebb jelentésükben jelentősen megemelt, immár 4,9 százalékos inflációval számolnak az idei esztendőre, amelynek egyik fő oka az olaj árának közel tízszázalékos emelkedése, ráadásul előrejelzésükben a jelenleginél kedvezőbb euróárfolyamot vettek alapul. A kamatdöntést indokolva hangsúlyozta: a görög válság, valamint az euróövezet adósságproblémáinak hatására hazánk megítélése is jelentősen romlott, sőt a régió többi országához képest Magyarország pozíciója kedvezőtlenebb lett. Ennek hátterében az áll, hogy hazánk adósságállománya a térségben a legmagasabb, és a gazdasági kilábalás is később indul el, mint a környező országokban.
Példaként említette, hogy hazánk országkockázati biztosítási ára emelkedett, az államkötvényeink után fizetendő kamatok megugrottak, és a nemzetközi bizonytalanság következményeként jelentős tőkét vontak ki az országból. A gazdasági kockázatokkal kapcsolatban kiemelte a lakossági fogyasztás kifejezetten lassú élénkülését és az exportpiacaink jövőbeli kilátásainak bizonytalanságát. Az MNB szerint a gazdaság idén 0,9 százalékkal növekedhet a tavalyi közel hétszázalékos visszaeséshez képest, jövőre és 2012-re viszont három százalékot meghaladó bővülést prognosztizálnak, az infláció azonban csak a jövő év végére süllyedhet három százalék alá.
Kérdésre válaszolva elmondta: Matolcsy György gazdasági miniszternek elküldik a jegybank stratégiáját tartalmazó összefoglalójukat, a kapcsolatfelvétel azonban mindeddig nem történt meg.
A jegybank és a monetáris tanács felelősségét is felvetette az utóbbi évek hibás gazdaságpolitikai döntéseiért Varga Mihály, a miniszterelnökség leendő államtitkára, aki a köztelevízió vasárnap esti A szólás szabadsága című műsorában beszélt az MNB hibás politikájáról. – Az elmúlt években a monetáris politika is több rossz, hibás döntést hozott: többek között amikor a devizahitelek arányát engedték ilyen szintre nőni Magyarországon ezzel sebezhetővé vált az ország, így nem hoztak egy jó döntést – fogalmazott Varga. Véleménye szerint a kamatdöntéseket is lehet vitatni, tehát a monetáris tanács az elmúlt évek gazdaságpolitikai hibáihoz hozzájárult. – Természetesen be kell tartani Magyarországon a jogszabályokat. Szerencsés volna, hogyha ennek a vitának a végére úgy kerülne pont, hogy a monetáris tanács tagjai vagy éppen a jegybank vezetése hozna egy személyes döntést – válaszolta a Fidesz alelnöke arra a kérdésre, hogy osztja-e Matolcsy György gazdasági miniszter véleményét, miszerint Simor Andrásnak és a tanácsnak is fel kell állnia a székéből. Emlékezetes, hogy Járai Zsigmond jegybankelnöksége alatt Gyurcsány Ferenc úgy módosíttatta az MNB-ről szóló törvényt, hogy a monetáris tanácsot a saját jelöltjeivel bővíttette ki.
Elemzők szerint a tegnap véget ért kamatcsökkentési időszak akár hónapokig is konzerválhatja a jelenlegi kamatszintet, elsősorban az euróövezet adósságválsága körüli feszültségek és a nyugat-európai megszorítócsomagok kereslet viszszafogó hatása miatt.
Az Equilor elemzői szerint „a kamat tartásának fő jelentősége a hiteles és következetes jegybanki kamatpolitika kialakítása szempontjából van, ez azonban 2008 őszén, a pénzpiaci válság csúcsán komolyan sérült”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.