Többszöri figyelmeztetés után a hágai Nemzetközi Bíróság elé citálja Japánt Ausztrália, miután több ízben is hasztalan kérte, hogy hagyjon fel a bálnák tudományos kutatásnak álcázott leölésével az antarktiszi vizeken, jelentette be tegnap Peter Garrett környezetvédelmi miniszter. Az ausztrál kormány álláspontja szerint Japán nemzetközi szabályokat sért a tevékenységével.
Mint ismert, a Déli-sarkvidéken a japán halászok évadonként 765-935 bálnát pusztítanak el, miközben a tengeri emlősök kereskedelmi célú vadászatát már 1986-ban megtiltották. A hivatalos dokumentumokat Canberra a jövő hét elején továbbítja a hágai Nemzetközi Bírósághoz, adta hírül a Le Matin. A japán fél természetesen azonnal reagált a bejelentésre, Hirotaka Akamaku halászatért felelős tárcavezető a csalódottságát és sajnálkozását fejezte ki a canberrai lépés hallatán, és hangsúlyozta, hogy a tudományos célú halászat programját engedélyezte a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC). A miniszter újságíróknak hangsúlyozta, hogy Japán továbbra is ezt tartja érvelési alapnak. Ráadásul, álláspontjuk szerint, ősi japán tradícióról van szó, amit évek óta nem hajlandók tudomásul venni az ellenzők, a környezetvédelemmel foglalkozó Sea Shepherd aktivistái és a szervezet alapítója, a kanadai Paul Watson.
A cetfélék vadászatát és feldolgozását szabályozó IWC huszonnégy évvel ezelőtt minden kereskedelmi célú vadászatot megtiltott, Norvégia és Izland azonban nem vesz tudomást róla, Japán pedig tudományos kutatásnak álcázza a vadászatot.
Az IWC nemrégiben új, általa kompromisszumosnak nevezett megoldási javaslattal állt elő, amelynek lényege, hogy a következő tíz évben korlátozottan engedélyeznék a kereskedelmi célú bálnavadászatot Norvégia és Izland, valamint a japánok számára a Csendes-óceánon. Japán kvótája eszerint a következő szezonban 410 egyedre, majd 2015-től évi 205 egyedre csökkenne. Ausztrália már jelezte, hogy nem fogadja el az IWC javaslatát a júniusi marokkói találkozón.
Stephen Smith ausztrál külügyminiszter szerint a pereskedés nem befolyásolja a Japán és Ausztrália közötti jó viszonyt.

Mohács, Berlin, Szent István – Évszámok, amiket illene tudni