Óriási károkat okoz a belvíz a mezőgazdaságban. Becslések szerint az országban jelenleg több mint 150 ezer hektárt borít belvíz, az érintett területek fele szántó. Ráadásul ahol nem lehet belvízről beszélni, ott is teljesen át vannak ázva a termőföldek. A gabonaféléken kívül az immár folyamatosnak nevezhető esőzés főként a zöldség-gyümölcs ágazatnak okoz gondokat.
– A zöldség-gyümölcs termelés kritikus éve lesz a mostani – mutatott rá lapunknak tegnap Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács és Szakmaközi Szervezet (Fruitveb) ügyvezető igazgatója. Mint mondta, a május eleji időszakhoz képest, amikor az esős időszak elindult 15-20 százalékos kárt okozva, mára rosszabbra fordult a helyzet A szervezet ezen a héten készíti el a károkat összesítő országos szintű felmérését, amit a jövő hét elején terjesztenek Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elé. Hozzátette: az előzetes információk alapján azt lehet valószínűsíteni, hogy országos átlagban a termés egyharmada pusztult el, ám régiónként és gyümölcsfajtánként sokkal roszszabb is lehet az arány.
Mártonffy szerint már most kijelenthető, hogy a májusi viharkárokhoz képest a jelenlegi helyzet sokkal drámaibb, aminek több oka van. Az egyik az, hogy éppen a május eleji viharos idő után érkezett az esős időszak. A gyümölcsösökben már érzékelhető, hogy a vizes talajon korábban megdőlt fák tovább pusztulnak. Emellett nagy mennyiségű termést levert a szél és a jég, ami főleg a csonthéjasokat, a meggy-, cseresznye- és kajszibaracktermést károsította. – Most, hogy a gyümölcsösök fejlődése lelassult, illetve leállt, egy nagyon erős gombafertőzés is bekövetkezett – mondta Mártonffy, aki szerint ebben a helyzetben a védekezést is nehéz elvégezni, hiszen az eső folyamatosan lemossa a permetezőszert. Hangsúlyozta: az esőzés jócskán megnöveli a termelési költségeket, s nem valószínű, hogy ez később megtérül, mert közben csökkent a termés mennyisége is. A gyümölcsök várható drágulása így nem oldja meg a gazdálkodók gondjait.
A legrosszabb helyzetben a dinnyetermesztők vannak: a májusi folyamatos esőzés nyomán a saját gyökerű palántáik nagy része kipusztul, a tökre oltottak pedig talán átvészelik a rossz időt, ám itt két-három héttel későbbi érésre kell számítani – magyarázta a szakértő. A hideg és esős időjárás miatt különösen nagy károkat szenvedtek el a hevesi és a dél-békési dinnyetermesztők. Akadnak gazdaságok, ahol a palánták 70-80 százaléka megsemmisült. Becslések szerint ők hektáronként 7-800 ezer forintos kárt könyvelhetnek el. Pócs János dinnyetermesztő lapunknak elmondta, hogy a május elején elültetett palántáik jelentős része tönkrement, nagy részét pedig már ki sem ültették, mert nem lehetett a földekre kimenni. Szerinte az idén 30-40 százalékkal kevesebb dinnye terem. Hozzátette, hogy a késlekedő hazai dinnyeszezon jót fog tenni a piacnak, mert a magyar termény megjelenése nem fog „összecsúszni” az import görög és olasz dinnyével. Mártonffy Béla szerint problémát jelenthet, hogy az idén szűkebb időszakra koncentrálódik a szezon, rövid időszakban jelenik meg ugyanis hatalmas kínálat a piacon.
Az eső a szamócatermés minőségét is lerontotta. A Fruitveb szerint vannak olyan gazdaságok, ahol nem is lehet felszedni a földről a gyümölcsöt, ahol pedig mégis begyűjtik a termést, ott igen rövid idő alatt el kell fogyasztani vagy fel kell dolgozni a szamócát.
Tegnap már látható volt, hogy a feldolgozóipari zöldségtermelés területén is gondokat okozott az esőzés. A borsónál, a paradicsomnál, a paprikánál és a babnál egyaránt visszaesés várható a termésben.
Tart a Tokaji adok-kapok. Az eredetvédett borok közösségi nyilvántartásában olyan jogszabály alapján tartják nyilván a Tokaj elnevezés használatát Szlovákia számára, amelyet az ország tavaly hatályon kívül helyezett – hívta fel a figyelmet tegnapi nyilatkozatában Tabajdi Csaba szocialista európai parlamenti képviselő. A politikus kéri, hogy az Európai Bizottság törölje a hibás jogalapon nyugvó bejegyzést. Az uniós testület a tavaly június végén elfogadott szlovák jogszabályban szereplő Tokajska vinohradnícka oblast elnevezés helyett egy 2005-ös jogszabályban szereplő, Vinohradnícka oblast Tokaj elnevezést vette át. Észlelve a jogalap hiányát, a szlovák kormány idén áprilisban módosította a bortörvényt, újra életbe léptetve 2005-ös jogszabályát.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány