Lecserélik a KSH jelenlegi vezetőjét is

Vukovich Gabriella korábbi elnökhelyettes veheti át hamarosan Belyó Pál elnök helyét a Központi Statisztikai Hivatalban (KSH). Információink szerint az új kormány közös megegyezésre törekszik Belyóval. Vukovichot – a KSH teljes vezetésével együtt – még a Medgyessy-kormány alatt mentették fel tisztségéből, azóta a bíróság megállapította, hogy törvénytelenül.

Szabó Eszter
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amíg nem válik nyilvánossá a döntés a kormány részéről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) következő elnökének személyével kapcsolatban, addig nem kívánok nyilatkozni – mindössze ennyit mondott tegnap a Magyar Nemzetnek Vukovich Gabriella a Népszava hétvégi számának információjával kapcsolatban. Eszerint a kormány felmenti tisztségéből Belyó Pált, a KSH elnökét, s helyére azt a Vukovich Gabriellát ülteti, aki korábban elnökhelyettesként tevékenykedett az intézménynél. Lapunknak tegnap több forrásból is megerősítették: az új kabinet valóban elnökcserét hajt végre a KSH élén, az igazságügyi tárcánál most vizsgálják a lépés jogi feltételeit. Úgy tudjuk, a kormány közös megegyezésre törekszik Belyóval, vagyis el kívánja kerülni, hogy később pereskedés legyen a váltásból.
A jelenlegi elnök több szempontból „szúrhatja” az új kormány szemét. Mielőtt a KSH elnöki posztját elfoglalta, Belyó az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutatóintézet főigazgatójaként, illetve az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet vezetőjeként dolgozott. Mindkét intézet „végigaszszisztálta” a szocialista–szabad demokrata kabinetek működését azzal, hogy előrejelzéseik rendre megegyeztek vagy közel azonosak voltak azokkal a kormányzati prognózisokkal, amelyekről aztán később kiderült, nem feleltek meg a valóságnak. A Belyó által vezetett intézetek emellett különösen elnézőek voltak a fedezet nélküli állami költekezéssel és az eladósodásra épített gazdaságpolitikával kapcsolatban. Az állami pénzből gazdálkodó Ecostat jelentős összegeket fizetett ki költségvetéséből a kormánypártokhoz közel álló sajtóorgánumoknak. Így jutott közpénzhez az ATV-t működtető Agro TV és a Népszavát kiadó Diario Kft. Belyót tavaly novemberben nevezték ki hat évre a KSH elnökének, az intézet azonban korántsem volt ismeretlen a közgazdásznak, aki közvetlenül a rendszerváltás előtt a KSH pártbizottságának titkáraként tevékenykedett.
Belyó Pál neve felmerült az úgynevezett adatkiadási botrányban is. Ennek előzménye, hogy tavaly áprilisban – csaknem két és fél évnyi pereskedés után – a KSH pert veszített, miután a Fővárosi Bíróság megállapította: közérdekű adatnak minősül, ezért a hivatalnak rögtön ki kell adnia azokat a kormányzati hiányról és államadósságról szóló számokat, amiket hazánk az Európai Unió felé kell küld el kétszer egy évben. Az adatok nyilvánosságra hozatala helyett a hivatal úgy döntött, fellebbez, csakhogy a Fővárosi Ítélőtábla tavaly december elején elutasította a hivatal érvelését, miszerint az EU-nak küldött magyar jelentések csupán döntés-előkészítő dokumentumok, így nem közérdekűek. Az újabb pervesztés után a már Belyó vezette hivatal az időhúzást választotta: először az írásbeli ítélet kézhezvételére, majd a számítógépes rendszerükre hivatkozva nyertek időt, s csak januárban tették fel honlapjukra a közérdekűnek minősített adatokat. Az ominózus bírósági ítélet azért bírt nagy jelentőséggel, mert megszüntette a költségvetési manőverezés egyik lehetőségét, vagyis azt a korábbi gyakorlatot, amely szerint csak az EU által jóváhagyott jelentéseket kellett nyilvánosságra hozni, így nem derült ki minden „kozmetikázási” kísérlet.
A KSH élén már csak azért is várható a változás, mert a 2002-es kormányváltás után nem sokkal a hivatal teljes vezetését lecserélték, jóllehet egyik érintett szakembernek sem járt le még a mandátuma. A kirúgások után munkaügyi perek kezdődtek, s később a Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerősen kimondta: Mellár Tamás elnököt, valamint Soós Lőrinc és Vukovich Gabriella elnökhelyetteseket törvénysértően mentették fel állásukból. A bíróság emellett rendkívüli súlyú jogsértést is megállapított az ügyben, arra hivatkozva, hogy egy független országos intézmény teljes vezetését menesztették jogellenesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.