Amíg nem válik nyilvánossá a döntés a kormány részéről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) következő elnökének személyével kapcsolatban, addig nem kívánok nyilatkozni – mindössze ennyit mondott tegnap a Magyar Nemzetnek Vukovich Gabriella a Népszava hétvégi számának információjával kapcsolatban. Eszerint a kormány felmenti tisztségéből Belyó Pált, a KSH elnökét, s helyére azt a Vukovich Gabriellát ülteti, aki korábban elnökhelyettesként tevékenykedett az intézménynél. Lapunknak tegnap több forrásból is megerősítették: az új kabinet valóban elnökcserét hajt végre a KSH élén, az igazságügyi tárcánál most vizsgálják a lépés jogi feltételeit. Úgy tudjuk, a kormány közös megegyezésre törekszik Belyóval, vagyis el kívánja kerülni, hogy később pereskedés legyen a váltásból.
A jelenlegi elnök több szempontból „szúrhatja” az új kormány szemét. Mielőtt a KSH elnöki posztját elfoglalta, Belyó az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutatóintézet főigazgatójaként, illetve az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet vezetőjeként dolgozott. Mindkét intézet „végigaszszisztálta” a szocialista–szabad demokrata kabinetek működését azzal, hogy előrejelzéseik rendre megegyeztek vagy közel azonosak voltak azokkal a kormányzati prognózisokkal, amelyekről aztán később kiderült, nem feleltek meg a valóságnak. A Belyó által vezetett intézetek emellett különösen elnézőek voltak a fedezet nélküli állami költekezéssel és az eladósodásra épített gazdaságpolitikával kapcsolatban. Az állami pénzből gazdálkodó Ecostat jelentős összegeket fizetett ki költségvetéséből a kormánypártokhoz közel álló sajtóorgánumoknak. Így jutott közpénzhez az ATV-t működtető Agro TV és a Népszavát kiadó Diario Kft. Belyót tavaly novemberben nevezték ki hat évre a KSH elnökének, az intézet azonban korántsem volt ismeretlen a közgazdásznak, aki közvetlenül a rendszerváltás előtt a KSH pártbizottságának titkáraként tevékenykedett.
Belyó Pál neve felmerült az úgynevezett adatkiadási botrányban is. Ennek előzménye, hogy tavaly áprilisban – csaknem két és fél évnyi pereskedés után – a KSH pert veszített, miután a Fővárosi Bíróság megállapította: közérdekű adatnak minősül, ezért a hivatalnak rögtön ki kell adnia azokat a kormányzati hiányról és államadósságról szóló számokat, amiket hazánk az Európai Unió felé kell küld el kétszer egy évben. Az adatok nyilvánosságra hozatala helyett a hivatal úgy döntött, fellebbez, csakhogy a Fővárosi Ítélőtábla tavaly december elején elutasította a hivatal érvelését, miszerint az EU-nak küldött magyar jelentések csupán döntés-előkészítő dokumentumok, így nem közérdekűek. Az újabb pervesztés után a már Belyó vezette hivatal az időhúzást választotta: először az írásbeli ítélet kézhezvételére, majd a számítógépes rendszerükre hivatkozva nyertek időt, s csak januárban tették fel honlapjukra a közérdekűnek minősített adatokat. Az ominózus bírósági ítélet azért bírt nagy jelentőséggel, mert megszüntette a költségvetési manőverezés egyik lehetőségét, vagyis azt a korábbi gyakorlatot, amely szerint csak az EU által jóváhagyott jelentéseket kellett nyilvánosságra hozni, így nem derült ki minden „kozmetikázási” kísérlet.
A KSH élén már csak azért is várható a változás, mert a 2002-es kormányváltás után nem sokkal a hivatal teljes vezetését lecserélték, jóllehet egyik érintett szakembernek sem járt le még a mandátuma. A kirúgások után munkaügyi perek kezdődtek, s később a Fővárosi Munkaügyi Bíróság jogerősen kimondta: Mellár Tamás elnököt, valamint Soós Lőrinc és Vukovich Gabriella elnökhelyetteseket törvénysértően mentették fel állásukból. A bíróság emellett rendkívüli súlyú jogsértést is megállapított az ügyben, arra hivatkozva, hogy egy független országos intézmény teljes vezetését menesztették jogellenesen.

Politikai inkorrektség turbófokozaton – itt a legfrissebb Politikai Hobbista!