Nadrágszíját húzza egész Európa

Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Írország, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Románia, Bulgária. Lassan nem lesz olyan ország az EU-ban, amely ne kényszerülne megszorító intézkedések meghozatalára. A piacok diktálnak, a Nemzetközi Valutaalap szigorú tekintettel figyel, az emberek kormányaikat kárhoztatják, amelyek felelőtlenül költekezve idézték elő a válságot.

MN-összeállítás
2010. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sztrájkot kezdtek tegnap Spanyolországban a közalkalmazottak a kormány megszorítócsomagja miatt, amelyben öt százalékkal csökkentik a közalkalmazottak fizetését. A szakszervezetek szerint az érintettek 75-80 százaléka csatlakozott a sztrájkhoz, a munkabeszüntetés kihatott a kórházak és a tűzoltóállomások működésére, több iskolában nem volt tanítás, önkormányzati alkalmazottak is csatlakoztak a sztrájkhoz, több ezren tiltakoztak a gazdasági minisztérium épülete előtt Madridban. A több mint 11 százalékos költségvetési hiány mérséklése érdekében Madrid igyekszik csökkenteni az állami kiadásokat, befagyasztotta többek között a nyugdíjakat. A kormányzó szocialisták szerint létfontosságú, hogy megnyugodjanak a piacok és az EU.
A spanyolországi sztrájkra egy nappal azután került sor, hogy a német kormány rekordméretű takarékossági csomagot fogadott el, amely felháborította az ellenzéki pártokat és a szakszervezeteket is, akik a hét végére tiltakozó megmozdulásokat terveznek. Megítélésük szerint a kormány rendkívüli terheket ró a szegényekre, és megkíméli a gazdagokat. A 2014 végéig előirányzott megtakarítások mintegy 82 milliárd euróra rúgnak. A takarékossági csomag oroszlánrészét a szociális kiadások lefaragása teszi ki – jelentette az MTI. Több korábbi juttatást megvonnak a tartós munkanélküliektől. Csökkentik továbbá a gyermekek neveléséhez nyújtott szülői támogatást. A takarékosság másik fő területe az államigazgatási költségek lefaragása, a kormánykoalíció a közigazgatás területén 2014 végéig 15 ezer főig terjedő leépítést és 2,5 százalékos jövedelemcsökkenést tervez. A védelmi minisztérium a takarékosság érdekében a Bundeswehr állományának mintegy 40 ezer fős csökkentését irányozta elő.
Egyre drasztikusabb a helyzet Nagy-Britanniában is, miután a David Cameron vezette új konzervatív-liberális demokrata kormány felfedezte, hogy az előző munkáspárti kabinet felelőtlenül költekezett. A hét vezető ipari hatalom (G7) országcsoportján belül a briteké a legmagasabb államháztartási hiány, 11,6 százalék. Cameron a közkiadások csökkentésével igyekszik mérsékelni ezt, felülvizsgálva különböző tanácsadói cégekkel kötött kormányszerződéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.