Nehéz éveink lenyomata

O L V A S Ó Magunkat túlnyomórészt nem irigylem azért, amit átéltünk 2005 és 2007 tavasza között, de Végh Alpár kollégát igen is irigylem, hogy olyan korszak lehetett most könyv alakban is megjelent második Köznapló-gyűjteményének nyersanyaga, mint ez az időszak, amelyet – míg csak van magyar történelem – emlegetni fognak.

Varga Klára
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arról fogják emlegetni, hogy olyan vezetői többé nem szabad, hogy legyenek ennek az országnak, amilyenek akkor voltak? Vagy arról, hogy a mélyponton, akkoriban fordult meg bennünk sok minden, s kezdtük magunkból kicsíráztatni a reményt?
Végh Alpár Sándor a könyvhétre megjelent kötete a szécsényi gyermekgyilkossággal kezdődik és a József Attila születésnapján, egyben a költészet napján pöszén szavaló Hiller Istvánnal. A gyűjtemény azután Madaras József magányos halálával zárul, meg azzal, hogy a naplószerző ezt írja: „Nem szeretem a költészet napját, rátehénkedett a politika.” Hiller pösze versmondása megint eszébe jut, de Csokonai jobban fáj neki. Az, hogy Petőfi, Arany, Ady halott mestere nem kap igazságot a magyar irodalomtörténettől. (Éppen erre az évre teszem, hogy több magyar költő tollán minden közvetlen előzmény nélkül feléled a gáláns [neo] rokokó költészet, de az tény, hogy az irodalomtörténészek ettől még azóta sem üvöltik kórusban Csokonai nevét, talán észre sem veszik, amit Végh Alpár vagy más körön kívüli rég észrevett.)
A fentiekkel jól jellemezhető a köznapló mint műfaj. A napló ugye, amely általában intim, vallomásos, gyakran érzelemgazdag szöveg, saját használatra készül. Aztán mégis „köz” lesz belőle, kikerül a nagy nyilvánosság elé. A magányosan, a kertes házi reggelek békességében megírt mondatok pedig átértékelődnek, kiterjednek, kezdenek az olvasó, sőt a mai magyar társadalom lelkére is vonatkozni. Hiszen hát nem egyedül Végh Alpárnak fáj a magyar irodalom helyzete, nem csak az ő története az, ahogy Madarast végül magára hagyta szinte mindenki a bajban. Nem csak a szerző látja más perspektívából a politikusokat, a politikai és gazdasági eseményeket, mint ahogy a különféle híradók, hírműsorok láttatják. Sokan, sokan, sokan. Vagy legalábbis szeretnék legalább olykor friss szemmel nézni kifelé-befelé egyaránt.
Végh Alpár olvasótábora jelentős, sokan szeretik, olvassák a köznaplót, de megkockáztatom, hogy sokkal izgalmasabb lesz még több idő elmúltával, nem csupán pár év távlatából megnézni, hogyan rögzít a köznapló egy korszakot, hogyan nőnek hatalmasra vagy éppen zsugorodnak a megrajzolt portrék és másfajta képek, mennyire őrzi a köznapló a korszak hangulatát, hangsúlyait, szellemi-lelki tájékozódásra való igényét. Tud-e majd segíteni azoknak, akik késő korokban szeretnék megérteni, kik voltunk, milyenek voltunk, hogyan éltünk. Hogyan próbáltunk belső rendet vágni egy kiszámíthatatlan, drámákkal teli időszakban.
(Végh Alpár Sándor: Köznapló 2. – AMA Könyvek –, 2010., 346 oldal, ármegjelölés nélkül.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.