Összefogás a rendkívüli ár ellen

Méltó feleletül a Hernád, a Bódva és a Sajó parttalan áradására, az önzetlen, áldozatvállaló segítő szándék is „kiáradt” a természeti csapás sújtotta borsodi térségben. Így mégsem egészen a rohanó víz volt az úr e vidéken. A szemtanúnak éppoly megrendítő volt a veszélyeztetett lakosok otthonukhoz való ragaszkodása, mint a szakadatlan küzdelem egy-egy településért, utcáért, házért – és persze emberéletek ezreiért.

Joó István
2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állandó fogócska az utakat is átlépő, tébolyult folyóvizekkel – ezzel kellett szembesülnie a a Borsodba érkezőknek. Munkatársaink is többször vizek által ideiglenesen elzárt területekre kerültek. Egy ízben – Bőcsről, ebből a Hernád menti, de már a Sajóhoz közeli falucskából – Szerencsen, Tokajon át Nyíregyházáig kényszerültünk hatalmas kerülőutat tenni, hogy visszatérhessünk Miskolc közelébe. Cikázó autóutunk során azt láttuk: a folyó vagy patak menti települések szinte mindegyike legalább részben víz alatt. Volt, ahol a falu közepén iramodtak ötven-száz méter szélességben a kegyetlen hullámok. A szántóföldeken kevés helyen lehetett eldönteni, belvíz-e vagy árvíz, amiben az – egyébként immár felhőtlen – ég tükröződik hektárok százain át.
Még az egyetlen lehetségesnek látszó irányból, Ongaújfaluról sem tudtunk autóval eljutni a Hernád és a Vadász-patak szorításában fuldokló Ócsanálosra. Egy teherautó platójára azonban felkapaszkodhattunk, de csak saját felelősségre. A fuvaros figyelmeztetőleg mutatott az árokba fordult honvédségi járgányra. Egy víz alá került szakaszon a sodrás siklatta ki. Mi egy kupacnyi vizes sóder tetején utaztunk – sikerrel – a pár száz fős faluba, ahol lassan már nincs mivel megtölteni a homokzsákokat. Márpedig ez a szombat arról szólt, hogy az iménti gátszakadás után – ami által a folyó a külterületeket ellephette – a belső körgát szivárgása miatt már vízben álló házak is megkapják-e a kegyelemdöfést.
Bár Ócsanáloson nincs cigány kisebbség, most a nyomorúságos körgáton ebből az etnikumból is sok fiatalt láttunk. Jászapátiból, Kunhegyesről érkeztek, munkaügyi központok szervezésében adogatták egymásnak a zsákokat. Egy helyi emberrel, Farkas János húsbolti eladóval sétáltunk végig a körgáton, hogy lássuk, mi a helyzet beljebb a faluban. Elöntött kertű házakhoz értünk, majd egy tavacskához, amelynek peremén egy kocsma, egy bolt és egy buszvégállomást jelző tábla.
– Hát ez volt a mi kis faluközpontunk – közölte kísérőnk. – Csak azt nem értjük, hogy két-három napja miért nem raknak ide egy szivattyút sem.
Egy közeli lakó, a nyugdíjas Sami Istvánné nem sok reményt táplált az iránt, hogy vert falú otthona túléli a helyzetet. Az ötvenes éveit taposó Kiss Sándor kertjében a szomszéd elmosott kukoricatárolójának lécei úszkáltak.
Nem hagyják el házukat
Mégse hallgatott itt senki a szombati hangszóró szavára. Ócsanálos lakossága szinte teljes egészében a helyén maradt. Fiatalabbja a gáton, az idősek a házban vagy a ház előtti padon, elszántan és komoran...
– Lehet, hogy hasonló helyzetben én is a vagyontárgyaim mellett maradnék, amíg lehet. Az, hogy a lakosság itt van, számunkra kifejezetten ösztönző – mondta a körgáton elszánt munkát végző készenléti rendőrök vezetője, Kiss Imre ezredes. Ők százan, mellettük katonai rohamlövészek ötven fővel képviseltették magukat.
A szintén Hernád menti Gesztelyre úgy autóztunk el Onga felől, hogy tudtuk, visszatérés a 37-es úton nincs, mert nagy darabon elnyelte a vízfolyás. Gesztelyen egy kisebb településrészt védő homokzsákvédfal szakadt át akkoriban; négy ház összeomlott, egy megdőlt. A tét immár a falu nagyobb, központibb része volt. Nemcsak azért, mert a Hernád 5,2 méteres mélységgel épp akkor döntötte meg a korábbi rekordot.
– Képtelenség, hogy nekünk csak olyan gátunk van, ami a szántóföldeket védi, nem a falut – rázta fejét Hompoth Imre gesztelyi polgármester. Csak az ő magyarázatával láthattuk meg, hogy a tengeráradatban hol is lehet a folyómeder és hol az ötvenes évekbeli gát. Nos: a Hernád medrének a túlsó, nem pedig a falu felőli oldalán.
Kettévágott falu
Bőcsön csak keveset tartózkodtunk; ott egyenesen kettévágta a Hernád a falut. Egy polgárőr kérésére a Sajólád felőli oldalra tekintettünk. „Idilli” kép: helyi cigányok egy csoportja védekezés helyett egy hosszú nyelű, hatalmas hálóval gyakorolta az orvhalászatot. Hernádnémetin átautózva ilyen bolti feliratot láttunk, egy furcsa, szezonális konjunktúra jeleként: „Esőkabát, gumicsizma érkezett!”
Hihetetlen, de Sajóecsegen nincs gát. Pedig a szűk Borsodi-medencében, végzetesen közel a Sajó és a Bódva-patak összefolyásához található ez a falu – a múlt hét vége egyik legdrámaibb küzdelmének helyszíne. Az Állomás utca elején emberekkel zsúfolt homokzsáktöltő-bázis. Száz méterrel beljebb az utcát már víz borította. Ahol még gumicsizmával megjárható volt a szennyes áradat, a kerítése előtt álldogáló nyolcvanhárom éves Papszász Józsefhez odalépett egy rendőr. Az öreg értésére adta, hogy nem kívánja elhagyni házát, és aláírta a papírt, hogy saját felelősségére marad az életveszélyes helyen. Kertjét még védi a kerítése magas kőalapja. Csakhogy a Sajó így is felnyomta a talajvizet a fúrt kútból és az emésztőből.
– Hogyan viseli ezt a helyzetet? – kérdeztük, miután megmutatta elpusztult veteményét, fürdővé vált pincéjét. A hajdani egyéni gazda, aki csak a Kádár-kor kíméletlen mezőgazdasági adói idején hagyott fel a paraszti élettel, derűs hangon lép túl fájdalmán:
– Ismerem én a nehéz időket, a Rákosi-rendszerben az utolsó szem búzánk is a terménybeszolgáltatásra ment!
Lemezlovas a gátakon
Egy univerzális földmunkagép kezelője, Simkó Zoltán felvett a járgányára, hogy meglássam az utcának azt a szakaszát, ahol több száz méter szélességben hömpölyög az ár. A segítők – a büntetés-végrehajtástól kivezényeltektől az önkéntesekig – az ottani védművet igyekeztek megerősíteni. Tovább nem merészkedhettünk: sofőröm kilenc és fél tonnás gépét is arrébb tudta már tenni a sodrás. Egy érkező homokrakodó gép kotrókanalában komor arcú emberek szorongtak. Ők az Ecsegről kitelepített kétszáz lakosból egy „fürt”. A kanálban utazók átszálltak egy Chevrolet KI 30-as, kiszolgált amerikai katonai jármű rakterébe. Gácsi Attila „Pilóta”, 31 éves miskolci egyetemi diszkós vezette hobbi járművét. Fülkéjébe kéredzkedve megtudtuk: öt napja itt van, egy-két órát ha aludt. Azóta hordozza egyik felől a homokzsákokat, másik felől az embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.