Összevont médiafelügyelet

Öt elemből álló médiacsomagot terjesztett be tegnap két fideszes képviselő: a Cser-Palkovics András és Rogán Antal nevével fémjelzett javaslatok nyomán egyetlen felügyeleti szerv kezében összpontosulnának a közmédiumok, a Nemzeti Hírközlési Hatóság, valamint az Országos Rádió és Televízió Testület pedig egy szuperszervezetté olvadna össze. Az MSZP szerint hatalomkoncentrációról van szó.

Bodacz Balázs
2010. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentősen átalakítaná a médiafelügyelet rendszerét, valamint a közmédiumokat is a parlamentnek benyújtott fideszes javaslatcsomag. A Nemzeti Hírközlési Hatóság és az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megszűnik; az eddigi tevékenységeik egyetlen szuperszervezet, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) rendelkezési körébe kerülnek majd át. A hatóság szervezetén belül, de autonóm egységként működik majd a Médiatanács, amely gyakorlatilag az ORTT jogutódja lesz. Az NMHH elnökét a miniszterelnök nevezi majd ki, mandátuma kilenc évre szól, és megbízatása korlátlan alkalommal megújítható. Az NMHH kinevezett elnöke egyszersmind a Médiatanács elnökhelyettese is lesz, a tanács elnöki tisztségét végül a parlament kétharmados döntésével nyerheti el. A Médiatanácsnak az elnök mellett négy tagja is lesz. Őket is kétharmaddal választja az Országgyűlés. A tagok személyére parlamenti jelölőbizottság tesz majd javaslatot. A bizottságban minden párt egy-egy taggal képviseltetheti magát, de a tagoknak az őket delegáló párt parlamenti mandátumarányával megegyező szavazata lesz. A Médiatanács tagjaira első körben egyhangú javaslatot kell tenniük, ha ez nem sikerül, elég a kétharmados bizottsági ajánlás is. Ha ezzel az aránnyal sem sikerül az ORTT jogutódjának tagjaira javaslatot tenni, a parlamenti jelölőbizottság mandátuma megszűnik, és új testületet kell felállítani. Az elnökkel együtt öttagú Médiatanács egyszerű többséggel hoz döntéseket.
Az elektronikus médiafelügyelet mellett jelentősen átalakul az MTV, a Magyar Rádió, a Duna TV és az MTI tulajdonosi köre is. A Duna TV-t tulajdonló és felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány, a Magyar Rádió Közalapítvány és a távirati iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testülete megszűnik, az MTV Közalapítvány átalakulásával pedig létrejön a Közszolgálati Közalapítvány nevű szervezet, amely mind a négy médium felett gyakorolja a tulajdonosi és az ebből adódó felügyeleti jogokat. A testület irányító szerve a kuratórium, ennek négy tagját az Országgyűlés választja 9 évre; a tagság egyik felét a kormányoldal, másikat az ellenzék jelölheti. A kuratórium élén az elnök áll, akit a Médiatanács delegál. A médiumok vezetőit a törvénymódosítás hatálybalépése után nem elnöknek, hanem vezérigazgatónak hívják; elnökké a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának döntése alapján lehet válni.
Mesterházy Attila (MSZP) szerint a Fidesz „szakmai megfontolásokat nélkülöző hatalomkoncentrációt” készít elő a médiával kapcsolatos törvényjavaslataival, amelyekről nem egyeztetett az ellenzékkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.