Orbán Viktor első akciótervéről, amelynek részleteit kedden ismertette az Országgyűlésben a miniszterelnök, a Fidesszel nem igazán szimpatizáló, baloldali véleményformáló közírók is több pont vonatkozásában elismerően nyilatkoztak. A Népszabadság Piros pont című vezércikkében azt írja, hogy a leginkább rászorultak kis levegőhöz jutnak az intézkedések nyomán.
Baka F. Zoltán a Népszabadságban így kezdte tegnap megjelent vezércikkét: „Többet kaptam az Orbán-beszédtől, mint amire számítottam”. A szerző szerint a megváltozott világgazdasági feltételeihez igazodó gazdaságpolitikát vázolt fel a miniszterelnök, karcsúbb, takarékosabb és kevésbé bürokratikus – vagyis állampolgárbarát – állammal. Az írásban megemlítik, hogy a kisebb cégek is örülhetnek az alacsonyabb adók és a Széchenyi-kártyán keresztül megnyíló lehetőségeknek. A Piros pont című cikk szerint az állampolgár felől nézve feltétlenül hasznosak a javaslatok, sőt – írja a szerző – a „leginkább rászorultak kis levegőhöz jutnak”, hiszen a konszolidáció árát nem velük, inkább a bankokkal és a közműcégekkel fizetik meg. Orbán akciótervében bankadó bevezetése, a jelzálog-hitelezés átalakítása, kilakoltatási moratórium és közműdíj-emelési stop is szerepel. A Népszabadság szerkesztőségi álláspontjában az is olvasható, hogy a 29 pont hozzájárul a költségvetés stabilitásához, miközben hadat üzentek a bürokráciának. A terv egyetlen komoly hiányosságának a cikkíró azt látja, hogy nem látni, hogyan teremtenek munkahelyeket belátható időn belül, mi motorizálja majd a gazdaságot.
Várkonyi Tibor írásában – amelyet a Fidesszel szemben kritikusabb Népszava közölt – az szerepel: a programban tagadhatatlanul megjelennek olyan indítványok, amelyeket a „sanyargatottak”, a devizában eladósodottak, a munkára áhítozók és a kilakoltatással fenyegetettek vártak. A szerző azonban túl általánosnak véli a javaslatcsomagot, amelyet neoliberálisnak tart. Várkonyi szerint a 16 százalékos adókulcs a mamutjövedelműeknek kedvez.
Tóta W. Árpád az Indexen szubjektívebb álláspontjában kifejti, hogy Orbán Viktor „az évtizednyi sötét parasztvakítást félretolva értelmesen kezd beszélni”, helyreállni látszik a világ rendje. A szerző működőképesnek látja az akciótervet, kritizálva az ellenzéket, hogy nem merik a kormányt „bátor haladásra” biztatni.
Gaál Csaba a Világgazdaságban megjelent írásában meglepően összeszedettnek és legtöbb elemében előremutatónak írta le Orbán javaslatait, több pontjáról is pozitív véleményt alkotva, bár a cikkíró a bankadó mértékét, a közüzemi díjak emelésére és a kilakoltatási moratóriumra vonatkozó indítványokat túlzottnak tartja.

"A hétszentségit neki!" – Kocsis Máté nem hagyta szó nélkül Tseber Roland fenyegetőzését