Minden valószínűség szerint csak a jegybankról szóló törvény változtatásával lehet elérni, hogy Simor András jegybankelnök havi nyolcmillió forintos fizetését a kormányzati programban szereplő kétmillió forintos plafon alá lehessen levinni. A magyar átlagkereset több mint negyvenszeresének megfelelő és nemzetközi viszonylatban is kimagasló fizetésről ugyanis a jelenleg hatályos törvény kimondja: a várható infláció értékével kell emelni minden évben.
Lapunk kérdésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóosztálya megerősítette: a jegybank vezetőinek jövedelméről a 2001-es törvény rendelkezik, a bank vezetői és munkatársai ennek megfelelően végzik tevékenységüket. Minden bizonnyal tehát a központi bankra vonatkozó törvény módosításával lehet majd csak kicsikarni Simor, az MNB-alelnökök és a monetáris tanács tagjainak fizetéscsökkentését. A törvény szerint ugyanis a jegybank részvénytársasági formában működik, „részvényei az állam tulajdonában vannak”, vagyis a tulajdonos dönthet alkalmazottai bérezéséről. A jelenleg érvényes szabályozás nem számszerűsíti az elnök fizetésének összegét, ám előírja, hogy az előző évi fizetést minden évben „az Európai Unió Bizottságának benyújtott konvergenciaprgramban megjelölt infláció öszszegével kell megemelni.” A törvény az alelnökök és a monetáris tanács tagjainak bérezéséről is az elnöki fizetés arányában ad útmutatást: az alelnököket így jelenleg 5,8-6,6 millió forint, a tanácstagokat pedig 2,9 millió forint illeti meg.
Amennyiben módosítás történik, azt az Európai Központi Banknak is el kell küldeni véleményezésre. Figyelembe kell venni azonban, hogy Simor fizetése nemzetközi jegybankári mércével mérve is magas, jóval többet keres például, mint az amerikai Federal Reserve elnöke, Ben Bernanke.
– A kormány nem enged abból a tervéből, hogy kétmillió forintban maximálja az állami vezetők fizetését, köztük a jegybankelnökét – szögezte le tegnap Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő, aki szerint a kormány által tervezett lépés minden jogszabályi előírásnak megfelel majd, és a kabinet eleget tesz egyeztetési kötelezettségének az Európai Unióval.
A szóvivő úgy fogalmazott, meg kell szüntetni azt a tűrhetetlen állapotot, amely szerint az emberek jelentős része rendkívül kevés pénzből él, míg mások az adófizetők pénzéből havi nyolcmillió forintot kapnak fizetésként.

Így telt Gyárfás Tamás első napja a börtönben