A távollét olyan, mint a szél. A kis tüzeket kioltja, a nagyokat fellobbantja – írta Vándor Kálmán, s előadta Szécsi Pál az örökbecsű sláger elején. Hiába dolgozott „civilben” sportújságíróként, Vándor nem a magyar labdarúgó-válogatott világbajnoki távolléte kapcsán feltörő érzelmeit vetette papírra, a szöveg születésekor ugyanis még a részvételünk számított szokványosnak. Ráadásul az eredeti dal olasz, kollégánk Domenico Modugno La lontananza című számát műfordította. Azon se akadjunk fenn, hogy némi plágiummal is vádolható, sorai keletkezése előtt Füst Milán már megfogalmazott hasonlót (sőt, nagyon hasonlót): „A távollét szerelmesek közt úgy hat, mint a szél a tűzre: a kis szerelmet eloltja, a nagyot tűzvésszé növeli.”
Mert bizony ez szép szerelmes dal, nincs köze a magyar futballhoz, viszont nagyszerű metaforájává válhat. A szél a világbajnokság, a tűz pedig a hazai sportszerető közvélemény érdeklődése, a kérdés, hogy utóbbi kicsiként elalszik-e, vagy nagyként fellobban. A friss nézettségi adatok és a közvélemény-kutatások alapján némileg meglepve konstatálhatjuk: inkább nagy, mint kicsi! A vb-t közvetítő Magyar Televízió közleményéből kiderül, hogy a június 17-ig lejátszott húsz mérkőzést több millióan tekintették meg, s a teljes lakosság csaknem kétharmada nézett bele valamelyik meccsbe. A brazil válogatott Koreai NDK elleni, bemutatkozó mérkőzését több mint 1,2 millióan látták. Az esti meccseket bő egymillióan, a négyórásokat hét-nyolcszázezren, a fél ketteseket félmillióan tekintik meg rendszeresen. Az m1 nézettsége a labdarúgó-vb-nek köszönhetően duplájára nőtt, s a 18–49 éves korosztály nagy része a kereskedelmi adók helyett gyakrabban választja az MTV-t.
Most lépjünk túl azon, hogy ezt az „aranybányát” akarta eladni a közszolgálati tévé, miután a korábbi kormány az év elején elvonta költségvetése több mint a felét. Ennél fontosabb és aktuálisabb, hogy az érdeklődés alapján tényleg a köz szolgálata közvetíteni a vb-t. Ezt alátámasztja a Nézőpont Intézet országos közvélemény-kutatása is, amely szerint kormányváltás ide, időjárási sorscsapások oda, a magyarok fele figyeli a dél-afrikai eseményeket, csaknem a negyede pedig valamennyi meccsre kíváncsi. A férfiak 65, a nők 31 százalékát érdekli a viadal, a 60 éven felüliek 56 százaléka követi a vb történéseit. Utóbbiak bizonyára nemcsak a nyugdíjból adódó több szabadidejük miatt, hanem mert ők még láttak jó magyar focit, vb-szereplést.
Költői a kérdés, milyen adatokat citálhatnánk, ha a magyar válogatott nem a világbajnoki távollétével tüntetne lassan negyedszázada. Ha nem csak Kassai Viktor kiváló játékvezetésének örülhetnénk, ha nem csak egyetlen nemzettárs, a szlovákiai Saláta Kornél szereplését követhetnénk figyelemmel, ha saját helyi híreink is lennének, s nem kellene helyette a többiek örömeit-gondjait irigyelni. Mit is nyilatkozott Disztl Péter május elején itt, a Sport7fő hasábjain? „Ha azt mondják, Petya, itt a repülő, szállj fel, kapsz kilenc gólt, de kint lehetsz a vb-n, azt válaszolom, azonnal induljunk.”
A jelek szerint sokan vannak így vele. A szél olyan parazsat fújdogál, amelyből nagy tűz kerekedhet, ám éppen nem a távollét, hanem a részvétel esetén. S akkor mi sem csak itthonról írnánk Önöknek az aktuális világbajnokság történetét, sztorijait.

Zseniális helyszínen nyílt meg Békéscsaba új lőtere