Új megállapodást köt hazánk az IMF-fel

Új pénzügyi megállapodást kíván kötni az Orbán-kormány a Nemzetközi Valutaalappal – jelentette be tegnap Szapáry György miniszterelnöki főtanácsadó. A hivatalos egyeztetés július elején kezdődik, ennek során az októberben lejáró hitelprogramot decemberig hosszabbítják meg, és nem kizárt, hogy egy második, 2011 végéig érvényes elővigyázatossági megállapodás is létrejön.

Szabó Eszter
2010. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megújítja az Orbán-kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) az októberben lejáró szerződést – közölte tegnap Szapáry György. A nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős miniszterelnöki főtanácsadó lapunknak elmondta: hazánk hitelezőjével a hivatalos tárgyalásokat július elején kezdi meg a kabinet, amely decemberig kívánja meghosszabbítani az októberben lejáró jelenlegi megállapodást. Szapáry ezenkívül lehetségesnek nevezte, hogy a kormány egy második programot is kezdeményez a valutaalap illetékeseinél, ez az elővigyázatossági megállapodás egészen jövő év végéig lenne érvényben. A főtanácsadó egyértelművé tette: a kormány nem tervezi, hogy lehívja a jelenlegi hitelkeret még rendelkezésre álló részletét, mert hazánk fizetőképessége helyreállt. Mint mondta, a fennmaradt forrásokat csak akkor lehet felhasználni, ha rendkívüli esemény történik a világgazdaságban, s ez a kölcsön lehívására kényszeríti Magyarországot.
A költségvetéssel kapcsolatban Szapáry arra hívta fel a figyelmet, hogy kiigazító intézkedések nélkül az idei hiány elérné a GDP 4,8-5 százalékát.
Az IMF Magyarországért felelős vezetője, Christoph Rosenberg múlt héten már üdvözölte a kormány elkötelezettségét a hiánycél iránt, és biztatónak nevezte a korrekciós intézkedéseket. Hasonló véleményt fogalmaztak meg az Európai Bizottság illetékesei, akik jelezték, hogy a magyar kormánnyal azokról a kötelezettségekről is egyeztetnek, amelyek biztosítják a három százalék alatti deficitet jövőre.
A 2008 novemberi IMF/EU- hitelmegállapodásban szereplő húszmilliárd eurós hitelcsomagból hazánk eddig 14,3 milliárd eurót hívott le több részletben. Az összeg nagyobb részét a valutaalap biztosította hazánknak, az EU-tól összesen 5,5 milliárd eurót vettünk fel.
Mindeközben a Reuters tegnap közzétette legújabb felmérését, s eszerint a pénzpiaci elemzők megalapozottnak tartják az új kormány célkitűzéseit. A szakemberek jelenleg 4,1 százalékos idei hiányt jeleznek előre, amellyel másfél éve tartó trendet törnek meg a költségvetési kilátások tekintetében. Tavaly január óta először fordult elő ugyanis, hogy javult a deficitre vonatkozó prognózis, hiszen egy hónappal korábban még ötszázalékos deficittel kalkuláltak a piacok.

Megvétózott tartalékalap. Szlovákia átértékeli a Görögországnak nyújtandó segítséget, és nem kíván hozzájárulni annak a 750 milliárd eurós tartalékalapnak a létrehozásához sem, amely a későbbiek során bajba jutott országokat védené meg az államcsődtől. Iveta Radicová, a négy jobbközép párt kormányfőjelöltje tegnap bejelentette: Brüsszelben szeretnék megnyitni a görög segély kérdését, mert „igazságtalan, hogy az euróövezet legszegényebb országaként Szlovákia 814 millió eurós hitelt vegyen fel egy gazdag, de felelőtlen ország megsegítésére”. A 750 milliárdos tartalékalapba az euróövezetnek összesen 440 milliárd euróval kellene hozzájárulnia, Iveta Radicová szerint azonban „az alap kialakítása a lehető legrosszabb megoldás, mert felelőtlenségre ösztönzi a politikusokat a takarékos és felelős magatartás helyett”. Az euróövezet tizenhat országából tizenöten már aláírták a tartalékalapról szóló egyezséget, Szlovákia hozzájárulása nélkül azonban a megállapodás nem léphet életbe. Egy nevét elhallgatni kívánó magas rangú európai bizottsági hivatalnok szerint komoly csapás érné az európai pénzügyi stabilitás mechanizmusát, ha Szlovákia tényleg nem hajlandó fizetni.
A megbukott Fico-kormány egyébként még nem zárta le a tavalyi gazdasági évet, csak előzetesen jelezte, hogy 6,7 százalékos költségvetési hiány keletkezett. Mivel azonban a deficit nem tartalmazza az állami vállalatoknak korábban nyújtott ötszázmillió eurós hitelt, szakértők szerint a büdzsé valós vesztesége meghaladja a hét százalékot. (N. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.