Totál magyar para van. Londonban döntöttek: sell – azaz eladni – idézte a Concorde befektetőház egyik befektetési tanácsadóját tegnap kora délután az Index internetes portál, méghozzá teljes joggal. Addigra az OTP-papírok kereskedését már fel kellett függeszteni a Budapesti Értéktőzsdén, mert elérték a tízszázalékos napon belüli árzuhanást, a forintot pedig egyéves mélypontján, a 290-es szint közelében jegyezték. Sarkadi Szabó Kornél, a Cahsline elemzője szerint a zuhanás dokumentálhatóan akkor kezdődött, amikor a Bloomberg hírügynökség közölte Szijjártó Péter miniszterelnöki biztos szavait, amelyben félreérthető párhuzamot húzott Görögország és Magyarország között. Bár később a félreértés félig-meddig tisztázódott, ez csak arra volt elég, hogy a zuhanás üteme lefékeződjön. A Bloomberg hírügynökségnek a bejelentésről nyilatkozó elemzők Szijjártó felelősségére hívták fel a figyelmet. – Meg kell érteni, hogy így nem lehet a piacokkal beszélni – vélte Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland régiós elemzőközpontjának vezetője.
Bár a magyar zuhanás különösen látványos volt, az igazsághoz hozzátartozik, hogy a régiós börzék is rosszul teljesítettek, és Nyugat-Európában, de még a tengerentúlon sem volt rózsás a hangulat. A New York-i értéktőzsde rögtön meredek zuhanással nyitott, a napot szolid emelkedéssel kezdő nyugat-európai börzék pedig délutánra váltottak át egy százalék körüli veszteségre. A fordulatot a banki részvények árfolyamesése idézte elő, s ez nyilván az OTP gyenge teljesítményében is közrejátszott. A legnagyobb magyar bank délután elérte a megengedett legnagyobb, 15 százalékos esést, majd késő délután erősödni tudott, és végül 11,95 százalékkal csütörtöki záróára alatt, 4790 ponton fejezte be a napot. Az eladói nyomás nagyságára jellemző, hogy egyetlen magyar papír sem tudta elkerülni az értékvesztést. A Mol 3,3 százalékkal, 17 600 forintra gyengült, a Richter 2,81, a Rába 2,85, a TVK 6,2, az MTelekom 2,45 százalékkal ért tegnap záráskor kevesebbet, mint csütörtökön. A tőzsdeindex 4,6 százalékos zuhanás után, 21 008 ponton zárta a napot.
Az általános esésből nem tudott kimaradni a forint sem. Péntek délután negyed ötkor az eurót 287,31 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a kora délelőtt elért 280-as szinttel. A jegyzés a délutáni órákban 290 forint közelében is járt, lapzártánk idején a 285-ös szinten tartózkodott. Egy dollár ugyanekkor 238,48 forintot ért a bankközi devizapiacon a csütörtök délutáni 227,20 forintos jegyzés után. A svájci frank jegyzése péntek délután 205,87 forint volt a délelőtti 199–200, és a csütörtök délutáni 197 forint után. A frank jegyzése 207 forintnál is járt napközben. Száz japán jent 259,35 forinton jegyeztek délután negyed ötkor a délelőtti 248 forint körüli és a csütörtök délutáni 245 forintos árfolyam után. Az MTI összefoglalója szerint a forint árfolyama nagyrészt az euró/dollár árfolyam alakulását követte, párhuzamosan a zloty és a cseh korona mozgásával. A forint pénteki gyengülése csak kisebb részben tudható be a belpolitikai eseményeknek.
Egyes szakértők tegnap a Magyar Nemzeti Bank beavatkozásának lehetőségét sem zárták ki a forint védelmében, ám a vélekedések szerint egy ilyen lépés összességében kedvezőtlen hatást gyakorolna a pénzügyi stabilitásra. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank makrogazdasági elemzője úgy látja, egy bizonyos szint elérése valóban kiválthatja a magyar jegybank beavatkozását, ám ehhez folyamatosan, több napon keresztül kellene gyengülnie a forintnak, amire most kevés esély mutatkozik. Török szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a kormányzati akcióterv ismertetése megnyugtatja majd a pénzpiacokat, így – a jövő hét elején valószínű ideges kereskedés után – egy hét múlva újra 275 forint környékén alakulhat az euró jegyzése.

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”