Zuhanás minden fronton

Tizenöt százalékos mínuszban is tartózkodott tegnap az OTP a Budapesti Értéktőzsdén, de elszállt a forint árfolyama is. Az elemzők a zuhanás okát részben Szijjártó Péter „államcsődös” nyilatkozatában látták, de az európai indexek is lefelé tartottak tegnap. A forint árfolyama egészen a 289-es szintig szaladt az euróval szemben, majd némi erősödésbe kezdett. A térség devizái is veszítettek értékükből, igaz, nem annyit, mint a magyar fizetőeszköz.

Munkatársunktól
2010. 06. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Totál magyar para van. Londonban döntöttek: sell – azaz eladni – idézte a Concorde befektetőház egyik befektetési tanácsadóját tegnap kora délután az Index internetes portál, méghozzá teljes joggal. Addigra az OTP-papírok kereskedését már fel kellett függeszteni a Budapesti Értéktőzsdén, mert elérték a tízszázalékos napon belüli árzuhanást, a forintot pedig egyéves mélypontján, a 290-es szint közelében jegyezték. Sarkadi Szabó Kornél, a Cahsline elemzője szerint a zuhanás dokumentálhatóan akkor kezdődött, amikor a Bloomberg hírügynökség közölte Szijjártó Péter miniszterelnöki biztos szavait, amelyben félreérthető párhuzamot húzott Görögország és Magyarország között. Bár később a félreértés félig-meddig tisztázódott, ez csak arra volt elég, hogy a zuhanás üteme lefékeződjön. A Bloomberg hírügynökségnek a bejelentésről nyilatkozó elemzők Szijjártó felelősségére hívták fel a figyelmet. – Meg kell érteni, hogy így nem lehet a piacokkal beszélni – vélte Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland régiós elemzőközpontjának vezetője.
Bár a magyar zuhanás különösen látványos volt, az igazsághoz hozzátartozik, hogy a régiós börzék is rosszul teljesítettek, és Nyugat-Európában, de még a tengerentúlon sem volt rózsás a hangulat. A New York-i értéktőzsde rögtön meredek zuhanással nyitott, a napot szolid emelkedéssel kezdő nyugat-európai börzék pedig délutánra váltottak át egy százalék körüli veszteségre. A fordulatot a banki részvények árfolyamesése idézte elő, s ez nyilván az OTP gyenge teljesítményében is közrejátszott. A legnagyobb magyar bank délután elérte a megengedett legnagyobb, 15 százalékos esést, majd késő délután erősödni tudott, és végül 11,95 százalékkal csütörtöki záróára alatt, 4790 ponton fejezte be a napot. Az eladói nyomás nagyságára jellemző, hogy egyetlen magyar papír sem tudta elkerülni az értékvesztést. A Mol 3,3 százalékkal, 17 600 forintra gyengült, a Richter 2,81, a Rába 2,85, a TVK 6,2, az MTelekom 2,45 százalékkal ért tegnap záráskor kevesebbet, mint csütörtökön. A tőzsdeindex 4,6 százalékos zuhanás után, 21 008 ponton zárta a napot.
Az általános esésből nem tudott kimaradni a forint sem. Péntek délután negyed ötkor az eurót 287,31 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a kora délelőtt elért 280-as szinttel. A jegyzés a délutáni órákban 290 forint közelében is járt, lapzártánk idején a 285-ös szinten tartózkodott. Egy dollár ugyanekkor 238,48 forintot ért a bankközi devizapiacon a csütörtök délutáni 227,20 forintos jegyzés után. A svájci frank jegyzése péntek délután 205,87 forint volt a délelőtti 199–200, és a csütörtök délutáni 197 forint után. A frank jegyzése 207 forintnál is járt napközben. Száz japán jent 259,35 forinton jegyeztek délután negyed ötkor a délelőtti 248 forint körüli és a csütörtök délutáni 245 forintos árfolyam után. Az MTI összefoglalója szerint a forint árfolyama nagyrészt az euró/dollár árfolyam alakulását követte, párhuzamosan a zloty és a cseh korona mozgásával. A forint pénteki gyengülése csak kisebb részben tudható be a belpolitikai eseményeknek.
Egyes szakértők tegnap a Magyar Nemzeti Bank beavatkozásának lehetőségét sem zárták ki a forint védelmében, ám a vélekedések szerint egy ilyen lépés összességében kedvezőtlen hatást gyakorolna a pénzügyi stabilitásra. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank makrogazdasági elemzője úgy látja, egy bizonyos szint elérése valóban kiválthatja a magyar jegybank beavatkozását, ám ehhez folyamatosan, több napon keresztül kellene gyengülnie a forintnak, amire most kevés esély mutatkozik. Török szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a kormányzati akcióterv ismertetése megnyugtatja majd a pénzpiacokat, így – a jövő hét elején valószínű ideges kereskedés után – egy hét múlva újra 275 forint környékén alakulhat az euró jegyzése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.