A harkovi paktum

Munkatársunktól
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új kijevi hatalom hivatalba lépése után nem sokkal írta alá Harkovban az orosz–ukrán flotta- és gázmegállapodást. Ennek dinamizmusa, majd az ezt követő csomag nagysága ugyan többeket meglephetett, az ukrán társadalom túlnyomó többsége és a világ vezető politikusai azonban nyugodtan fogadták, hogy az orosz fekete-tengeri flotta 2042-ig állomásozhat a Krímben, s ez a szerződés még további öt évre meghosszabbítható. Manapság igazán csak az ukrán diaszpóra tiltakozik a megállapodás ellen. Ennek hangot adtak a mostani lembergi világkongresszusukon is. S bár ezek az inkább a radikális ukrán nacionalizmust erősítő vezetők külföldön élnek, nem nagyon akarnak szembesülni az amerikai fordulat nyomán bekövetkezett, a posztszovjet térséget is érintő geopolitikai változásokkal.
A többfrontos politikai csatákra immár képtelen Washington megváltoztatta prioritásait a régióban, s mint a The Times elemzője az ukrán–orosz közeledés kapcsán fogalmazott, a Kreml elemi érdekeit követve csak kitöltötte az Egyesült Államok közönyössége és az Európai Unió inkompetenciája teremtette vákuumot. A nyugati közvélemény kiábrándult a belső viszályokba fulladt Ukrajnából, a nagyhatalmak pedig Kijev értésére adták, hogy nem érdekük a folyamatos konfrontáció Oroszországgal. Ebben a nemzetközi környezetben Viktor Janukovics igyekezett helyrebillenteni a külpolitikai tekintetben megbillent egyensúlyt, amely lépésben a belpolitikai stabilitás megteremtésének, s nem utolsósorban hatalma megerősítésének lehetőségét is látta.
A megállapodás felé lökte az új elnököt az ország mély gazdasági válsága is. Ukrajnának a megállapodásig még költségvetése sem volt, amely előfeltétele az IMF-hitelek lehívásának is. A gazdasági húzóágazatok, az acél- és a vegyipar növekedésnek indulását segíti az orosz gáz árának a flottaszerződéshez kötött 30 százalékos csökkentése. Ez a bírálók szerint alapvetően a befolyásos üzleti csoportok érdeke, elvitathatatlan azonban, hogy a gazdaság egészére kihat, ha ezek a szektorok kimozdulnak a holtpontról. Munkahelyek maradnak meg, később talán a bérek is nőnek, így a belső fogyasztás élénkülése esélyt ad a válság leküzdésére. Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy Szevasztopol városa lényegében a flottából él.
Nem meglepő ezek után, hogy az ideológiai indíttatású belhar-cokba belefáradt ukránok nagy többsége ma nem fogékony a flotta körül gerjedő vitákra. Csalódtak az elmúlt öt év szavakban ukrán, ám az ország presztízsét mélypontra juttató politikájában. Őket most inkább a gazdasági felemelkedés, a jobb élet lehetősége érdekli. Érzik azt is, hogy az alkut bíráló ellenzék is megkötötte volna a maga paktumát Oroszországgal. Ezt nem tagadta lapunknak a BJUT egyik képviselője sem. Mindössze annyit jegyzett meg, hogy Julija Timosenko azért a lehetőségek határáig kivárt volna a flottával. Ukrajna helyzetét látva, ezt a határt alighanem az sem tolta volna nagyon ki, ha másképp alakul a választások végkimenetele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.