A legtöbb egyetemen a tanulmányi ösztöndíjat a tavaszi félévben öt hónapon keresztül folyósítják, februártól júliusig. Az első kifizetés márciusban történik, amikor a február és március havi ösztöndíjat egy összegben utalják. A további hónapokban az ösztöndíjakat általában minden hónap 10. napjáig utalják ki – írja az Eduline.
A portál azt ajánlotta, hogy mivel az egyes intézmények gyakorlatában lehetnek kisebb eltérések, érdemes mindenkinek a saját egyeteme hivatalos tájékoztatóit figyelemmel kísérnie, illetve a Neptun rendszerben ellenőriznie a konkrét kifizetési időpontokat.
Az intézmények gyakorlatának függvényében elmondható, hogy
általában a tavaszi félév utolsó ösztöndíjának utalása július 10-ig várható.
Fontos tudni, hogy csak aktív félévben lévő, nappali tagozatos, állami (rész)ösztöndíjas hallgatók jogosultak az ösztöndíjra.
Kik kaphatnak tanulmányi ösztöndíjat?
Az oktatási portál felsorolta az ösztöndíj feltételeit is. Ezek szerint
- az aktív, nappali tagozaton államilag támogatott, állami (rész)ösztöndíjas képzésben részt vevő hallgatók kaphatnak ösztöndíjat,
- a jogosult hallgatók minimum 30, maximum 50 százaléka kaphat ösztöndíjat,
- a tanulmányi ösztöndíj legalacsonyabb összegének el kell érnie a hallgatói normatíva összegének 5 százalékát, amely jelenleg 8400 forint,
- ösztöndíjat csak azok a hallgatók kaphatnak, akik legalább egy félévet sikeresen teljesítettek az egyetemen.
A tanulmányi ösztöndíjat automatikusan állapítják meg az előző félév tanulmányi eredményei alapján. Így a hallgatóknak nincs külön teendője, az ösztöndíjat automatikusan utalják.
Jobban járnak a doktoranduszok
A megújuló rendszerben jobb helyzetbe kerülnek a doktoranduszok, a kutatók és az egyetemek egyaránt – ígérte a kulturális és innovációs miniszter szombati tájékoztatóján.
Doktori képzés – új időszámítás kezdődik, három szint lesz és több ösztöndíj Háromszintű lesz a doktori képzés: amellett, hogy továbbra is elérhető marad a hagyományos doktori képzés, kutatói kiválósági doktori képzést indítanak el – itt a legkiválóbbak vehetnek részt kutatásokban, és ebből bruttó 600 ezer forint lesz a havi minimálisan biztosított jövedelmük. A kooperatív doktori képzés esetében, amelyben a doktorandusz egyszerre dolgozik egyetemen, kórházban, fejlesztőcégnél és végzi doktori képzését, havi nettó 250 ezer forintra emelik az állami ösztöndíjat. Ez azt jelenti, hogy a doktoranduszok a kooperatív képzésnek köszönhetően két helyről, minimum nettó 400 ezer forintot tudnak majd hazavinni. |