Több európai állam a magyar filmtörvény által biztosított kedvezményekhez hasonló módon kívánja országába csábítani az amerikai produkciókat. Legutóbb Csehország tért erre az útra: itt július 7-től lehet a filmforgatásokhoz adott 20 százalékos adókedvezmény-visszatérítést igénybe venni. Igaz, a cseh kedvezmény igénybevételének több szigorú, olykor meglepő kritériuma is van: az amerikai producereknek például bizonyítaniuk kell az európai, főként a cseh kultúrában való jártasságukat. Franciaországban múlt év végétől részesülhetnek 20 százalékos adókedvezményben a nemzetközi produkciók 4 millió euróig. A prágai és párizsi előretörés több hírből is kiviláglott: például Martin Scorsese új filmjét Párizsban forgatja Budapest helyett, míg a Csillagok háborújának tévésorozat-változata – amit korábban George Lucas Magyarországon tervezett megvalósítani – Csehországban készül.
A magyar filmtámogatási program 2013. december végéig teszi lehetővé, hogy 231 millió eurót fordíthassanak nálunk a filmgyártás közvetlen és közvetett támogatására. Érdemes megjegyezni, hogy a Magyarországon készülő produkciók a 20 százalékos társaságiadó-kedvezmény teljes érvényesítésével eddig nem éltek, és a szigorú előírások miatt valószínű, hogy a teljes kedvezményt ezután sem fogják igénybe venni. Múlt évben így is 52 bérmunkát végeztek a magyar filmes szakemberek, és 27 magyar részvételű koprodukció készült.
Az összkép egyelőre azt mutatja, bár a konkurencia nagy, a külföldi filmprodukciók továbbra is szívesen választják Magyarországot forgatási helyszínnek. Áprilisban nyitotta meg Európa egyik legkorszerűbb filmgyártó bázisának kapuit Rákospalotán a legnagyobb független amerikai produkciós cég, a Raleigh Studios, amely a Mafilm, a pomázi Stern és az etyeki Korda Stúdió mellett újabb színvonalas, ám az amerikai stúdióknál dollármilliókkal olcsóbb lehetőséget kínál az amerikai produkcióknak. A hírhez is kapcsolódva Hollywood a Dunánál címmel közölt július elején a magyar filmipari lehetőségekről méltató cikket a New York Times, s amint a távirati iroda hírül adta, most a Time közölt cikket Magyarországról mint Európa új Hollywoodjáról. Az amerikai hetilap szerint a hatékony adórendszer, az alacsony bérköltség és Budapest eklektikus építészete mellett a forint közelmúltbeli romlása még vonzóbbá tette a külföldi filmesek szemében Magyarországot.

Milliárdos házak a magyar ingatlanpiacon – Szegeden is akad luxusotthon