Az Országos Választási Bizottság idén februárban négy évre megválasztott tagjait jogszabállyal hozott egyedi döntéssel akarják eltávolítani – ez a legfőbb kifogása egy nemrég elfogadott törvénymódosítással az OVB-nek, amely emiatt az Alkotmánybírósághoz (AB) fordul, kérve a választási eljárásról szóló jogszabály utólagos normakontrollját. Halmai Gábor, a szervezet elnökhelyettese szerint az Országgyűlés diszkriminatív döntést hozott, mert az egyébként azonos jogosítványokkal rendelkező választási bizottságok közül csak az országos szervezet tagjainak újraválasztását rendelte el minden általános választás előtt, a helyi és területi választási bizottságokéit nem. Halmai problematikusnak tartja „hatalommegosztási szempontból” is az új törvényt, mert 1989 óta az volt a gyakorlat, hogy az adott parlamenti többség mindig a következő ciklus választásának törvényes lebonyolítására jelölte ki a bizottság tagjait. Halmai szerint az AB 2007-ben egy hasonló ügyben már hozott egy döntést. Akkor a Gyurcsány-kormány a Magyar Energia Hivatal korábban hat évre megválasztott elnökét váltotta le egy törvénymódosítással, alkotmányellenesen.
– Az AB szerint csak az államszervezet strukturális átalakításával lenne indokolható egy ilyen döntés – mondta Halmai Gábor.
Az Országgyűlés június 21-én fogadta el az új választási eljárási törvényt. Kósa Lajos (Fidesz) indítványához a szintén fideszes Horváth Zsolt nyújtotta be azt a módosítást, amely alapján az OVB minden általános választás – az országgyűlési, az önkormányzati és az európai parlamenti voksolás – előtt megújul.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök