Az EBESZ médiakritikája

A szocialista–liberális kormányok sajtópolitikai ténykedését meglepően szótlanul tűrő nemzetközi intézmények megszólaltak: azt követelik, hogy a kétharmados parlamenti felhatalmazást maga mögött tudó kormány vonja vissza a média újraszabályozására vonatkozó javaslatait.

Bodacz Balázs
2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője, Dunja Mijatovic felszólította a magyar kormányt, hogy állítsa le médiaszabályozással kapcsolatos törvényalkotást. Ismert, a médiacsomag első részéről a jövő héten dönthet a parlament. A tisztségviselő a Martonyi János külügyminiszterhez címzett levelében úgy fogalmaz: „a javasolt törvények rendkívül aggasztóak a magyarországi sajtószabadságra nézve”. Mijatovic arra figyelmezetett, hogy a kormánypárt a parlamenti mandátumok több mint kétharmadával rendelkezik, ezért az új szabályozás elfogadása a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatók feletti kormányzati ellenőrzéshez vezethet. (A most aktuális döntések technikai és szervezeti jellegű törvénymódosításokra vonatkoznak, a tartalomszabályozás majd csak ősszel, az úgynevezett médiaalkotmány tárgyalásakor kerül terítékre. Az azzal kapcsolatos szakmai és társadalmi vita lefolytatására még hónapok állnak rendelkezésre.)
Korábban egyébként a szoros SZDSZ-es kötődéssel rendelkező Haraszti Miklós volt az EBESZ sajtószabadság-biztosa. Immáron civilként ő is megszólalt az ügyben. A távirati irodának azt mondta, a fideszes képviselők által javasolt médiairányítási rendszer kelet felé lökné Magyarországot. A párhuzam érzékeltetése érdekében arról beszélt, hogy a volt szovjet tagköztársaságokban is léteznek kereskedelmi médiumok, de azok a kormánytöbbség propagandagépezetének részei. Haraszti szerint az volna a helyes, ha a kormánypárt visszavonná az előterjesztést, és nemzetközi szervezetek véleményét is kikérné a médiareform előtt. Mindezzel összhangban Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke is „a Fidesz által megindított médiapuccs” azonnali leállítását, a sajtószabadságot és a közszolgálati média pártatlanságát fenyegető „szájkosártörvények” visszavonását, a szavazások elhalasztását követeli.
A Nemzeti Média-kerekasztal nevű szervezet minapi tanácskozásán Eötvös Pál MÚOSZ-elnök, a Népszabadság volt főszerkesztője is kritizálta a készülő jogszabályokat.
A Rogán Antal és Cser-Palkovics András fideszes kévpiselők által jegyzett technikai javaslatok szerint megszűnne a Nemzeti Hírközlési Hatóság, valamint az Országos Rádió és Televízió Testület, amelyek feladatait egy, az Európai Unióban sem ismeretlen jellegű szervezet, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság venné át. A széttagolt közmédia felügyeleti és tulajdonosi jogai egyetlen szervezet, a Közszolgálati Közalapítvány hatáskörébe kerülnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.