Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője, Dunja Mijatovic felszólította a magyar kormányt, hogy állítsa le médiaszabályozással kapcsolatos törvényalkotást. Ismert, a médiacsomag első részéről a jövő héten dönthet a parlament. A tisztségviselő a Martonyi János külügyminiszterhez címzett levelében úgy fogalmaz: „a javasolt törvények rendkívül aggasztóak a magyarországi sajtószabadságra nézve”. Mijatovic arra figyelmezetett, hogy a kormánypárt a parlamenti mandátumok több mint kétharmadával rendelkezik, ezért az új szabályozás elfogadása a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatók feletti kormányzati ellenőrzéshez vezethet. (A most aktuális döntések technikai és szervezeti jellegű törvénymódosításokra vonatkoznak, a tartalomszabályozás majd csak ősszel, az úgynevezett médiaalkotmány tárgyalásakor kerül terítékre. Az azzal kapcsolatos szakmai és társadalmi vita lefolytatására még hónapok állnak rendelkezésre.)
Korábban egyébként a szoros SZDSZ-es kötődéssel rendelkező Haraszti Miklós volt az EBESZ sajtószabadság-biztosa. Immáron civilként ő is megszólalt az ügyben. A távirati irodának azt mondta, a fideszes képviselők által javasolt médiairányítási rendszer kelet felé lökné Magyarországot. A párhuzam érzékeltetése érdekében arról beszélt, hogy a volt szovjet tagköztársaságokban is léteznek kereskedelmi médiumok, de azok a kormánytöbbség propagandagépezetének részei. Haraszti szerint az volna a helyes, ha a kormánypárt visszavonná az előterjesztést, és nemzetközi szervezetek véleményét is kikérné a médiareform előtt. Mindezzel összhangban Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke is „a Fidesz által megindított médiapuccs” azonnali leállítását, a sajtószabadságot és a közszolgálati média pártatlanságát fenyegető „szájkosártörvények” visszavonását, a szavazások elhalasztását követeli.
A Nemzeti Média-kerekasztal nevű szervezet minapi tanácskozásán Eötvös Pál MÚOSZ-elnök, a Népszabadság volt főszerkesztője is kritizálta a készülő jogszabályokat.
A Rogán Antal és Cser-Palkovics András fideszes kévpiselők által jegyzett technikai javaslatok szerint megszűnne a Nemzeti Hírközlési Hatóság, valamint az Országos Rádió és Televízió Testület, amelyek feladatait egy, az Európai Unióban sem ismeretlen jellegű szervezet, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság venné át. A széttagolt közmédia felügyeleti és tulajdonosi jogai egyetlen szervezet, a Közszolgálati Közalapítvány hatáskörébe kerülnének.

Egy Soros-közeli cég bukkant fel Magyar Péter egymillió lépéses akciója mögött