Csomó az elszakadt szálon

Miközben a nagyok a fejük fölött a jövőjükről vitatkoznak, ők húzzák, fújják Fülektől Farnadon át Dunaszerdahelyig. Nekik a csocsó meg a zene a napi valóság, Bartók, a hegedű, a népdalok és a vágy; úgy muzsikálni egyszer, mint a felvidéki hagyományőrzés motorja, Agócs Gergely. A Fonó nyolcvannégyezer euró uniós támogatással indított tehetségkutató programja húsz felvidéki és anyaországi fiatal zenész gálaműsorával zárult tegnap a Sztregova utcában. Zene, határok nélkül.

Klementisz Réka
2010. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tehetséggondozás, utánpótlás-nevelés. Másról sem lehetett hallani az idei táncháztalálkozót kísérő konferencián; sürgősen lendületbe kell hozni minél több népzenei tehetséggondozó programot, ha nem akarjuk, hogy a mesterek tudása átörökítés nélkül elillanjon. Egyesek az elmaradozó fiatal tehetségek miatt aggódnak, Soóky Éva, a Magyarország–Szlovákia határon átnyúló együttműködési program (Zene határok nélkül) vezetője szerint határon innen és túl is bőven akad feltörekvő fiatal muzsikus, csak legyen, aki felkutatja őket.
– Soha nem lehet tudni, egy-egy találkozás a mesterekkel mit ad a fiataloknak. A programot a határhoz közel eső felvidéki és anyaországi településeken hirdettük meg, bevontunk oktatókat, partnereket, s a több körös kiválasztás után elkövetkezett műhelymunkák vége az lett, hogy a gyerekek nem akartak hazamenni – meséli a programvezető. – Sokuknak életre szóló élményt jelent, hogy egy színpadon állhatnak például a program népzenei vonalának motorjával, Agócs Gergellyel – teszi hozzá.
– Tudja, egyéb dolgunk nincs, csomót kell kötni a hagyomány elszakadt fonalára! – summáz a mester egy tálca disznótoros fölött a műsort levezető táncházban. Agócs Gergely a népzenész jelentkezőket zsűrizte és vette kezelésbe a programban, de ő hintette el a táncházmozgalom mint módszer magját néhány évvel ezelőtt Szlovákiában, s közvetve neki köszönhető az is, hogy a szlovák fiatalok magyar táncokat (is) tanulnak Pozsonyban. – No, hát négyen-öten is elegen szoktak lenni egy kisebb fajta forradalomhoz! – veti oda két falat hurka között összegzésképpen.
A Zene határok nélkül már csírájában is szemléletformáló; alapgondolata a regionalitás, kulturális egységre és térségi hagyományőrzésre épít, a nemzetiségi különbségek túlhangsúlyozása helyett. A program célja olyan 12 és 25 év közötti szlovákiai és magyarországi fiatal énekes és hangszeres szólisták felkutatása volt, akik akár népzene vagy komolyzene, akár könynyű, esetleg dzsessz műfajban kimagaslanak a mezőnyből. Hét határhoz közeli településen összesen több mint 200 fiatal jelentkezett, közülük került ki az a húsz, akik azóta Komáromtól Kassán át Győrig több helyen is felléptek. Soóky Éva szerint az anyaországiak inkább a komolyzenében, a felvidéki magyarok a népzenében erősek. Egy farnadi népi énekes, Takács Veronika hangjára már mások is felfigyeltek, Fekete Fannit (Szolnok) pedig épp a gála napján vették fel a Zeneakadémiára, klarinét szakra. A sikeren felbuzdulva az ötletgazdák a program bővítésén gondolkodnak, s ha az uniós bürokrácia is úgy akarja, jövőre felvidéki, vajdasági és anyaországi fiatalok együtt állhatnak színpadra a Fonóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.