Diósgyőrbe kéne menni

Már harmincegy éve, hogy a budai Ádám sörözőben megalakult a Kaláka együttes. Miskolc–Diósgyőr szinte a bölcső, sokat muzsikáltak itt az akkor még délceg fiatalok. Tíz évvel később felkérték őket: népszerűségük jó biztosíték arra, hogy saját nyári fesztivált szervezzenek. Mától vasárnapig a 31. Kaláka Nemzetközi Folkfesztiválon nemcsak népzenei koncertek lesznek, hanem rock- és világzenei együttesek is fellépnek.

Makrai Sonja
2010. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miskolc–Diósgyőr és Sajóvámos városát veszi be a hét végére a Kaláka nemzetközi folkfesztivál. Kezdésként ma délután kettőkor mutatják be a negyvenéves Kaláka együttesról szóló könyvet. Nem szól másról, mint összegzésről, nosztalgiáról, emlékek közötti kutakodásról Krizsó Szilva vezényletével. A könyvbemutató előtt nyitják meg Lettner Krisztina fotótárlatát az együttes tavalyi Hargita megyei turnéjáról és a nyolcvanéves Kányádi Sándornál tett látogatásról. Este pedig levetítik a tavalyi, budapesti Millenáris teátrumbeli jubileumi koncertről készült filmet. A fesztivál házigazdái vasárnap este koncerteznek majd a várszínpadon.
A három nap alatt muzsikál majd a Magyarpalatkai Banda, a Budai Folk Band, a Buzuki együttes, a Muzsikás, Nyeső Mari, a Napra és Ferenczi György és a Rackajam. A fesztiválra külhonból is érkeznek vendégek; Franciaországból többen is. Miquéu és Baltazar Montanaro vasárnap Halmos Bélával együtt csábítja majd el a közönséget, harmonikával, hegedűvel, mesével. Mellesleg az ifjabb Montanaro, Baltazar nemcsak zenél, vagy filmszínésznek áll, hanem képzőművészesdit is játszik. Álomszerű rajzaiból a miskolci Európa Házban és a sajóvámosi Kossuth Közösségi Házban rendeznek kiállítást. És ha már a két Montanaróról esett szó. Szomjas György filmrendező több ízben forgatott filmet a muzsikuslelkek életéről. A Keleti szél dokumentumfilm-sorozatot szombaton és vasárnap vetítik le. Frankhonból első ízben utazik hazánkba még a Zef együttes, akik a folk és a rock and roll hangzásvilágát gyúrják össze rusztikus egésszé. Az elektronikus gitár és a harmonika találkozása a francia népzene mezsgyéjén. Jön még az Occi-Cant énekegyüttes is, tagjai a délvidéki frank kisebbség zenei hagyományát ápolják. Korzikai, provence-i dalokból épül fel a repertoárjuk. Miquéu Montanaro pedig az állandó vendégük.
A Kaláka együttes fesztiváljáról nem hiányozhat Gryllus Dorka sem, aki énekesnőként látogat el Miskolcra. A többnemzetiségű együttest, a RotFrontot a Berlinben élő magyar Wahorn Simon és az ukrán Jurij Gurzi alapította még nyolc éve.
A három nap alatt a zenei programok mellett szombaton egész napos gyerekfesztivál lesz, ahol például Écsi Gyöngyi bábos-zenés játékra invitálja a kicsiket. A gyerekfesztviálra a belépés ingyenes, de minden látogatót kérnek, ha tud hozzon magával egy-egy megunt játékot, plüssfigurát, homokozókészletet. A felajánlásokat az árvíz súlytotta Felsőzsolca óvodáinak akarják eljuttatni az Európa Ház dolgozói.
A zárónapon, vasárnap délelőtt a belvárosi evangélikus templomban a fesztiválon fellépő művészek részvételével tartanak ökumenikus istentiszteletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.