Egymást vádolja Belgrád és Pristina

Borisz Tadics igen kemény beszéde az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) tovább fokozta az utóbbi napokban kiéleződött feszültséget a koszovói kérdés körül. A szerb elnök figyelmeztetésében kilátásba helyezte, hogy Szerbia felülvizsgálja viszonyulását a koszovói nemzetközi jelenléthez, ha Pristina továbbra is egyoldalú lépésekre szánja rá magát.

Sebestyén Imre
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhunyt Páll Sándor. Ötvenhat éves korában elhunyt Páll Sándor vajdasági magyar politikus, lektor és egyetemi oktató, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke – közölte tegnap az újvidéki egyetem. Páll éles eszű parlamenti képviselőként és a vajdasági magyar autonómia ügyének buzgó harcosaként marad meg emlékezetünkben, egyúttal olyan magyarként, aki jobban ismerte a szerb nyelvet, mint sok szerb – méltatta az elhunytat a vajdasági székváros egyeteme. Páll Sándor több mint 150 tanulmány és hét önálló könyv szerzője, 1998 óta volt az újvidéki egyetem szerb nyelvészeti tanszékének docense. (MTI)


Szerbia nem engedi meg a koszovói szerb többségű északi területek integrálását. Tadics megismételte: „Koszovó nem állam, nincs szuverenitása, s ez nemcsak Szerbiának, hanem az ENSZ-tagok többségének és a Biztonsági Tanácsnak is az álláspontja.” Felszólította Skender Hyseni koszovói külügyminisztert, hogy egyszer s mindenkorra fogadja el ezt a realitást. Hyseni arra kérte a szerb elnököt, hogy Szerbia hagyja békén a koszovói szerbeket, s kezdjen tárgyalásokat Pristinával a gyakorlati kérdésekről. Szerinte a szerb radikális erők szervezik a koszovói tiltakozásokat, mégpedig belgrádi támogatással. A BT-országok nagykövetei párbeszédre szólítottak fel.
A Pristinába látogató Herman Van Rompuy, az Európai Unió elnöke a jogállamiságot nevezte az EU prioritásának Koszovóban, s ezért az EULEX-nek (az unió koszovói igazságügyi és rendőrségi missziójának) kulcsszerepe van a volt szerb tartomány európai jövője szempontjából. Van Rompuy Koszovó és az EULEX vezetőivel tanácskozott.
Közben Pierre Mirel, az Európai Bizottság Nyugat-Balkán bizottságának igazgatója bejelentette, hogy már szeptemberben megkezdik a tárgyalásokat Koszovóval a vízumliberalizációról. A norvég hatóságok megkezdték a mintegy félszáz szerb állampolgár kitoloncolását, akik huzamosabb ideje éltek Norvégiában, egyesek húsz évnél is régebbtől, írja a Danasz belgrádi napilap. Koszovóiakról van szó, nagyobbrészt cigányokról, akik számára teljesen idegen környezet lesz Szerbia, hiszen nem ismerik sem a nyelvet, sem a kultúrát, s támogatásra sem igen számíthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.