Megmenekült 154 érintett vendéglátó-ipari egység, illetve alkoholt árusító üzlet Erzsébetvárosban attól, hogy éjféltől reggel hat óráig kényszerűen zárva tartson. A VII. kerületi önkormányzati testület tegnapi ülésén ugyanis nem volt meg a többség ahhoz, hogy célba juttassák Gergely József MSZP-s alpolgármester csendrendeletét. Az önkormányzat végül a (többnyire volt fideszesekből álló) Szövetség Erzsébetvárosért (Szem) független frakció július 1-jétől hatályos javaslatát fogadta el, ami alaposan módosította az eredeti szocialista elképzelést. Vagyis: a helyhatóság mégsem bénítja meg önhatalmúlag és egységesen az éjszakai-hajnali vendéglátást, idegenforgalmat a kerületben. Ehelyett ott, ahol a lakók számára nincs meg a zavartalan pihenés lehetősége egyes zajkeltő központokként viselkedő kocsmák, vendéglők tájékán, a környező társasházak lakói kezdeményezhetik a nyitva tartás korlátozását a jegyzőnél.
Számbeli fölényük híján az MSZP és a volt SZDSZ képviselői mást nem tehettek: megszavazták a Szem korrekciós tervezetét. A Fidesz tartózkodott. Vattamány Zsolt, a Fidesz frakcióvezetője érdeklődésünkre hozzáfűzte: komoly probléma komoly megoldást igényel, márpedig képviselőcsoportjuk csak közvetlenül az ülés előtt ismerhette meg a Szövetség Erzsébetvárosért módosító anyagát. Kifejezte viszont elégedettségét amiatt, hogy az MSZP-tervezet elbukott, mondván, az dilettáns kezdeményezés, átlátszó kampányfogás volt, amellyel a szocialisták korrupciós botránysorozatukat próbálták feledtetni. (Mint ismert, előzetes letartóztatásban van a kerület szocialista vezetője, Hunvald György, Gál György, a kerületi gazdasági bizottság egykori SZDSZ-es elnöke, Kardos Péter, a pénzügyi bizottság szintén SZDSZ-es egykori elnöke.)
A felpuhított rendelet előterjesztője, Kecskés Gusztáv (Szem) megjegyezte lapunknak: furcsállja, hogy a helyi baloldaliak csak 16 év regnálásuk végén tökélték el, hogy törődnek a többnyire idős lakók pihenési gondjával. Az ülésen egyébként a szocialista alpolgármester Gergely József azzal érvelt az eredeti tervezet mellett, csak az által nyílik lehetőség arra, hogy a helybeli lakosság az idegenforgalmi szezont nyugodtabban élje át. A baloldal senkit nem vont be rendelet-előkészítésbe. A budapesti iparkamara képviselője a tegnapi ülésen rámutatott, a zaj, a szenynyezés és a randalírozás az utcán jelentkezik, nem a vendéglőkben; az MSZP-s terv ráadásul sértené a vendéglátók szerzett jogait, amely ellen széles körű civil tiltakozás indult. Az Élő Erzsébetvárosért Egyesület például aláírásgyűjtő akciót kezdett, a világhálón pedig egy hétezer fős Facebook-csoport alakult a csendrendelet megakadályozására. A romkocsmák tulajdonosai egyébként azt ígérték: megpróbálnak még inkább együttműködni a kerület lakóival.

Nem segít a vészfékezés: így működik a traffipax Magyarországon