Elszabadult indulatok Felsőzsolcán

Több száz elkeseredett ember demonstrált a felsőzsolcai polgármesteri hivatal előtt, mert szerintük a helyhatóság nem foglalkozik a káruk megtérítésével. Egyórás várakozás után többen az épületbe is behatoltak, egy embert előállítottak. Fehér Attila polgármester nem érzi magát felelősnek a történtek miatt, a város melletti áruházak elbontása helyett pedig egy csatorna építését javasolta.

Velkei Tamás
2010. 07. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A júniusi árvízben szinte mindenüket elvesztett felsőzsolcai emberek demonstráltak a helyi polgármesteri hivatal előtt. Arra lettek volna kíváncsiak, hogy mi lesz velük, kerül-e fedél a fejük fölé. A megjelenteket az is érdekelte, mi lesz a sorsuk azoknak az adományoknak, segélyeknek, amelyek az ország minden szegletéből érkeztek Felsőzsolcára. Civil felügyeletet kértek a segélyszállítmányok rászorultsági alapon történő szétosztására. Több károsult arra panaszkodott: a polgármesteri hivataltól négy hete nem érkezett senki felmérni a károsultak helyzetét. Felsőzsolcán a júniusi árvíz során csaknem kétszáz ház dőlt össze. A több mint százfős tömeg eleinte csendben várakozott a polgármesteri hivatal előtt, ám amikor egy óra után sem állt szóba velük senki az önkormányzattól, többen a polgármester lemondását és az önkormányzat feloszlatását követelték, mások pedig bementek az épületbe, s csak a biztonsági személyzet felszólítására tértek vissza a hivatal elé, ahol egy embert őrizetbe vettek. Később kilencpontos petíciót fogalmaztak meg, amit egy képviselő vett át tőlük.
Korábban a károsultak egy 12 pontból álló követeléslistát adtak át a városba látogató Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkárnak és Nagy Anna kormányszóvivőnek. Ebben azt követelik a kabinettől, hogy Felsőzsolca jelenlegi városvezetését váltsák le alkalmatlanság miatt, és nevezzenek ki újjáépítésért felelős kormánybiztost. A Borsod megyei település lakói azt is kérték, hogy független szakemberekkel haladéktalanul készíttessék el Felsőzsolca hidrológiai felmérését, különös tekintettel a város árvízi veszélyeztetettségére, a felmérés alapján készüljön árvízvédelmi terv.
– A katasztrófavédelem nem válthatja le a helyi képviselőket – reagált a felvetésre Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője. Hozzátette, hogy Mengyi Roland országgyűlési képviselővel egyeztetett, és a honatyát kérte fel a koordinációra. A jövőre nézve a katasztrófavédelem vezetője kifejtette: a katasztrófahelyzet és a védekezési munkák összegzése után ősszel a jogszabályi környezet változása várható, de a hatósági építési eljárások változásával kapcsolatban már elkészült egy tervezet.
A felsőzsolcaiak által felelősnek kikiáltott Fehér Attila polgármester lapunknak elmondta: neki is lehetnének kérdései, ugyanis nyilván oka van, hogy bár írásos emlékek sincsenek hasonló pusztításról, a város nyolcvan százalékát mégis elöntötte a víz. Szerinte azonban meg kell várni a vizsgálat eredményét, amelyet Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár kezdeményezett, s ezt követően levonni a konzekvenciákat. Mindenesetre szerinte a Sajó árterét már nem lehet rehabilitálni, a mintegy 66 hektárnyi árvízi terület négymillió köbméternyi földdel történő feltöltéséért valaki nyilván felelős, de a polgármester nem látja értelmét a bevásárlóközpontok lebontásának. Támogatná viszont azt a felvetést, miszerint egy csatorna vezetné el az árvizet csaknem nyolc kilométer hosszan Miskolc végétől Körömig, a Sajó és a Hernád találkozásáig. Szerinte ugyanis ez még mindig olcsóbb volna, mint a bontás.
Bakondi György azt kérte a felsőzsolcai önkormányzattól, hogy a karitatív adományokat a legteljesebb nyilvánossággal ossza el. A kormány által az elemi lakhatás feltételeinek biztosítására szánt 3,176 milliárd forintból Felsőzsolcának 1,7 milliárd forint jut, amelynek felhasználásáról ugyancsak helyben döntenek majd rászorultság alapján, támogatási szerződések megkötése után. További 1,5 milliárd forintot osztanak majd szét a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat közreműködésével azok között, akiknek otthona ugyan nem vált lakhatatlanná, de olyan károsodást szenvedett, hogy önerejükből képtelenek volnának felújítani.
Felsőzsolcán még 588 ember sorsa kétséges, ugyanakkor november 30-ig rendezni kell az önálló lakhatási ügyeket, mert addig szabtak határidőt az 1,7 milliárd forint elköltésének módjáról. Fehér Attila elmondta: az 588 ember lakhatási feltételei biztosítottak, de azon dolgoznak, hogy november végéig saját ingatlanjaikba költözhessenek vissza. E cél feltételei adottak a kormánytámogatással, tehát nem érti a felháborodás okát, minthogy nem ő okozta az árvizet.

szikszói panasz. A kormány magára hagyta a szikszói árvízkárosultakat, mivel a magáningatlanokban keletkezett károkat nem téríti meg – közölte Maros Éva, a Szívvel Szikszóért Mozgalom munkatársa. Füzesséri József (MSZP), Szikszó polgármestere az emberek bizalmával való visszaélésnek tartja, hogy a kormány elvégeztette a magáningatlanokban a kárfelmérést, ezzel azt a látszatot keltve az emberekben, hogy számíthatnak a magáningatlanokban történt károk megtérítésére. Bakondi György azonban ezt cáfolta, s kijelentette: Szikszón azt vizsgálták, mely épületek váltak statikailag életveszélyessé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.