(Köln)
Alegtöbbször megoldhatatlan feladat Németországban azon rendőrök felismerése és felelősségre vonása, akik tettlegesen bántalmaztak valakit. E jelenséget vizsgálta az emberjogi szervezet, az Amnesty International (AI) német szekciója.
A többéves vizsgálat alapján elkészült tanulmány különböző okokkal magyarázza a hiányos eljárásokat. Bírálja például, hogy a rendőrök személyazonosságát nem lehet megállapítani, mert egyenruhájukon sem név, sem azonosítószám nincsen. A szervezet elismeri ugyan a rend őreinek egyre kényesebb és veszélyesebb helyzetét a részegek, randalírozók, drogosok és a szervezett bűnözés ügyeiben, de mégis olyan megoldást követel, ami lehetővé teszi az eltakart arcú vagy rohamsisakot viselő egyenruhás azonosítását. Konrad Freiberg, a rendőrszakszervezet elnöke a leghatározottabban elutasítja a nevek feltüntetésére vonatkozó követelést. „Az egyenruháról leolvasható név magánbosszút vonhat maga után, és óriási kockázatot jelentene a rendőrnek és családjának” – hangoztatta az érdekképviselet funkcionáriusa. Az AI kritizálta a rendőrök elleni eljárások hiányosságait is. A velük szemben hozott vádakat nem megfelelően kezelik, elodázzák – véli a szervezet. Tanúként pedig – számtalan alkalommal – a rendőrrel együtt dolgozó kollégákat hallgatják ki, akik azután a testületi szellemnek megfelelően foglalnak állást.
A tanulmány kiemeli annak a rendőrnek az esetét, aki 2008 szilveszterén Brandenburgban agyonlőtt egy büntetett előéletű férfit. A bíróság elé került tettes kollégái utólag kijelentették, hogy a lövéseket nem is hallották. A vádlott felfüggesztett büntetéssel úszta meg az ügyet. Berlinben 2008-ban 636 rendőrt jelentettek fel hivatalban elkövetett testi sértés miatt. Az államügyészség az esetek többségében megszüntette az eljárást, mindössze hat embert állítottak bíróság elé, de közülük egyet sem ítéltek el.

Gyermeknapra üzent a miniszterelnök