G20: magyarázó visszhangok

Nem születhetett egyetértés a bankadóról a G20-csúcsértekezleten, mert a részt vevő államok más-más cél érdekében közelítettek a kérdéshez – hívja fel a figyelmet a sokak által kudarcosnak ítélt tárgyalássorozatról a Concorde elemzőcsoport. A világ nagy gazdaságai eltérő utakat keresnek a válságkezelésre, aligha lesz közös recept.

Erdősi Csaba
2010. 07. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utólag visszatekintve úgy tűnik, hogy a közvélemény sokkal többet várt a G20 (a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő szervezet) hét végi értekezletétől. Sokan értékelhetetlennek nevezték az elért eredményeket, s kiderült, hogy alapvetően másként képzeli el a gazdasági válságból való kilábalás útját Európa és az Egyesült Államok. Míg a vén kontinens vezetői, élükön a német kancellárral a nadrágszíj összehúzásában látják a megoldást, az Egyesült Államok és Obama elnök az élénkítésre voksol.
A jelenleg napirenden lévő kérdések között egy olyat sem találni, amelyben globális egyetértés lenne – mutatott rá Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője, külön kiemelve, hogy a „globális” alatt a praktikusan hárompólusúvá vált – Egyesült Államok, EU, Kína közötti – érdekegyeztetést kell érteni. A gazdaságpolitika fő irányai szétváltak. Az amerikai politika továbbra is rövid távú növekedésre optimalizál, de nem folytat extrém monetáris enyhítést. Európa az államadósság-problémára összpontosít, megszorít és nem nyúl a pénznyomtatás eszközéhez. Kína a bankrendszerének kézi vezérelt hitelezési aktivitásával és erős regulációval igyekszik egyensúlyozni a növekedés és az infláció szempontjai között, a protekcionista árfolyam-politika folytatásával pedig az exportdinamika fenntartását szeretné elérni egy gyenge konjunkturális környezetben is – áll az elemzésben.
Ebben a felállásban nem sikerült egységes álláspontot kialakítani a több ország által is tervbe vett bankadóról sem. A Concorde szerint e kérdésben az európai vezetők egységes álláspontot tudtak ugyan képviselni, de a motivációk részben eltérnek. Míg a frissen hivatalba lépett brit kormány egyszerűen a költségvetési stabilizáció eszközének tartja a banki adót, addig német és francia részről egy olyan válságalap feltőkésítését tervezik ebből az adóból, amely a következő pénzügyi válság esetén a bankrendszer állami megsegítésének forrása lehet. Kína a bankrendszerének kézi vezérelt hitelezési aktivitásával és erős regulációval igyekszik egyensúlyozni a növekedés és az infláció szempontjai között, a protekcionista árfolyam-politika folytatásával pedig az exportdinamika fenntartását szeretné elérni egy gyenge konjunkturális környezetben is. Japán és Kína elzárkózott a G20-csúcson a banki különadótól több kisebb gazdasággal egyetemben.
A Concorde szerint ebből az következik, hogy lesznek regionálisan alkalmazott, leginkább mérlegfőösszegre kivetett banki különadók, de a globálisan összehangolt, nemzetközi válságalapot feltőkésítő tranzakciós adó ötletének megvalósítására belátható időn belül semmi esély sincs – igaz, a téma a G20 következő, az év végén Szöulban rendezendő csúcstalálkozóján újra felmerülhet.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.