Gyomirtó vénásan

Közel háromszor annyi magyar, mint román követ el öngyilkosságot a Székelyföldön. A szakemberek a válság számlájára írják a társadalmi elkeseredést, és őszre várják a hullám tetőzését. Egyre több nő próbál véget vetni életének, és az elkövetési módszerek is durvulnak.

Lukács Csaba
2010. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Válságból a halálba – így lehetne legjobban összefoglalni azt az öngyilkossági hullámot, amely az utóbbi egy-másfél hónapban tapasztalható a székelyföldi Hargita és Kovászna megyében. A gazdaság összeomlása miatti megszorító intézkedések jelentősen növelték a társadalmi aggodalmat, vallják a szakemberek, és a helyzet csak súlyosabb lesz őszre, amikor a közszféra dolgozói is huszonöt százalékkal csökkentett fizetést visznek majd haza. A kilátástalanság érzése, a megbillent egzisztencia miatt egyre többen kísérlik meg eldobni maguktól az életet, és a Székelyföldön klaszszikusnak számító akasztás mellett új módszerekkel próbálkoznak: jelentősen megnövekedett a patkányméreg használata. Azok között, akik az elmúlt időszakban öngyilkossággal próbálkoztak, valamennyi társadalmi kategória és korosztály előfordul. Magyarországon is jelentős médiaérdeklődést kapott egy eset – mely ugyan nem a székelyeknél, hanem a Szászföldön történt, de az elkövető egy harmincöt esztendős, marosvásárhelyi származású székely volt –: a medgyesi unitárius lelkész előbb öt- és hétéves gyerekét ölte meg a templomban, majd vonat alá vetette magát, egyedül hagyva nagybeteg feleségét.
Kovászna megyében különben az elmúlt két hétben nyolcan vetettek véget életüknek, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség adatai szerint az idén eddig negyvenegyen követtek el öngyilkosságot, többségük negyven év fölötti férfi. Az öngyilkossági kísérletek száma ennél lényegesen nagyobb, a nemzetközi szakirodalom ugyanis azt tartja, minden halállal végződő próbálkozásra tíz „sikertelen” kísérlet jut.
Bíró István, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Kórház elmegyógyász főorvosa lapunknak arról számolt be: az idén feltűnően sok nő próbálkozik öngyilkossággal, és megváltoztak az elkövetési módszerek is. Korábban jellemzően begyógyszerezték magukat, de most áttértek az agresszívabb válfajokra: egyre többen öncsonkítással, érvágással, szúrással próbálkoznak. Sokan patkányméreggel vagy gyomirtó szerek megivásával kísérleteznek, de megjelent az öngyilkosság eddig nem tapasztalt, modern technikája is, amikor az elkövető a mérget – vagy a gyomirtót – injekcióval fecskendezi magába.
Érdekes megfigyelés, hogy az alkoholizmussal összefüggő öngyilkosság – mely korábban a férfiakra volt jellemző – visszaszorulni látszik, ugyanakkor nőtt a nyugdíjaskorban elkövetett szuicídiumok száma. A legtöbben közülük hitelcsapdába kerültek: házukat elzálogosítva hitelt vettek fel a gyerekük vagy az unokájuk házépítésére, és most nem tudják a megemelkedett törlesztőrészleteket kifizetni. A kísérletezők jelentős része korábban nem volt a problémájával szakembernél, hirtelen felindulásból döntött így, ezért szinte lehetetlen megelőzni a bajt – a pszichiáter szerint csak szoros és jól működő családi kötelékkel, egymásra figyeléssel és törődéssel kerülhető el a tragédia.
A Székelyföldön más is nehezíti a megelőzést: a társadalom egyelőre nem igényli a lelki gondozást, sokan azt mondják, nem mennek pszichológushoz, „mert ők nem bolondok”. Tiberiu Postoaca, a Kovászna megyei mentőszolgálat vezetője az erdélyi Krónikának így fogalmazott: „az elkeseredett emberek külföldre vagy a halálba menekülnek”.
Ennek ellenére az elmúlt időszakban megnövekedett az ingyenes telefonos lelkisegély-szolgálat igénybe vevőinek száma, de ezek az emberek leginkább magánéleti válság miatt kérnek segítséget. A sepsiszentgyörgyi lelkisegély-szolgálat munkatársai külön képzést kapnak a krízishelyzetekre, például arra, hogyan beszéljék le az elkeseredett embert az öngyilkosságról. Tapasztalatuk szerint a legtöbb telefonáló inkább csak meghallgatást, figyelmet és empátiát igényel.
A Székelyföldön különben elég gyakorinak számítanak az efféle hullámok: a kilencvenes évek közepén a sóvidéki Parajdon például a kiskorúak körében vált divattá a jelenség. Egyetlen év alatt kilenc gyerek dobta el az életét az alig négyezer fős közösségben. Mindannyian akasztással, és legtöbbjük egyszerű gyerekcsíny után menekült ily módon a felelősség elől. Egy későbbi áldozattól azt is megtudta osztályfőnöke, hogy irigyelte a barátját, amiért a tett elkövetése után mindenki róla beszélt, és nagy temetést rendeztek neki.
A szakemberek modellkövetésnek nevezik ezt a jellegzetességet, amely más területen sem ismeretlen: sokan szépirodalmi vagy akár a médiában látott példa hatására nyúlnak a végzetes eszközhöz. A Werther-effektusnak nevezett jelenség névadója Goethe Az ifjú Werther szenvedései című regényének öngyilkos főhőse – a regény megjelenésekor ugyanis számos követője lett a tragikus cselekménynek. Magyar példa is van: a harmincas években Seress Rezső Szomorú vasárnap című dalának hatására sokan öngyilkosok lettek, de Latinovits Zoltán, József Attila vagy a nyolcvanas évekbeli első magyar szépségkirálynő is követőkre talált.
A székelyföldi öngyilkossági ráta különben kétszer-háromszor magasabb az országos romániai átlagnál (az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint Románia jelenleg a 29. a férfi- és 46. a női öngyilkosságot elkövetők tekintetében). Ezt sokan a zord, ködös, hideg éghajlattal, az erőteljesebb alkoholfogyasztással és az ország többi térségéhez képest elmaradottabb gazdasági-szociális állapotokkal magyarázták. Míg az ország egészére vetítve Romániában százezer emberből tizenhárom lesz öngyilkos évente, ez a szám például Kovászna megyében meghaladja a harmincötöt! Ez magasabb, mint jelenleg az anyaországban – Magyarország a nyolcvanas évek végén világelső volt ugyan az öngyilkosságban, de mostanra a negyedik-ötödik helyre kerültünk, mert megelőztek bennünket az északi országok. 1997-ben például Lettország volt az első, azt követte Litvánia, Észtország és az Oroszországi Föderáció, majd Magyarország jön a sorban, kicsivel megelőzve Szlovéniát. Itthon a XIX. század második felében százezer lakosra alig öt öngyilkos jutott, de ez a szám a századfordulón már húszra emelkedett, az első világháború után pedig majdnem elérte a harmincat. A mélypontot 1973-ban értük el: ekkor százezer emberből 45 dobta el magától az életét, miközben a szomszédos Ausztriában 26, az Amerikai Egyesül Államokban 11, Görögországban pedig alig négy! Érdekes, hogy öngyilkossági hajlamunkon a kivándorlás sem segít: a kutatások szerint az ausztráliai és amerikai magyarok körében is hasonló az öngyilkosok aránya, mint itthon. Magyarországon az utóbbi évtizedekben javult a helyzet, ám a csökkenő tendencia 2007-ben megállt – az előző kormány akkor zárta be az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, közismert nevén a Lipótot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.